9. sınıf Kimya sorusu

Ustam kimya bilgilerimden şüphe etmeye başladım. Şimdi atom çapı soldan sağa küçülüyor, yukarıdan aşağı artıyor. En büyük atom çapı ise en soldadır yani 1A. Eğer X ile birleşik yapıyorsa metaller sadece ametaller ile birleşik yapıyor o zaman 5-6-7 A olabilir. Z ise soygaz ise en sağdadır yani 8A. Yanlış biliyorsam lütfen yine düzeltin. Bu sene sınava gireceğim bildiğim konular yapamaz isem oturup ağlayacağım.
Yok hocam ben doğru bulup şıkları karıştırmışım şimdi düzelttim. Dedikleriniz doğru. Kusura bakmayın.

Kimya olmasın o. Boynumu kırdınız bu arada, insan düz atardı.

16. D) X'in çapı en büyük olduğu için en sona, Y ametal olduğu için X'ten büyük, Z soy gaz olduğu için en baştadır.

17. B) olmalı. 3. grup olan element X elementi oluyor.

16. soruda X atom numarası en küçük olan değil mi?

Aynen öyle olması lazım soygaz da en sonda olması lazım. Konu çok karıştı okuyan arkadaşım en baştan özetlemek gerekirse. Şimdi atom çapı soldan sağa küçülüyor, yukarıdan aşağı artıyor. En büyük atom çapı ise X en soldadır yani 1a. Eğer X ile birleşik yapıyorsa metaller sadece ametaller ile birleşik yapıyor o zaman 5-6-7'a olabilir. Z ise soygaz ise en sağdadır yani 8a.(z>y>x olur cevap b.)3. grup olan element X elementi oluyor. Yani cevap b.

Aynen öyle olması lazım soygaz da en sonda olması lazım. Konu çok karıştı okuyan arkadaşım en baştan özetlemek gerekirse. Şimdi atom çapı soldan sağa küçülüyor, yukarıdan aşağı artıyor. En büyük atom çapı ise X en soldadır yani 1a. Eğer X ile birleşik yapıyorsa metaller sadece ametaller ile birleşik yapıyor o zaman 5-6-7'a olabilir. Z ise soygaz ise en sağdadır yani 8a.(z>y>x olur cevap b.)3. grup olan element X elementi oluyor. Yani cevap b.

Şu basit soruda bütün kimya bilgimi sorguladım. Cevap kesinleşti.

Dosya Ekleri

• Opera Anlık Görüntü_2021-01-18_224159_cdn.discordapp.com.png
    Opera Anlık Görüntü_2021-01-18_224159_cdn.discordapp.com.png
    238,8 KB · Görüntüleme: 44
Hocam ben okuyunca da anlamadım 2.soruyu anladım b ama 1.sorunun cvpını tam anlayamadım.
Anlatayım atom çapı denen kavram sağdan sola büyüyor, başka bir tabirle soldan sağa küçülüyor. En büyük diyorsa en solda olmalı yani 1A'da olmalı. X metal ise ametaller ile tepkimeye girebilir sadece, metal ile metal giremez. Yani Y ametal'dir diyebiliriz çünkü bileşik yapıyorlar. Z ise soygaz ise zaten 8A'da oluyor. Başka türlü anlatamam artık yani. Elimden bu kadar geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı