9 yıllık laptopa bakım yapmamanın zararı nedir?

9 yıl temizlenmemiş laptopun içi bir sürü toz, kıl, yün bağlamıştır. Aşırı ısınmaya yol açar, fanlar da bozulabilir. Bilgisayarcıya verin macun sürsün ve temizlik yapsın cihaz biraz rahatlar.
Ne kadar bir ücret alır?
1 tb hdd
7 gb kullanılabilir ram
i5 işlemci (nesilden emin değilim)
Ekran kartı nvdia ama hiç bir yerde bulamadım . ( Bayağı kötü sanırım )

Hala iş için kullandığım laptopum yaklaşık 10 yaşında sadece ssd taktım onun dışında hiç ellenmedi. Hala sapasağlam. En son gta V ve witcher 3 oynamıştım.

Yalan yok, ben de 9 yıllık laptop kullanıyorum ve sizinki gibi :D

Bir ay içinde tüm bakımlarını yaptırmayı/yapmayı düşünüyorum ama SSD yükseltmesi yapmayacağım sanırım, benim için gerek kalmadı gibi.

Sizin bilgisayarda da büyük ihtimalle HDD ve CD okuyucusu vardır, HDD'yi de kullanmaya devam edip CD okuyucusunu kullanmayacaksanız ve bütçeniz varsa oraya SSD takabilirsiniz. Zararı olmuştur ama bir cihazı 9 yıl kullanmak herkesin harcı değil, nice bakımlı cihazlar bile erkenden çöp olabiliyor. Performans artışınız olabilir, olmasa bile cihazın ömrünü bir nebze daha uzatmış olabilirsiniz.

Bir ay içinde tüm bakımlarını yaptırmayı/yapmayı düşünüyorum ama SSD yükseltmesi yapmayacağım sanırım, benim için gerek kalmadı gibi.

Sizin bilgisayarda da büyük ihtimalle HDD ve CD okuyucusu vardır, HDD'yi de kullanmaya devam edip CD okuyucusunu kullanmayacaksanız ve bütçeniz varsa oraya SSD takabilirsiniz. Zararı olmuştur ama bir cihazı 9 yıl kullanmak herkesin harcı değil, nice bakımlı cihazlar bile erkenden çöp olabiliyor. Performans artışınız olabilir, olmasa bile cihazın ömrünü bir nebze daha uzatmış olabilirsiniz.
Cihaz sağlam bir şey aktif fiyatı 8 k civarı ah aklım olsaydı da almasaydım .

Oyun performansını arttırmak için neler yapabilirim?
Ben satın alıp oradaki adama versem takar mı veya orada var mıdır ssd?

9 Senedir aynı laptopu kullanıyorum ve bir kere bile içini açmamıştım(temizlik yapılması gerektiğini bilmiyordum). Termal macun dahil kullanmadım bunların PC'ye ne gibi zararları olmuştur? Yapsam performans artar mı acaba?

Bende 9 yıldır içini açmamıştım bir ara gaza geldim 3 kere söktüm taktım. Fanını değiştirdim, termal macununu değiştirdim, SSD falan taktım şu an uçuyor bilgisayar maşallah. Hala GTA 5 açıyor yani ve oyun harici bir işlem yaparken hiç donma kasma takılma olmuyor SSD sayesinde. Oyunda 90 derece oluyordu hala 90 derece oluyor ama daha yüksek performans veriyor artık. 14 yaşındayım yardım almadan 1 video izleyerek yaptım bu kadarını. Sizde yapabilirsiniz bence.

Bende 9 yıldır içini açmamıştım bir ara gaza geldim 3 kere söktüm taktım. Fanını değiştirdim, termal macununu değiştirdim, SSD falan taktım şu an uçuyor bilgisayar maşallah. Hala GTA 5 açıyor yani ve oyun harici bir işlem yaparken hiç donma kasma takılma olmuyor SSD sayesinde. Oyunda 90 derece oluyordu hala 90 derece oluyor ama daha yüksek performans veriyor artık. 14 yaşındayım yardım almadan 1 video izleyerek yaptım bu kadarını. Sizde yapabilirsiniz bence.
FPS durumu ne kadar değişti?

Oyun performansını arttırmak için neler yapabilirim?

Cihaz ısınıyorsa yeni fan alabilirsiniz n11 gibi yerlerde bir sürü var. Modelini YouTuba yazıp fan değiştirme, SSD takma vs. yazıp kendinizde yapabilirsiniz veya SSD'yi yada fanı kendiniz alıp bilgisayarcıya taktırabilirsiniz. Niye kendiniz alın diyorum çünkü bazı SSD'ler HDD'den bile yavaş çalışıyor.

FPS durumu ne kadar değişti?

GTA 5 Online için 10-15 FPS arttı diyebilirim.

Geri
Yukarı