9 Yıllık Uğraş Sonrası Gelen Fiber

@Ipares zamanında TT, Turkcell sol ve UyduNet'e ortak altyapı teklifi götürdü, gayet makul bir anlaşmaydı. 2 firma bunu Red etti.

Bu süre zarfında kota ve AKK gibi saçma sapan şeyler çıktı. Sınırsız paket satan bir firma Turkcell'in ağlaması yüzünden kapatıldı. Türkiye internetinin temel sorunlarını Turkcell sol kendi elleriyle yaptı...

Ardından 2009-2010 gibi TT yatırım atağına bağladı. 2015 civarına kadar akıl almaz hızla fibere abandılar. Özellikle zengin kesimlere yöneldiler. İster istemez ülkenin her caddesinden, her kara yolundan fiber geçirdiler.

4G için görüşmeler başlayınca firmalar TT'nin kendisine ait olan kablo kanlarını kullanmak istedi, TT izin vermedi. Fiberini ortaklaşmaya aç dediler TT'nin talep ettiği şartları diğer firmalar beğenmedi.

Tabii Turkcell BTK'ya ağladı. Dava açtı vs. ama eli boş kaldı. O sırada Turkcell ıbb'nin firması ile anlaştı. Vodafone mobilde TT ile ortak çalışmaya başladı. Ortak baz istasyonu vs. kurdular.

Tabii Sol'ün öfkesi dinmediği için ortak altyapı adına ağlamaya devam etti.

Bu aşamadan sonra tüm olaylar patlıyor. Alternatif firmalar gün yüzüne çıktı. İnsanlar bunlara hücum etti. Turkcell sol gene ağladı. Ardından BTK'nın baskısı arttı. TT'ye zaten baskı yapıyordu ama alternatif firmalar yüzünden aynı baskıya kendisi mağruz kaldı.

TT, Bkt'dan izinsiz paket çıkaramaz, indirim yapamaz. Yatırım yapamaz hale geldi. Sol'e haksızlık olmasın dendi.

O sırada vatandaşlar baskı yaptı, AKN kalktı. TürkNet ben sınırsız upload veriyorum dedi. TT mobilde avantajlıyım dedi, Vodafone ile ortak GSM hizmeti veriyorum dedi.

Turkcell sol tek başıma kaldı ve diğer ufak firmaları yanına çekerek ortak altyapıya abandı. Ağlamaya "devamkee"...

Sonra devam eden saye görüşmeleri bilinir hale geldi ve belgeleri vatandaşa açıldı. TT elindeki güç ile hem BTK'yı hem diğer firmaları dize getirdi. Yetmezmiş gibi haklı olduğunu bildiği için devlete ağladı. Devlet TT'yi haklı buldu ama yatırımların hızlanması şartını koydu çünkü 5G için treni kaçırmadan, ortalarına doğru yakalamak istiyorlar.

O sırada ftth akını patladı zaten. Devlet büyükleri göstermelik biz buradayız diye sopa gösterince TT yeni yatırımlarını fthh olarak yapmaya başladı. Diğer firmalar gene mağduruz dedi.

Artık 2020 yılındayız. Her 10 evin 9.4'ünde TT var...

Hikaye çok daha uzun ama parça parça yazmak zorundaydım yoksa yetmezdi. Kısacası diğer firmalar zamanında vatandaşı değil ceplerini düşündüğü için TT'nin eline kaldılar. TT'de oyunu ramiz dayı ve ezel gibi oynuyor. Burada eyşan sol oluyor. Kenan ise TürkNet oluyor...

Vatandaşlar baskı yaptığı için artık 100 Mbps üzeri paketlerin onayı alındı veya alınmak üzere, upload konusunda çıtırından ilerleme var ama yetmez. Sıra ona gelecek.

Anlık TT;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vay be Superonline sen naptın yıllar önce beya :D. Yemin ediyorum bundan film veya dizi yapılır :D.
Artık yedekte b planınız var 😂

Kv-2 ve vodka emrindedir yoldaş 🤣

Bugün Rus'larla CS'de çok içtik. Malum ping değeri 30 düşünce bir gireyim dedim viyana sunucusuna. Yakında avrupanında içinden geçeceğiz :D.

En son şey olacak,

Herkes 100+ hız alacak ben ADSL kullanacağım pamuk eller cebe deyip internet erişimi forumu olarak bana özel hat çektireceğiz 😂 (2025 gibi bulacağım fiber ümidim var)
Çekeriz hocam. Sıkıntı yok. Gerekirse
😂😂 Ayıp ettiniz hocam, gelip kazı bile yaparız...
Hatta ben bizzat kabloyu döşerim.

İl ve ilçe müdürlüğü fark etmez. Hangisi yakınsa ona gitmeniz yeterli.

Daha önce anlattığınız o TT'nin Turkcell'den ortak baz istasyonu istemesi kabul etmemesi sonra Kablonet Superonline Vodafone'un bir araya gelip ortak altyapı işine girişip TT'nin gelmemesi falan onların kısa bir anlatımını video şeklinde yaptım.
Hatta TT altyapı işini bozunca Superonline ve Vodafone'un birlikte çalışması detayını da videonun sonlarına doğru Superonline ve Vodafone'un gitmesinde anlattım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

TT'nin VDSL destekli saha dolaplarından fiber çekilmediğini çok kez belirtmiştim. DH'de bir kullanıcı müdürlüğe kadar gidip bunu talep etmiş ve dediklerimi onaylamış oldu.

Akıyor maşallah...
saha dolabından fiber çekilmez..JPG

Yeni konular

Geri
Yukarı