Rehber 945G Anakartların 4GB RAM Desteklememe Sorunu

RecS

Kilopat
Yer
Samsun
Merhaba,
Bugün, benim gibi bu soruna saatlerini harcayan kişiler için bir açıklama yazacağım.
Konumuz şu ki birçok eski bilgisayar kullanıcısı, her türlü çözüm yolunu denemesi halinde sistemde 4GB ve üzeri RAM yüklü iken Windows üzerinde RAM miktarının 3.25 veya 2.75 görünme sorunu yaşamakta. Saatlerce uğraş dur çözüm yolu bulamazlar. Çünkü Türkiye'de bu konu hakkında içerik çok fazla yok.

Özellikle benim eski anakartım gibi Foxconn'un birçok 945G chipsetli anakartları var. 45GMX/45GMX-V/45CMX/45CMX-K bunların başında gelmekte. Foxconn'un kendi sitesinden baktığınızda maximum RAM miktarı 4GB yazıyor. Evet doğru BIOS üzerinde tam 4096MB görebilirsiniz. Ama bu Foxconn'un düpedüz bir oyunu :)

İntel'in sitesinde görüldüğü gibi: Intel® 82945GC Graphics and Memory Controller Ürün Teknik Özellikleri

Gerçek şu ki; 945G ve 945GC chipsetine sahip bir anakart hiçbir şekilde , hiçbir zaman 4096MB RAM'ı tamamen kullanamaz. Bunu ne BIOS'tan çözebilirsiniz ne de BIOS'u modlayarak çözebilirsiniz. Ne yazık ki bir çözüm yoktur. Tek çözüm anakartı değiştirmektir. Ayrıca bu chipset'e sahip anakartların BIOS'n da Memory Remapping gibi bir seçenek bulunmaz.

Kullanılabilir max bellek miktarı 3.25GB'tır (Bazen 2.75 olarak da gözüküyor). Bu chipset tam 180nm ile üretilmiş. Ve görüp görebileceğiniz en sıkıntılı chipsettir. 1333 MHz FSB'li işlemcileri sadece overclock ile çalıştırabilir. Ancak sadece FSB'ye overclock yapmaz PCI Express clock üzerine de overclock yapar ve ekran kartınız ile anakartınızın ömrünü kısaltır. 1333 MHz FSB'de PCI Express clock değerinin 100'den 115'e çıktığını görebilirsiniz. Hiçbir şekilde uğraşmayın arkadaşlar. Bu yazılımsal olarak çözülebilecek bir sorun değildir. Bir anakartın kuzey köprüsünü değiştirmekte imkansız olacağı için tek çözüm anakart değişikliğidir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgin için teşekkür ederim, bios sürümünü bulamamiştim bulsam yapacaktim gerek yokmuş.
Birde bu anakarta işlemci olarak en üst sekmen olarak hangisini destekliyor şimdiden teşekkürler.

Anakart işlemci olarak en yüsek quad destekliyor diye biliyorum ama denemwdim faxonn 945 gc benim chipsetim ve intelin 945 chipset kitapciginda yazanda 945 gc nin sadece 4 gb ram destekledigi gorunuyor birtane daha vardi sanirim bilemiyorum ve 1066 fsb destekekyen chipsettir bu benim gunlerce yaklasik 36 saatlik bir arastirma sonucu elde ettiklerim anakartiniz Faxonn 45CM-45GM-45CM-S model ise anladigim kadariyla bu cm ve gm nin harmanlanmis bir tik denebiiceknust versiyonudur ve deneme imkanim olmadi 1.5 gb ram im var ayni model tipe tip ayni sadece marka olarak gigabyte GA-945GCM-S2L anakartla ayni doye dusunuyorum ve o anakartin sahibi birini buldum netden o quad 9500 kullaniyor benim anladigim kadariyla bu 945 chipsetledin en ustu 945gc chipsetidir ve quad destekliyor yazmamasima ragmen quad destekler ve 4 gb rami gorur digerleri intelinde kitapcigindaki gibi genel olarak daha dusukdur . Ben sahsen denemedim ama yakinda 2 gb ram alicam ve sonra bir 2 gb daha 2 slotdan cift kanal 4 gb a ulasicam arkadasin dedigi gibimi o zaman goruruz ancak quad a soz vermiyorum .

UYARI=BUNLAR BENİM TOTALDE 40 SAATE YAKİN SÜREN 1 HAFTALİK ARASTİRMAM SONUCU ELDE ETTİGİM VE YORUNLADİĞIM BİLGİLERDİR KESİBLİK İÇERMEZ ANCAK FAYDASI OLABİLİR.
Daha iyisini bilen varsa Faxonn 45CM-45GM-45CM-S hakkında beni bilgilendirirse sevinirim .

NOT: soylemeyi unutmusum internette her kaynak bu quad meselesi hakkinda degisik seyler soylerken Birisi bir forumda anakartinin sadece n15235 sertifakli olduguni soyledigi halde işin piri birkac arkadaş anakartin uzerinde 45 yaziyormu bak yaziyorsa destekler demisdi adamin chipsetini sertifakasindan anlayip bilgi verdikleri icin onlari daha guvenilir bir kaynak olarak buldum .Bunu da eklemek istedim inşallah quad bir işlemci alıp internete bunun hakkinda net bir bilgi koyabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı