9/8'lik aksak ölçüsü hangi oyun havalarında kullanılır?

Çok saçma bir soru hazırlamış hocan. "9/8'lik zaman işareti Türk müziği ve batı müziği olarak 2 farklı kalıp içinde kullanılır. Türk müziğinde 1-2 1-2 1-2 1-2-3 olarak sayılır iken batı müziğinde 1-2-3 1-2-3 1-2-3 olarak sayılır. diye cümleye başla Google'a 9/8 oyun havaları yazıp çıkan parçaların isimlerinden birkaç örnek yaz.

Hocam sorular bunlar.
IMG-20210322-WA0005.jpg

Sorum başlıkta. 9-8 de diğer ölçüler gibi bir ölçüdür. Aksak ritimdir. Genellikle hareketli oyun havaları (Roman) çalınırken kullanılır. Tabi 9-8'lik ölçüde, türkü, sanat müziği ve yöresel bazı müziklerde çalınır. Bunu buldum ama anlamadım.
Merak ettim. Hangi bölümde okuyorsunuz?
Güzel sanatlar vb değilse, bizim zamanımızda müzik dersinde fülüt çalmak ya da koro da şarkı söylemek dışında nota bile öğretilmezdi. bırak 9/8 tempoyu, diyez ve bemoller olduğunu bile liseden sonra kendi imkanlarımla öğrenmiştim.

Eğer bu tip bilgiler normal okullarda müzik dersinde öğretiliyor ve sınav ediliyorsa ciddi gelişme var.

Edit: Fikrimi değiştirdim. Soruları görünce anladım ki; değişen bir şey yokmuş. Eminim o soruyu soran hoca bile ne sorduğunun / neden sorduğunun farkında değildir.

Son düzenleme:
Eğer bu tip bilgiler normal okullarda müzik dersinde öğretiliyor ve sınav ediliyorsa ciddi gelişme var.

edit: Fikrimi değiştirdim. Soruları görünce anladım ki; değişen bir şey yokmuş. Eminim o soruyu soran hoca bile ne sorduğunun / neden sorduğunun farkında değildir.

Başta bende sizin gibi düşünmüştüm taki soruları görene kadar. Hocanın ne düşünerek soruları hazırladığını bir türlü idrak edemedim. Kaç çeşit metronom vardır ne demek? Kaç senelik müzisyenim böyle saçma soru görmedim keşke eskisi gibi flüte devam etseler miş :D

Başta bende sizin gibi düşünmüştüm taki soruları görene kadar. Hocanın ne düşünerek soruları hazırladığını bir türlü idrak edemedim. Kaç çeşit metronom vardır ne demek? Kaç senelik müzisyenim böyle saçma soru görmedim keşke eskisi gibi flüte devam etseler miş :D
Hocam 6 çeşit metronom var. Ben bunların adlarını mı yazayım? Yoksa adlarını mı yazayım? @Single_factor Hocam diğer konuma da cevap verir misiniz?

Geri
Yukarı