9000TL bütçeyle Mimarlık için laptop tavsiyesi

Bütçe
7.500///9000 TL
Onun için laptop alırken ram slotu denen yerlere takılıyor.
Bilgisayarın anakartında.
Laptop alacakken teknik özelliklere bakıp ram giriş yeri yerine bakacaksın.
Standart olarak her laptop ve masaüstü bilgisayarda 2 tane ram giriş yeri olur.
Ramler ön bellek gibidir örneğin autocadde line çizersin üst üste onların hepsi ramde tutulur render almadan önce.
Ama 16 gb ram gayet makuldur ram konusunda pek önemli bir yer değil ram.
Lenovoda 8 gb ram var makul sayılabilir belki ama o paraya 16 gb ram öneririm.
Sen alacak olsan hangi bilgisayarı alırsın ?
7.500 / 9000 Tl arasında
Mimarlar genelde skec-Lumion kullanır. Bu programlardada ekran kartı önemlidir. Bulabilirsen 1660 Ti'li bir laptop al ama bulamazsan Lenovo idepad gamin 3 de alınabilir. 1650 Ti var ama Lumion 10 da orta ölçekli işlerde işini görür fazla bir şey bekleme.
Üniversiteye yeni başlayacağım Lenovo IdeaPad Gaming 3 beni 5 yıl götürür mü ?

Son düzenleme:
Sen alacak olsan hangi bilgisayarı alırsın?
7.500 / 9000 TL arasında.

Üniversiteye yeni başlayacağım Lenovo Ideapad Gaming 3 beni 5 yıl götürür mü?

Laptoplar hakkında pek bir bilgim yok ama Monster'ın laptoplarına bakmanı öneririm.
Bazı ürünleri hatalı gelebiliyor ama piyasada en uygun fiyat performanslı laptopları onlar satıyor.
7.5-9 k arasında bir para verip laptop alacaksan eğer bu 16 GB RAM olmalı.
Ve işlemcinde 10.nesil seçmelisin. Zaten bunların olduğu bir laptop alırsan eğer ekran kartıda iyi olacaktır.
Şu anda çok çok pahalı laptop ve bilgisayar ürünleri.
Bitcoin'den dolayı ekran kartları sorunu var tüm dünyada ve işlemciler içindede üretici şirketler tedarik sıkıntısı çekiyor COVID yüzünden.
Amazon globalde vergisi dahil fiyat çıkıyor tam satın alacağın sırada indirim yakalayıp bulabilirsen Amazon'dan bak. 1200-1300 dolara vergisi dahil laptop bulabilirsin Amazon globalde.

Laptoplar hakkında pek bir bilgim yok ama Monster'ın laptoplarına bakmanı öneririm.
Bazı ürünleri hatalı gelebiliyor ama piyasada en uygun fiyat performanslı laptopları onlar satıyor.
7.5-9 k arasında bir para verip laptop alacaksan eğer bu 16 GB RAM olmalı.
Ve işlemcinde 10.nesil seçmelisin. Zaten bunların olduğu bir laptop alırsan eğer ekran kartıda iyi olacaktır.
Şu anda çok çok pahalı laptop ve bilgisayar ürünleri.
Bitcoin'den dolayı ekran kartları sorunu var tüm dünyada ve işlemciler içindede üretici şirketler tedarik sıkıntısı çekiyor COVID yüzünden.
Amazon globalde vergisi dahil fiyat çıkıyor tam satın alacağın sırada indirim yakalayıp bulabilirsen Amazon'dan bak. 1200-1300 dolara vergisi dahil laptop bulabilirsin Amazon globalde.

Monster'a baktım fiyatları vs güzel fakat kullanıcı yorumlarını okuduktan sonra vazgeçtim birçok şikayet bulunuyor

Bunu alabilirsiniz hocam hazır indirimdeyken.
Bana elde kalanları elden çıkarıyorlar gibi geldi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bana elde kalanları elden çıkarıyorlar gibi geldi
Şuan için işlemci dolayısıyla en mantıklı seçenek bu gibi hocam maalesef. :(

Sen alacak olsan hangi bilgisayarı alırsın?
7.500 / 9000 TL arasında

Üniversiteye yeni başlayacağım Lenovo Ideapad Gaming 3 beni 5 yıl götürür mü?

Hocam bu bütcedeki laptoplardan çok bir şey bekeleme ama öğrencilik hayatında ki projelerinde işini görür. Dediğim gibi mimarlar genelde Lumion kullanır. Lumion 11 kaldırmaz ama 9-10 da işini görür.
Şuan için işlemci dolayısıyla en mantıklı seçenek bu gibi hocam maalesef. :(

Hocam minarlık,iç mimarlık okuyanlara bu laptopları önermeyin üzer.Ekran kartı kullanılan programlarda amd vasat performans verir.Örnek vermem gerekirse lumion isimli programda PassMark testlerinde:
RTX 2060 - 11.400 Puan
GTX 1660Ti - 10.200 Puan
RX 5500M - 6.800 Puan
RX 5600M - 7.200 Puan

Son düzenleme:
Sen alacak olsan hangi bilgisayarı alırsın ?
7.500 / 9000 Tl arasında

Üniversiteye yeni başlayacağım Lenovo IdeaPad Gaming 3 beni 5 yıl götürür mü ?
Hocam 3.sınıf bir mimarlık öğrencisi olarak konuya açıklık getireyim, çok fazla bilgi kirliliği var. Ideapad Gaming 3 sizi 5 yıl götürmez. Yüksek olasılıkla senaryo şöyle olur: 1 ve 2. sınıfta küçük projelerin çiziminde ve renderında çok sıkıntı çekmeden atlatırsınız. 3. sınıfta proje büyüyünce ekran kartınız 3d çizim programlarının arayüzlerinde hareket etmek için gerekli performansı gösteremez. İşleriniz çok yavaşlar ve siniriniz bozulur. En azından bizim okulda böyle oldu. İnsanların çoğu -ben de dahil- bilgisayar değiştirdi. Ekran kartı olarak en düşük 1650ti, tercihen 3060 tercih etmenizi öneririm. Ek olarak, amd ekran kartlı bilgisayar almayın, çoğu render programı nvidia ekran kartlarıyla uyumlu çalışıyor.
Ek olarak cpu performansı da birçok işte önemli oluyor. İ5 veya ryzen5 tavsiye etmem. En az 10.nesil i7 veya 5.nesil ryzen 7 öneririm.
Piyasayı incelediğimzde verdiğiniz bütçeye en iyi seçenek Abra A5 V15.8 15,6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook bu bilgisayar olacaktır ama yine de 5 sene götürmekte zorlanacağını düşünüyorum. Biraz bütçeyi artırırsanız Tulpar T7 V20.3 17,3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook rtx3060 ekran kartıyla sizi 5 yıl boyunca daha rahat götürebilr. Monster önermemin sebebi performansına göre en ucuzu olması. Birçok arkadaşım kullanıyor, ciddi arızalarla karşılaşmadılar. Bir sorun olduğunda da teknik servisleri gayet yardımcı bildiğim kadarıyla.
Veya diğer bir seçenek de şu an idareten biraz daha ucuz bir cihaz alıp 3.sınıfa geçerken güncel bir cihaza geçiş yapmak olabilir.

Geri
Yukarı