960 EVO, 850 EVO'dan daha düşük performans veriyor

HezarFem

Kilopat
Daha fazla  
Resimde göreceğiniz üzere yeni almış olduğum "Samsung 250GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD"
-Önceden beri kullandığım 850 EVO'dan daha düşük düzenli okuma değerlerine (Ekran alıntısı2)
- Birebir eşdeğer ürünlerine göre ise daha düşük IOPS değerleri ortaya koydu.
(Benim Kullandığım-Technopat)

Windows 10 son sürümünü 960 EVO kullanmaktayım.
Samsung Magician güncel kurulumunu yaptım.
NVMe sürücüsünü yükledim.

Aklıma gelenleri denedim lakin bir çok test de aynı düşük değerleri aldım. (PC Mark, Crystal Disk Mark)
Sosyalda aradığım cevabı bulamayınca sizlere danışalım istedim. @Recep Baltaş @Neurevt @rtakak
Report.rar

Ekran Alıntısı2.JPG
benim kullandığım.JPG
teknopat.JPG

Son düzenleme:
850 EVO SATA 3 Değil mi ben mi yanlış biliyorum? Benim bildiğim SATA 3 600MB/s'i geçmez.
Hocam meramımız 850 EVO nun değerleri üzerine değil. 960 EVO M.2 nin 850 EVO dan daha düşük değerlere sahip olması.
İlk resim 850 EVO dan daha düşük olduğu ile alakalı, diğer resim ise ürünün aynısına @Recep Baltaş test yapmıştı onun değerlerini kıyas ettiğimizde düşük kaldığını göstermek için

Anlamadınız heralde? EVO 850 nasıl 600MB/s'in üzerine çıkmış onu soruyorum, farklı bir konudan bahsetmiyorum. Random değerleri daha önemli ki 960'ta da daha yüksek olduğu gözüküyor zaten.

Anlamadınız heralde? EVO 850 nasıl 600MB/s'in üzerine çıkmış onu soruyorum, farklı bir konudan bahsetmiyorum. Random değerleri daha önemli ki 960'ta da daha yüksek olduğu gözüküyor zaten.
850 EVO için paylaştığım değerler çok da yüksek değil ki. (Samsung 850 EVO 250 GB SSD İncelemesi ve Performans Testleri) hemen hemen aynı denebilir
850 EVO için paylaştığım değerler çok da yüksek değil ki. (Samsung 850 EVO 250 GB SSD İncelemesi ve Performans Testleri) hemen hemen aynı denebilir
Tamam Random değerleri önemli ve dahi 960 EVO 850 ye göre yüksek.. Ki yüksek olması gayet normal.
Ama normal olmayan şey, 960 EVO kendi muadili ürünlere göre değerler çok düşük olması
1.PNG
..

Technopat'ın test ürünü 1 TB'lık versiyon. Sizinki ise 250 GB. İki ürün birbiri ile muadil değil. Araştırırsanız 1 TB olanın daha yüksek okuma yazma hızlarına sahip olduğunu göreceksiniz. Yani aradaki fark gayet normal.

Ekleme: Random yazma hızınız biraz düşük şimdi fark ettim. Diğerlerinde bir sıkıntı yok. Ben de aynı ürünü kullanıyorum. Az önce test ettim. Random yazma hariç bütün değerlerimiz aynı. 200 000 çıktı random yazma değeri bende.

Son düzenleme:
Technopat'ın test ürünü 1 TB'lık versiyon. Sizinki ise 250 GB. İki ürün birbiri ile muadil değil. Araştırırsanız 1 TB olanın daha yüksek okuma yazma hızlarına sahip olduğunu göreceksiniz. Yani aradaki fark gayet normal.

Ekleme: Random yazma hızınız biraz düşük şimdi fark ettim. Diğerlerinde bir sıkıntı yok. Ben de aynı ürünü kullanıyorum. Az önce test ettim. Random yazma hariç bütün değerlerimiz aynı. 200 000 çıktı random yazma değeri bende.
Sonunda be üstat.. Bi halimizden anlayan çıktı ;)

Sonunda be üstat.. Bi halimizden anlayan çıktı ;)

Acaba kullanım süresinden ya da diskin mevcut kullanılabilir kapasitesinden kaynaklanıyor olabilir mi bu fark? Mayıs ayında almıştım ben bu ürünü. İlk yaptığım testi de gördüm az önce test yaparken. Onda daha fazlaydı random yazma hızı.

Acaba kullanım süresinden ya da diskin mevcut kullanılabilir kapasitesinden kaynaklanıyor olabilir mi bu fark? Mayıs ayında almıştım ben bu ürünü. İlk yaptığım testi de gördüm az önce test yaparken. Onda daha fazlaydı random yazma hızı.
Dediğiniz üzere 1 TB modelinin değerleri yüksek. Esas sıkıntı Random yazma değerleri üzerineymiş bende 500 GB ın test sonuçlarına bakınca fark ettim.
@burakoruk abi bu iş bizi hepten yalancı çıkardı.
Mübarek ayakkabı gibi kullandıkça açılıyor galiba :) Şimdi yeni test yaptım değer bir hayli yükselmiş..
son.JPG
son2.JPG

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı