9 Yıllık Uğraş Sonrası Gelen Fiber

Benim apartmanıma da Superonline geldi. Türk Telekom değil Turkcell Superonline belirteyim. Apartmana kutuyu koydular gerekli kablolamaları yaptılar ve geçenlerde bir ekip gelip sinyali vereceğiz birkaç güne açılır dediler. Sizce bu süreç ne kadar sürer ve şöyle bir durum söz konusu benim apartmanım bayağı eski ve tüm katlar bakır kablo ile internet alıyor buna rağmen şu an VDSL ile 100Mbps hız alıyorum. Fiber kablosu evime çekilirken sorun yaşar mıyım acaba buna da yardımcı olursanız sevinirim.
Superonline hakkında bilgi sahibi değilim. Ne kadar sürede aktif ederler bilemiyorum.

Altından fiberin geçmediği cadde kalmadı gibi. Başvurarak getirmek mümkün ama defalarca dilekçe vermeniz gerekecek.

Hocam konunu hortlatıcam biraz kusura bakma :) ben de TurkNet GigaFiber için uğraşıyorum. 2 hafta önce TurkNet çalışanları bina içerisine üzerinde TurkNet drop kablo yazan bir kablo çektiler. Daha sonra beklemeye geçtim, kutu vs konması gerekiyormuş. Bu sürede haritada bana yakın sokakları taramaya ve TurkNet desteğe forumlardan ve Twitter'dan adeta taciz atışı yapmaya başladım.

Yakınımda ki sokaklara baktığımda bana yakın en az 10 sokakta da GigaFiber hizmeti olduğunu gördüm siteden altyapı sorguladığım da. İncelediğim de sokakların genelinde tamamına GigaFiber sunulmamış. Dikkatimi çeken sokakların sonları, başları ve ortalarında ki binalara çekilmiş. Örneğin; bina 1 - bina 24- bina 42-43 gibi. Bu TurkNet'in çalışmaları hızlandırması ve sonlandırması için ne yapabilirim acaba. Anladığım kadarıyla Karma ilerliyorlar. Sırasıyla gitmeyecekler belli ki.

Bunların TT'nin olduğu gibi genel müdürlüğü veya altyapı çalışma birimi vs bunlara ulaşma şansımız yok mu acaba? Adamlar TT'nin ceosuna mail atıp süreç hızlandırıyorlar bizim böyle bir imkanımız yok mu acaba? TurkNet Destek'ten hiç olumlu cevap alamıyorum. Mahallenizde GigaFiber çalışması yapıldığını görüyorum diyorlar sadece. Süreçle alakalı sıfır bilgi. @Ulunay

...bina 42-43 gibi. Bu TurkNet'in çalışmaları hızlandırması ve sonlandırması için ne yapabilirim? Anladığım kadarıyla Karma ilerliyorlar. Sırasıyla gitmeyecekler belli ki.
TurkNet'in yatırımları hep yavaş ilerliyor çünkü yatırımcı bulmakta zorlanıyorlar. Binanın içine kablo çekildiyse altyapının geleceği kesinleşmiş oluyor. Mecburen beklemek zorundasınız. Kimisi 3 ay sürüyor kimisi 6 ay.

Bunların TT'nin olduğu gibi genel müdürlüğü veya altyapı çalışma birimi vs bunlara ulaşma şansımız yok mu acaba? Adamlar TT'nin ceosuna mail atıp süreç hızlandırıyorlar bizim böyle bir imkanımız yok mu acaba? TurkNet Destek'ten hiç olumlu cevap alamıyorum. Mahallenizde GigaFiber çalışması yapıldığını görüyorum diyorlar sadece. Süreçle alakalı sıfır bilgi. @Ulunay
TurkNet'in TT gibi müdürlük binası vs. yok. Olanlar ise müşteriye destek amaçlı değil bölge trafiğini kontrol etmek, toplamak vs. amaçlıdır.

MH'nin bunları söylemesi gayet doğal sürecin ne aşamada olduğunu görüntüleme yetkileri yok. Sadece altyapı planlama birimi görebilir ve cevap verebilir.

TurkNet'in yatırımları hep yavaş ilerliyor çünkü yatırımcı bulmakta zorlanıyorlar. Binanın içine kablo çekildiyse altyapının geleceği kesinleşmiş oluyor. Mecburen beklemek zorundasınız. Kimisi 3 ay sürüyor kimisi 6 ay.

TurkNet'in TT gibi müdürlük binası vs. yok. Olanlar ise müşteriye destek amaçlı değil bölge trafiğini kontrol etmek, toplamak vs. amaçlıdır.

Mh'nin bunları söylemesi gayet doğal sürecin ne aşamada olduğunu görüntüleme yetkileri yok. Sadece altyapı planlama birimi görebilir ve cevap verebilir.

Bu arada diğer konumda da kablonun çekildiği yerin fotoğrafını atmıştım, buraya da ekliyorum. Fotoğrafta gördüğünüz gibi kabloyu bina içerisine çekmişler. Dün dikkat ettiğim çoğu bina da kablo içeriye değil de bina yüzeyine, çevresine vs eklenmiş. Bu ikisi arasında ne fark olabilir?

Dosya Ekleri

• 1622378982606_fact_2.jpg
    1622378982606_fact_2.jpg
    6,2 KB · Görüntüleme: 34
Perşembe günü TT tarafından arandım, eve ekip yönlendirdiler 😃

Gelen arkadaşlar bina holüne kablo kanalı geçilmesi gerekli deyip gittiler, pek anlam veremedim. Bugün tekrar arandım, kazı ve kablo için ekip boru sordu. Anladığım kadarıyla menhol kaldırımın altında kalmış. Susta ile kanalları kontrol ettiler. Kaldırım altında kalan kısım için ekip tekrar farklı ekibin geleceğini söylediler.

Konu ilerledikçe fotoğraflar eklenip güncellenecek.

Darısı yıllardır ADSL kullanıp yatırım bekleyen kullanıcılara...

Heyecandan fotoğrafı düzgün çekememişim 😂 Fotoğrafta fiber makarası gibi görünüyor olmasına karşın o sadece sustaydı 🙂

Eki Görüntüle 482378

Hayırlı olsun ne diyeyim.

Bu arada diğer konumda da kablonun çekildiği yerin fotoğrafını atmıştım, buraya da ekliyorum. Fotoğrafta gördüğünüz gibi kabloyu bina içerisine çekmişler. Dün dikkat ettiğim çoğu bina da kablo içeriye değil de bina yüzeyine, çevresine vs eklenmiş. Bu ikisi arasında ne fark olabilir?
Bina dışında ek noktası planlamışlardır veya bina içine sokmak için izin verilmesini bekliyorlar...

Sonunda bizim de mahallenin altyapı dönüşüm projesi onaylandı. Ama saha amiri saha dolabının 1.5km uzakta olduğu için 50mbps civarı alabileceğimi söyledi. Ne yapılabilir bu konuda bir fikri olan var mı? 400mt yakında kutu var halihazırda ama ordan da hizmet vermiyorlar.

Amir saha dolabının 1.5km uzakta olduğu için 50mbps civarı alabileceğimi söyledi. Ne yapılabilir bu konuda bir fikri olan var mı?
1.5km'den 50 Mbps almanız imkansız. Bir yanlışlık olmalı. En iyi şartlarda 20 Mbps anca alırsınız.

Ne yapılabilir bu konuda bir fikri olan var mı?
FTTH için dilekçe vermek ve her olumsuz kararda bunu tekrarlamak.
400mt yakında kutu var halihazırda ama oradan da hizmet vermiyorlar.
Maalesef başka saha dolabına taşıma işlemi yapmıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı