9400GT ekran kartına çok fazla RAM ayrılmış

PROTECTQ

Hectopat
Merhaba, 16 GB RAM'im var ve görev yöneticisinde 8 GB donanıma ayrılmış gözüküyor NVIDIA'ya girdiğim zaman ise bunun 9400GT ekran kartıma ayrıldığını gördüm. Nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-02-25 221334.png
    Ekran görüntüsü 2022-02-25 221334.png
    25,8 KB · Görüntüleme: 42
Bu bir hata değil. Mevcut olan RAM'in yarısı orada gözükür. Fakat bu da ekran kartının kullanacağı anlamına gelmez. Sıkıntı yok.

Msconfig menüsü üzerinden de kontrol edin. Burada sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Tam sisteminiz nedir?

MSConfig menüsü üzerinden de kontrol edin. Burada sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Tam sisteminiz nedir?

Ryzen 5 2600.
Gigabyte A320M-S2H
9400GT 1GB
Adata XPG Gammix D10 8 GB.
Adata XPG Gammix D30 8 GB.
MSConfig de bellek üst sınırı tiki işaretli değil.
MSConfig menüsü üzerinden de kontrol edin. Burada sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Tam sisteminiz nedir?

Bu arada XMP açık olduğu halde 2666MHz gözüküyor Yener hocam.

Dosya Ekleri

• a.png
    a.png
    42,1 KB · Görüntüleme: 22
Tamamdır hocam. Sizdeki sorun farklı. Sizdeki RAM'ler farklı. İlk olarak BIOS güncellemesi varsa yapın. Daha sonra ise PC'yi fişten çekin. BIOS pilini sökün. RAM'leri de sökün ve parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. XMP ile olmazsa elle değer girip deneyin. İnşallah düzelir. Aynı marka bile olsa farklı RAM'ler uyumsuzluk yapabilir.

Tamamdır hocam. Sizdeki sorun farklı. Sizdeki RAM'ler farklı. İlk olarak BIOS güncellemesi varsa yapın. Daha sonra ise PC'yi fişten çekin. BIOS pilini sökün. RAM'leri de sökün ve parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. XMP ile olmazsa elle değer girip deneyin. İnşallah düzelir. Aynı marka bile olsa farklı RAM'ler uyumsuzluk yapabilir.

Hocam RX590 ekran kartımı satmadan önce böyle bir sorun yoktu uyumsuzluk olduğunu sanmıyorum ama RAM'leri silmeyi deneeyeceğim.
Hocam RX590 ekran kartımı satmadan önce böyle bir sorun yoktu uyumsuzluk olduğunu sanmıyorum ama RAM'leri silmeyi deneeyeceğim.

BIOS son sürüm ve pili çıkarıp takmayı denemiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı