950 TL 2TB HDD Tavsiyesi

Viktor R3znov

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar,

Bir önceki Cumartesi günü, 700 TL bütçe ile 2TB HDD almak üzere bu konuda sizlerden tavsiye istemiştim.

Gelen tavsiye üzerine, Seagate Barracuda ST2000DM008 2TB 7200RPM 256MB Sabit Disk - incehesap.com satın aldım fakat üzülerek söylemeliyim ki çıkardığı aşırı ses nedeniyle, bugün iade etmek üzere kargoya verdim.

Bunun üzerine bütçemi daha da artırarak, kaliteli ve sessiz bir 2TB'lık HDD arayışına girdim. Şu an kullandığım WD Blue 1TB 7200RPM WD10EZEX HDD hiç ses çıkarmıyor. Yazma/okuma yaparkenki gelen mekanik disk sesi, kulağımı kasaya dayamadan duyulmuyor fakat iade ettiğim HDD, kasaya yakınlaşmadan bile rahatsız edici, iğrenç bir ses çıkarıyordu.

Kullandığım HDD'den dolayı, yine tercihimi WD'den yana yapmayı düşünüyorum fakat bildiğiniz, özellikle de kullandığınız sessiz bir 2TB'lık HDD varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Benim aklımda şimdilik bu HDD var: WD Black WD2003FZEX 2TB SATA 3.0 64MB 3.5" Hard Disk - incehesap.com ama Black serisi fazla ses yapar mı kararsızım.

Ayrıca şu da olabilir: WD Blue WD20EZRZ 2TB 5400RPM Sata 3.0 64MB 3.5" Hard Disk - incehesap.com fakat 5400RPM oluşu bir olumsuzluk teşkil eder mi? WD'in 2TB'lık 7200 RPM Blue serisi harddiski yok. Eğer olsaydı, doğrudan onu tercih edebilirdim.

Eğer hiçbir çözüm bulamazsam, şu an kullandığım 1TB'lık HDD'den bir tane daha almak mecburiyetinde kalacağım.

Siz ne düşünüyorsunuz?

İyi sosyaller dilerim.

Son düzenleme:
Abi keşke görseydim o konuyu. Barracuda serisi ses sorunundan biraz muzdarip. Çok gördüm çünkü yakınanları.

5400 Rpm alma. 7200 Rpm HDD'ler bile darboğaz yaratıyor artık. WD Blue kullanıyorum aynı şekilde ve sessiz bir HDD.

Bu arada 2 TB HDD için o kadar para vermeni önermem. Benzer fiyata 4 TB Toshiba'nın X300 serisini düşünebilirsin.

Abi keşke görseydim o konuyu. Barracuda serisi ses sorunundan biraz muzdarip. Çok gördüm çünkü yakınanları.

5400 Rpm alma. 7200 Rpm HDD'ler bile darboğaz yaratıyor artık. WD Blue kullanıyorum aynı şekilde ve sessiz bir HDD.

Bu arada 2 TB HDD için o kadar para vermeni önermem. Benzer fiyata 4 TB Toshiba'nın X300 serisini düşünebilirsin.

Peki tavsiye ettiğin HDD'yi kullandın mı? Ses durumu nasıl? Eğer sessizse bu fiyata gayet iyi: Toshiba X300 4TB 7200PRM 3.5" 128MB Cache Sabit Disk HDWE140UZSVA fakat tekrardan bir aksilik yaşamak istemiyorum. O yüzden ince eleyip sık dokumam gerek.

Çünkü 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade etme hakkım olmasına rağmen, adamlar yokuş yapmaya çalışıyor. Ürünü açıp, kullandığım için kontrol etmeleri ve ona göre karar vermeleri gerekiyormuş. Umarım başıma bir sürpriz çıkarmazlar.

Son düzenleme:
WD'nin 7200 Rpm disklerine ne oldu yahu? X300 serisini kullanmadım ama testlerine baktım ve oldukça iyi. Yorumlara baktım ve yine karman çorman. HDD sakat bir bileşen bu konuda.

Yerinde olsaydım, eğer 2 TB almak istiyorsam bütçeyi kısıp daha ucuz bir HDD alırdım. HDD bu hani 2 TB için o kadar para vermeye gerek yok. 4 TB almak istiyorsam da dediğim gibi X300 alırdım. Performansı gayet iyi ve fiyatı da oldukça iyiymiş. Ses konusunda maalesef bilgim yok.

Geçen arkadaş WD Blue aldı. Çim biçme makinesi gibi ses çıkarıyormuş... Olay yine şans faktörüne bağlı.

WD'nin 7200 Rpm disklerine ne oldu yahu? X300 serisini kullanmadım ama testlerine baktım ve oldukça iyi. Yorumlara baktım ve yine karman çorman. HDD sakat bir bileşen bu konuda.

Yerinde olsaydım, eğer 2 TB almak istiyorsam bütçeyi kısıp daha ucuz bir HDD alırdım. HDD bu hani 2 TB için o kadar para vermeye gerek yok. 4 TB almak istiyorsam da dediğim gibi X300 alırdım. Performansı gayet iyi ve fiyatı da oldukça iyiymiş. Ses konusunda maalesef bilgim yok.

Geçen arkadaş WD Blue aldı. Çim biçme makinesi gibi ses çıkarıyormuş... Olay yine şans faktörüne bağlı.

Çim biçme makinesi gibi ses çıkaran WD Blue, WD10EZEX olan modeli mi? İade ettiğim HDD'nin de değerleri gayet iyiydi. 231MB/s yazma hızı vardı fakat dediğim gibi ses kafamı şişirdi ve dayanamayıp, iade talebiyle kargoya verdim. 200MB/s civarlarında yazma ve okuma hızı olan, sessiz bir HDD lazım fakat çok kararsızım.

Kimisi yeni nesil 5400RPM HDD'lerin, eski 5400RPM HDD'lerden daha iyi olduğunu ve 7200RPM HDD'lerin performansına denk olduğunu söylüyor. Bu konuda ne düşünüyorsun? 4TB X300 gözüme iyi göründü fakat yine fiyatı iyi diye atlayıp, pişmanlık yaşamak da istemiyorum.

Onun yerine 1 TB SDD almayı düşünebilirsiniz sıfır ses.

Setup, video, fotoğraf, belge, yedek gibi şeyleri arşivlemek, aynı zamanda da SSD'ye gerek duymayan oyunları kurmak ve oynamak için bir disk aradığımdan dolayı, SSD düşünmüyorum. Çünkü sürekli sil/kur işlemi yapacağım ve bu işlemler için HDD daha mantıklı ve uzun ömürlü bir seçenek.

@Viktor R3znov o konuda bir bilgim yok maalesef. Yeni nesil ne alaka ki? Disk her türlü 5400 devirde dönüyor. HDD'nin veriye erişim hızı ve okuma limitleri belli. Bana pek mantıklı gelmedi.

Çim biçme makinesi gibi ses çıkaran WD Blue, WD10EZEX olan modeli mi?

Onu bir sorayım. Muhtemelen o.

@Viktor R3znov o konuda bir bilgim yok maalesef. Yeni nesil ne alaka ki? Disk her türlü 5400 devirde dönüyor. HDD'nin veriye erişim hızı ve okuma limitleri belli. Bana pek mantıklı gelmedi.

Onu bir sorayım. Muhtemelen o.

Anladım dostum. Bu arada SSHD'ler hakkında ne düşünüyorsun? Sence oyun ve arşivleme için iyi bir seçenek olur mu?

Mesela şu ikisinden biri:

https://www.amazon.com.tr/dp/B01M1U...e=380333&creativeASIN=B01M1UQQT5&linkCode=asn

https://www.amazon.com.tr/dp/B07BKP...e=380333&creativeASIN=B07BKPQN25&linkCode=asn

2.5" olanın avantajı ne olur? Ses bakımından daha mı avantajlı? Yine Seagate alsam, Barracuda HDD'lerin aksine, bu FireCuda SSHD'ler sessiz çalışır mı acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı