9. sınıfta teşekkür almak

Hocam 1 puan diye yalvartmazlar inşallah.

Birebir aynı durumu yaşadım bundan yıllar önce. Babam tam olarak seninki gibi takdir ve teşekküre bakıyordu. Onun için 85 ortalamayla alınmış takdirle 95 ortalamayla alınmış takdir aynıydı. Lisenin ilk yılında bu çok normal, sonraki yıllarda da normal denebilir aslında. Sonuçta artık ortaokulda değilsin ve zorlaşan derslerde eski başarıları sağlayamamak kaçınılmaz. Ailen teşekkür aldığında sorun çıkarsa bile bu seni yıldırmamalı. Babam 9. sınıfta takdir alırsam bana PS4 alacaktı. Ben ufak bir farkla takdir alamamıştım ve PS4'ü tamamen aklımdan çıkarmaya kendimi hazırlamıştım bile. Karneyi aldıktan bir gün sonra babam elinde PS4 Pro ile gelmişti. Çünkü babam başarmamı benden daha çok istiyordu ve başaramasam bile gösterdiğim çaba onu tatmin etmişti. Eminim senin baban da benzer bir düşünce içerisindedir. Hayal kırıklığı yaşasa bile senin çaba sarf ettiğini gördüğü zaman onun için yeterli olur. Babam üniversite sınavı puanımı öğrendiğinde de kızmıştı, arkadaşlarının çocuklarından düşük aldığım için başarısız oldum sanmıştı ama gerçekleri öğrendiğinde aslında başarılı olduğumu öğrendiği zaman benden daha heyecanlıydı. Yani demek istediğim şey, babam bana kızdı veya ben başarısız oldum diyerek moralini bozma. Senin şu an başarı olarak görmediğin şey, birçok öğrencinin hayali. Dilerim ki asıl hayatını şekillendirecek olan üniversite sınavında hayallerindeki başarıya kavuşursun.

Ne yaptın hocam? Girildi mi sözlülerin? Bende seninle aynı durumdayım ortalamam 83 çok çaresizim. Bir taraftan ebeveynler bir taraftan takdir için sınırda kalma korkusu gerçekten çok zor bir durum.

Selam, iyi akşamlar. 9. sınıftayım ve ortalamam şu an 83. Sözlüler girilmedi ikinci sınavlar da. Şimdi ben eğitim hayatım boyunca takdir aldım, liseye gelince aşırı afalladım. Bu meydana gelen durum gevşeklik değil, yeni dersler, ağırlaşan konular ve ailevi meselelerimden kaynaklı. İkinci sınavların bitmesine 4 sınav kaldı (kat sayısı çok olmayan dersler). Ortalama hesaplarken ana derslerin sınavlarını yazıp sözlülere 80-85 arası, tarih, Almanca gibi derslere 90-95 yazdım. Ortalamam 87-88 civarı çıkıyor ama hocaların sözlüleri ne şekil gireceğini bilmiyorum. Dolayısıyla takdir de teşekkür de alabilirim.

Konu şu, benim lisede hedefim takdirle geçmek değil, üniversite sınavı için konuları kafamda oturtmak ve iyi bir üniversite kazanabilmek. Annem değil de babam sadece takdir mi teşekkür mü diye bakan bir insan. Deneyimlemişseniz tecrübelerinizi aktarabilir misiniz?
Başıma geldi aynısı. İlkokul ve ortaokul full takdirle geçtim. 9. sınıfta 84,2ydi ortalamam. 1-2 ay üzüldüm aslında buna. Sonraları çok umursamıyorsunuz. Siz takdir alırsınız muhtemelen. Alamazsanız da inanın tek kaybınız 1 kereliğine ailenizden laf yersiniz ve belgenizin rengi değişik olur bu kadar. 10.sınıfta 77ydi mesela ortalamam. Ben ona takdir kaçırdığım zamandan daha az üzüldüm. Değerli bir şey değil çünkü bunlar, yani en azından kafayı takacak kadar.

Birebir aynı durumu yaşadım bundan yıllar önce. Babam tam olarak seninki gibi takdir ve teşekküre bakıyordu. Onun için 85 ortalamayla alınmış takdirle 95 ortalamayla alınmış takdir aynıydı. Lisenin ilk yılında bu çok normal, sonraki yıllarda da normal denebilir aslında. Sonuçta artık ortaokulda değilsin ve zorlaşan derslerde eski başarıları sağlayamamak kaçınılmaz. Ailen teşekkür aldığında sorun çıkarsa bile bu seni yıldırmamalı. Babam 9. sınıfta takdir alırsam bana PS4 alacaktı. Ben ufak bir farkla takdir alamamıştım ve PS4'ü tamamen aklımdan çıkarmaya kendimi hazırlamıştım bile. Karneyi aldıktan bir gün sonra babam elinde PS4 Pro ile gelmişti. Çünkü babam başarmamı benden daha çok istiyordu ve başaramasam bile gösterdiğim çaba onu tatmin etmişti. Eminim senin baban da benzer bir düşünce içerisindedir. Hayal kırıklığı yaşasa bile senin çaba sarf ettiğini gördüğü zaman onun için yeterli olur. Babam üniversite sınavı puanımı öğrendiğinde de kızmıştı, arkadaşlarının çocuklarından düşük aldığım için başarısız oldum sanmıştı ama gerçekleri öğrendiğinde aslında başarılı olduğumu öğrendiği zaman benden daha heyecanlıydı. Yani demek istediğim şey, babam bana kızdı veya ben başarısız oldum diyerek moralini bozma. Senin şu an başarı olarak görmediğin şey, birçok öğrencinin hayali. Dilerim ki asıl hayatını şekillendirecek olan üniversite sınavında hayallerindeki başarıya kavuşursun.
Babama danıştım, sanırsam teşekkür alıcam 83, 84 ile. Canın sağolsun en azından diğerleri gibi kopya çekmedin dedi (Sınıfımın yarısı kopya ile alıyor.) Anneme dedim oda güldü sadece.
@Quarinal Gene de nedense kötü hissediyorum, 2. dönem derslerin belini kırıcam ama işte biryerde dokunuyor insana be hocam. Notlarım liseye göre iyi mi onu da anlamadım hayırlısı.

Yeni konular

Geri
Yukarı