Çözüm 940MX ve MX130 frekans düşüşü çözümü

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba arkadaşlar, bu sorunu yaşayıp da çözüm bulamayan bir sürü insan gördüm. Bu yüzden laptoplarını satanlar da vardı. Bu sorunun çözümü aslında basit, bazı programlar derece ayarlatmadığı için soruna çözüm bulunamayabiliyor. Şimdi anlatıyorum.

Başlığa 940MX ve MX130 yazdım çünkü MX130 940MX'in yeniden adlandırılmış hali.

İlk olarak ASUS GPU Tweak 2 programını indirin.
Programı kurup açtıktan sonra Advenced Sekmesine girin.
1635361826919.png

Advenced Sekmesine girdiğinizde GPU Temp Target yazan kısmı 78-80 arası bir derece girin.

1635361859940.png

Uyarı: 80 den yukarı yapmanızı önermem ekran kartı zarar görebilir.

Artık sorununuz %90 ihtimalle çözülmüştür, iyi oyunlar. Tabii burada sorumluluk sizin, yapıp yapmamak size kalmış.
Ek: Neden frekans düşürdüğünü yazmamışım. Bu ekran kartının frekans düşürme sıcaklığı 70 derece ayarlı olarak geliyor genellikle hatta 60 derece olan laptoplar bile var. Nasıl işlemcinin 95-100 derece ise bu kartların da böyle. Laptopta işlemcinin yükte 70 derece altı çalışması zor (80 civarı seyreder genellikle), işlemci ve ekran kartı soğutucu blokları birleşik olduğu için ekran kartının 70 derece altı çalışması pek mümkün değil. Biz de frekans düşürme sıcaklığını 70 derece bir üstü değer yapıyoruz ve artık frekans düşürmemiş oluyor.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, bu sorunu yaşayıp da çözüm bulamayan bir sürü insan gördüm. Bu yüzden laptoplarını satanlar da vardı. Bu sorunun çözümü aslında basit, bazı programlar derece ayarlatmadığı için soruna çözüm bulunamayabiliyor. Şimdi anlatıyorum.

Başlığa 940MX ve MX130 yazdım çünkü MX130 940MX'in yeniden adlandırılmış hali.

İlk olarak ASUS GPU Tweak 2 programını indirin.
Programı kurup açtıktan sonra Advanced Sekmesine girin.
Eki Görüntüle 1243990
Advanced Sekmesine girdiğinizde GPU Temp Target yazan kısmı 78-80 arası bir derece girin.

Eki Görüntüle 1243992

Uyarı: 80'den yukarı yapmanızı önermem ekran kartı zarar görebilir.

Artık sorununuz %90 ihtimalle çözülmüştür, iyi oyunlar. Tabii burada sorumluluk sizin, yapıp yapmamak size kalmış.
Ek: Neden frekans düşürdüğünü yazmamışım. Bu ekran kartının frekans düşürme sıcaklığı 70 derece ayarlı olarak geliyor genellikle hatta 60 derece olan laptoplar bile var. Nasıl işlemcinin 95-100 derece ise bu kartların da böyle. Laptopta işlemcinin yükte 70 derece altı çalışması zor (80 civarı seyreder genellikle), işlemci ve ekran kartı soğutucu blokları birleşik olduğu için ekran kartının 70 derece altı çalışması pek mümkün değil. Biz de frekans düşürme sıcaklığını 70 derece bir üstü değer yapıyoruz ve artık frekans düşürmemiş oluyor.

Hocam ekran kartı işlemci yükte 70 dereceyi geçmiyor yapsam fayda eder mi?

Hocam ekran kartı işlemci yükte 70 dereceyi geçmiyor yapsam fayda eder mi?

Hocam frekans değerleri düşüyorsa ve ısınma problemi yoksa yapın. Ben yaptım şu anda tüm oyunlarda daha yüksek FPS alıyorum.

Hocam frekans değerleri düşüyorsa ve ısınma problemi yoksa yapın. Ben yaptım şu anda tüm oyunlarda daha yüksek FPS alıyorum.

Hocam 70 derece dediğim gibi yapılabilir bir sıcaklık mı?

hocam birde ne kadar fps artışı yaşadınız

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı