9000 TL civarı okul için laptop önerisi

• Konuyu başlatan MarkS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 346

MarkS

Hectopat
Yer
NY
Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum M1 işlemcili bir İpad air alırsan çok daha avantaja geçersin. Nedenlerini aşağıya sıralıyorum.
1)M1 işlemci bu fiyat bandındaki bilgisayarın işlemcilerinden çok ama çok daha güçlü. Apple m1 işlemcilerini macbooklarda kullanıyor. Daha önceden kullandığı intel tabanlı işlemcilere göre 14 kat çok daha güçlü diye biliyorum.
işlemcinin özelliklerini aşağıya bırakıyorum.
  • Apple M1 çip
  • 8 çekirdekli CPU
  • 8 çekirdekli grafik işlemcisi
  • Apple Neural Engine
  • 8 GB RAM
2)Uzun ömürlülük açısından oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. 7 yıl önce ipad air 2 almıştım ve halen kullanıyorum. 7 yıl önce aynı fiyata bilgisayar alsaydım yüksek ihtimalle günümüz koşullarında kullanılamaz duruma gelecekti. 18 Temmuz itibariyle cihazımın pil devri 2103 ve pil sağlığı %90. Bunu cihazın ne kadar dayanıklı olduğunu anlaman için söylüyorum.
3)Taşınabilirlilik açısından çok daha rahat olacaktır. Söz ettiğin cihazın ağırlığı 1,6 kg gözüküyor. İpad ise 461 gram.
4) Cihazın kamerası oldukça iyi. Uzaktan eğitim kapsamında işini görecektir.
5)Söz ettiğin cihazın pil kullanım süresi 4-6 saat yazıyor. fakat ipad air, 10 saat pil ömrü sunuyor.
6)Attığın cihazdan ve bu fiyat düzeyinde olan bilgisayarlardan çok daha güçlü olduğunu sanırım anlatabilmişimdir. İşte bu güç farkını cihazın ısınmadan yapabildiğini düşün.
6)Apple öğrenci kampanyası ile 2. nesil airpods sahibi olabilirsin.

Ama tüm bu güzelliklerin bir bedeli var. İpad air şu an öğrenci kampanyası ile 11838 TL

Eğer kİ bu fiyata söz ettiğimden çok daha verim alabileceğin ve 7 yılı aşkın bir sürede minimum performans kaybıyla kullanabileceğin bir bilgisayar varsa oraya da yoğunlaşabilirsin tabii.

Aşağıdaki bağlantılardan M1 işlemcilerin performans bakımından intel işlemcilere göre karşılaştırmalarını görebilirsin.

Son düzenleme:
Aradığım özellikler:
En az 512 GB SSD, 1080p çözünürlük, 8 GB RAM, Harici ekran kartı ses sorunu olmasın diye tercih etmiyorum, olabildiğince güncel işlemcili, Win10/Win11 işletim sistemine sahip olması.
Ben bir tane buldum, sizce nasıl:

Bence attığınız model oldukça makul bir tercih. Tek sorun ileride ram takviyesi olayı düşündürücü. O model 4 gömülü+4 değiştirilebilir şeklinde. Değiştirilebilir 4'ü çıkarıp 8 taksak dualboot özelliği bozulur mu bilemiyorum.

Edit: Dualboot değil dual ram olacak. 🙂

Son düzenleme:

Geri
Yukarı