90 dolarlık işlemciyi 30 dolar gösterirsek vergisi kaç TL olur?

TheEnd33

Hectopat
Evet arkadaşlar, soru basit. 90 dolarlık bir işlemci yani 610 TL'lik bir işlemciyi 30 dolar olarak (205 TL) gümrükte gösterirsek, kaç TL vergi öderim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet arkadaşlar, soru basit. 90 dolarlık bir işlemci yani 610 TL'lik bir işlemciyi 30 dolar olarak (205 TL) gümrükte gösterirsek, kaç TL vergi öderim?

Ve bir de ekran kartları için sanırım zormuş bu fiyatı az yazdırma olayı, ekran kartlarının boyutuda büyük olduğu için. Ben ise eski nesil 90 dolar olan bir işlemciyi 30 dolar olarak göstermek istiyorum gümrüğe, bir sıkıntı çıkar mı? Veyahut daha az yazdırayim mi satıcıya? 10 dolar falan.
sıkıntı olmaz muhtemelen tabi karşı taraf ifşa etmezse.

Sizin ne olarak gösterdiğiniz kimi zaman önemli olmuyor. Gümrüğün elinde liste var. Açıp oradan bir fiyat belirleyebiliyorlar. Boşuna hesaplamalara girmenizi önermiyorum. Siz isterseniz düşük göstermeyi deneyin, gerisi şansa kalmış. Daha ne vergiler eklendi bilmiyorum ancak eskiden %20 + açma kapama parası ödüyordunuz.

Bir şey olmuyor. Yazılan fiyat neyse ilk onu değerlendiriyorlar ki onları rahatsız etmezse vergisi çıkar gelir.
Eğer şüphelenir ise kendileri belirler fiyatı bakarak.

Ben 120 küsur dolara bir RC araba almıştım Aliexpress ya da banggood tam hangisi emin değilim şu an bakmam lazım. Adamlar kendi kafasına göre 1.20$ yazmıştı :D gümrükte de aksilik olmamıştı en ucuz vergiyi ödeyip getirmişlerdi. Ben gelene kadar fark etmemiştim yani garip şans :D.

Merhaba,

Burada genelde takdir gümrül memuruna bırakılmıştır. Böyle bir beyanla karşılaştığında isterse gösterilen belgeyi kabul eder, isterse piyasa satış fiyatı üzerinden vergilendirir. Bu yüzden doğru fiyattan faturalandırılmış ve doğru faturalandırılmış olması sizin ürünü almanız için iyi olacaktır. Bir diğer seçenekte gümrük memurunun ürünü geldiği ülkeye geri göndermesi.

Ve bir de ekran kartları için sanırım zormuş bu fiyatı az yazdırma olayı, ekran kartlarının boyutuda büyük olduğu için. Ben ise eski nesil 90 dolar olan bir işlemciyi 30 dolar olarak göstermek istiyorum gümrüğe, bir sıkıntı çıkar mı? Veyahut daha az yazdırayim mi satıcıya? 10 dolar falan.

Hocam düşük yazdırmanın şöyle bir sorunu da var ürün size geldi sıkıntı çıktı geri vermek istediniz. Faturası düşük fiyattan kesildiği için iade gibi işlemlerde düşük fiyatı verir satıcı size. Yani kötü niyetli birisiyse.

Yeni konular

Geri
Yukarı