9400F ve 1660 6 GB sistemle düşük performans

İşletim sistemi
Windows 10

Belgardian

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler.

Geçtiğimiz günlerde başlıktaki işlemciyle ekran kartını alıp sistemimi yükselttim. Önceden internet üzerinden izlediğim Benchmark videolarıyla aldığım performansın alakası yok. Daha düşük FPS'ler alıyorum. BIOS ayarlarını da kurcaladım belli başlı ayarları değiştirdim fakat aynı sistemle başka insanların aldığı performansı alamamaktayım. BIOS'ta XMP ayarını açtım. Ek olarak performans moduna da aldım ama arada sırada CPU kullanımım %100'ü görüyor. Fakat GPU kullanımım %97 altına inmediğinden darboğaz olduğunu düşünmüyorum.

Sistemim;
Windows 10 X64.
Intel i5 9400F 2.9GHz işlemci.
1660 6 GB ekran kartı.
ASUS Prime B365M-K anakart.
8GBx2 Dual Channel RAM.
120GB SSD(OS burada kurulu)
1TB hard disk.

Yardımcı olmaya çalışacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Öncelikle iyi günler.

Geçtiğimiz günlerde başlıktaki işlemciyle ekran kartını alıp sistemimi yükselttim. Önceden internet üzerinden izlediğim Benchmark videolarıyla aldığım performansın alakası yok. Daha düşük FPS'ler alıyorum. BIOS ayarlarını da kurcaladım belli başlı ayarları değiştirdim fakat aynı sistemle başka insanların aldığı performansı alamamaktayım. BIOS'ta XMP ayarını açtım. Ek olarak performans moduna da aldım ama arada sırada CPU kullanımım %100'ü görüyor. Fakat GPU kullanımım %97 altına inmediğinden darboğaz olduğunu düşünmüyorum.

Sistemim;
Windows 10 X64.
Intel i5 9400F 2.9GHz işlemci.
1660 6 GB ekran kartı.
ASUS Prime B365M-K anakart.
8GBx2 Dual Channel RAM.
120GB SSD(OS burada kurulu)
1TB hard disk.

Yardımcı olmaya çalışacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum.
Oyun içi ekran kartı ve işlemci kullanım değerleri nasıl ? Sıcaklık değerleriniz nasıl ? Düşük ekran kartından kaynaklanan bir sorun olabilir. Şu çözümleri denemenizi tavsiye ederim.

Ekran kartımın sıcaklık değerleri 57 dereceyi geçmiyor işlemcim de aynı şekilde 55-65 arasında kalıyor fakat anlık olarak 6 çekirdeğin 6'sı da %100 kullanılıyor 1-2 saniye sonra %60-70 değerlerine geri düşüyor.

Ekran kartımın sıcaklık değerleri 57 dereceyi geçmiyor işlemcim de aynı şekilde 55-65 arasında kalıyor fakat anlık olarak 6 çekirdeğin 6'sı da %100 kullanılıyor 1-2 saniye sonra %60-70 değerlerine geri düşüyor.
İşlemci kullanımında bir sıkıntı var gibi duruyor. Kaspersky ile bilgisayarınızı tarattırabilir misiniz ?

İşlemci kullanımında bir sıkıntı var gibi duruyor. Kaspersky ile bilgisayarınızı tarattırabilir misiniz ?
Yapıp sonucu paylaşacağım.
SSD'nin doluluk oranı ne? HDD ve SSD'nize bad sector, sağlık ve CrystalDiskMark testlerini yaparak bizimle paylaşın. En son format ne zaman atıldı ayrıca? BIOS güncel mi?
47Gb boş yer vardı aşağı yukarı %55 dolu fakat oyunların tamamı HDD de kurulu orda da 350 GB civarı boş yer mevcut. BİOS son sürümüne güncellidir. HD tune üzerinden aynı zamanda error testini de yapıyorum onun da sonucunu sizle paylaşacağım. Ek bilgi olarak HDD'im eski fakat bir sıkıntı yok gibi duruyor 1-2 gün içerisinde yeni bir HDD alacağım etkilerse sonucu sizinle paylaşırım.
Arkadaşlar sorunumu çözdüm anakart işlemciyi değiştiren resmi satıcı sağolsun ekran kartı oturtamamış kablolamayı baştan yapıp oturttuktan sonra sorunum çözüldü
Sorunu çözdüm parçalarımı değiştiren satıcı firma ekran kartımı tam oturtamamış.

Dosya Ekleri

• hdd E drive test.png
    hdd E drive test.png
    10,6 KB · Görüntüleme: 32
  • hdtune health.png
    hdtune health.png
    19,9 KB · Görüntüleme: 28
  • ssd C drive test.png
    ssd C drive test.png
    9,4 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:

Geri