9000 TL laptop önerisi

Bütçe
9000
Peki bir de şöyle sorayım
HUAWEI MateBook 14 | HUAWEI TÜRKİYE mi yoksa https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-air/uzay-grisi-8-çekirdekli-cpu’ya-ve-7-çekirdekli-gpu’ya-sahip-apple-m1-çip-256gb?part=MGN63TU/A#
Mi MacBook bütçemi bayağı bir aşmasına rağmen Matebook 16/512 yanında çanta mouse ile birlikte geliyor MacBook ise8/16.
M1 işlemcili Macbook'lar çok güzel fakat üniversitede birçok yazılım, program kullanacaksın. Apple aldığında bunların hepsini yüksek ücretler ödeyip satın alman gerekecek. Hepsini alsan dahi hocanın verdiği proje, ödevlerde sıkıntı yaşayacaksın. En basitinden MacOS'da Office programları yok.

Masaüstü PC zaten alacakmışsın, oyuncu laptopu olan hiçbir modele bakma. O dizüstüler her gün taşınmak için değil, üniversiteye götürmek işkence. Oyuncu laptopu alıp hem oyun oynarım hem okula götürürüm diyenlerden biri de benim. Okuduğum bölümden dolayı (bilgisayar programcılığı) her gün okula laptop götürmem gerekiyordu, her gün giderken bu bilgisayarı aldığıma pişman oluyordum. Üniversite açıldığında 1,5 kg altı bir Ultrabook alacağım.
RTX 3000 serisi laptopları beklemene gerek yok, bu ekran kartı olan bir laptopa ihtiyacın yok.
ASUS ZenBook 14 Ultralight 11. nesil Intel CPU, 980 gr ağırlık.
Eki Görüntüle 842188Eki Görüntüle 842189Eki Görüntüle 842190Eki Görüntüle 842191
Ces 2021'de AMD Ryzen 5000 serisi mobil işlemciler tanıtıldı. Şubat sonunda Ryzen 5000'li laptopların çıkacağını söylediler fakat tahminimce Türkiye'ye gelmesi mart sonunu bulur.
Intel 11. nesil ya da AMD Ryzen 5000 serisi (özellikle zen 3 mimarili düşük TDP'li 5800u ve 5600u) işlemcili hafif Ultrabook'lara bakmanı öneririm.

Linkini attığınız Ultrabook efsane fakat fiyatının bütçemin üzerinde olacağını düşünüyorum.
RTX 3000 serisi gelince şimdiki GTX 1650/1660 ve RTX 2000 serisi laptopların fiyatı illaki düşer ama ne kadar stok olur bilemem.

Ayrıca Matebook almanızı önermem ki MacBook da. Çünkü MacBook genel anlamda iş bilgisayarı. Harici ekran kartı olmadığından oyunları oynatmakta sıkıntı oluşturabilir ancak oyun dışında geri kalan her işlemde gözü kapalı güvenebilirsiniz. Matebook da MacBook'un Windows'lu hâli. Onun izinden gitmeye çalışıyor.

MacBook alacaksanız da M1 değil Intel işlemcili alın. Çünkü m1'i daha ilk kez kullandıklarından optimizasyon sorunları çıkarabilir.

Lenovo IdeaPad Intel Core i5 10300H 8GB 512GB SSD GTX1650Ti Fiyatı (hepsiburada.com)

MSI GF63 Thin 9SCSR-1053XTR Intel Core i5 9300H 8GB 256GB Fiyatı (hepsiburada.com)

Bu iki modele bakabilirsiniz.

Oyundan kastım oynatmasa dahi olur Need for Speed tarzı belki F1 falan en maksimum çok oyun oynamayacağım yani.

Linkini attığınız Ultrabook efsane fakat fiyatının bütçemin üzerinde olacağını düşünüyorum.

Oyundan kastım oynatmasa dahi olur Need for Speed tarzı belki F1 falan en maksimum çok oyun oynamayacağım yani.
Bütçenin üzerinde değil, Newegg'de en son 8000 TL civarındaydı. Orada da bitmiş. Türkiye'ye geldiğinde 9000 TL'nin altında olur diye umuyorum. Bende bu modeli almayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Dostum, ihtiyacı yok zaten. Maksat RTX 3000 gelince GTX olanlar düşer, o da o zaman daha uygun fiyata alır.
GTX laptopa neden ihtiyacı var? Oyun oynamak için değil üniversiteye götürmek için laptop baktığını yazmış. RTX 3000 serisi laptoplar gelince GTX'in fiyatının düşeceğini öngörmek için Einstein olmaya gerek yok. Bunu herkes biliyor.

G.

Bütçenin üzerinde değil, Newegg'de en son 8000 TL civarındaydı. Orada da bitmiş. Türkiye'ye geldiğinde 9000 TL'nin altında olur diye umuyorum. Bende bu modeli almayı düşünüyorum.

Gerçekten mi vay canına bu özelliklerle bütçeme uyması gayet iyi.

Dell G3 15 3500 8857 ₺

Ben 3 ay önce aldım çok memnunum. Bütçene de tam uygun. Gönül rahatlığıyla alabilirsin.

İki çeşidi var: 256 GB SSD + 1TB HDD olanı var bendeki diğeri sadece 512 GB SSD 8GB da RAM bulunuyor. Şahsen gayet memnunum.
Hocam 3 aydır kullanıyorum demişsiniz. Ben alalı daha bir hafta oluyor. Bu G3 serisinde 2019 ve eski modellerinde menteşe problemi çok fazla oluyormuş. Biraz araştırırsanız görebilirsiniz. Sorum şudur: 3 ay sonunda herhangi bir zedelenme, zorlanma veya çat çut gibi sesler aldınız mı? Ona göre daha dikkatli kullanmayı düşünüyorum :) teşekkür ederim.

Hocam 3 aydır kullanıyorum demişsiniz. Ben alalı daha bir hafta oluyor. Bu G3 serisinde 2019 ve eski modellerinde menteşe problemi çok fazla oluyormuş. Biraz araştırırsanız görebilirsiniz. Sorum şudur: 3 ay sonunda herhangi bir zedelenme, zorlanma veya çat çut gibi sesler aldınız mı? Ona göre daha dikkatli kullanmayı düşünüyorum :) teşekkür ederim.
Hocam bilgisayarın kendisinden de kaynaklı olabiliyor garanti veya servise göndermeyi deneyebilirsiniz çünkü 1 hafta hasar alması için çok kısa bir süre eğer özenli kullanıldıysa.

Arkasında G3 yazan kaygan bir plaka var, bende bir kere orası ayrıldı bastırınca tekrar oturdu sonra da çıkmadı. Başka herhangi bir menteşe sorunu yaşamadım. İyi kullandıysanız bilgisayardan kaynaklı olabilir fabrika çıkışı sorunludur belki.

Ben teşekkür ederim. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı