970 EVO Plus M.2 SSD hala tercih edilir mi?

yalcinbey

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Uzunca zamandır iPad kullanmakta iken Acer Nitro 5 AN515-46 ile tekrar bilgisayara geri döndüm. 6-7 senedir bilgisayardan uzak kalmışım. Özlemişim de. Aldığım laptopta 8 GB RAM ve 512 GB M.2 SSD var. Elbette bunlar benim için çok yetersiz. Fazla araştırmadan alelacele site yorumlarına bakarak 1 TB 970 EVO Plus M.2 SSD ve Crucial marka 8 GB aynı değerlere sahip RAM aldım. Şu an kargodalar. Sonradan öğrendim ki 970 EVO Plus çok eski bir modelmiş. 1700 liraya geldi bu SSD bana. Anakartım da PCI-e 4.0 destekliymiş. Bu fiyat bandında 4.0 destekli modeller de varmış. EVO Plus laptoplardaki yetersiz soğutma sebebiyle fazla ısınıyor diyorlar. Sizce iade edip farklı bir marka mı almalıyım? Benim için hız çok önemli. Sıradan kullanıcı PCI-e 3.0 ile 4.0 arasındaki farkı anlar mı? Aradaki 2 kat hız farkı özellikle bilgisayar açılışını çok etkiler mi? RAM konusunda cihazdaki RAM Samsung marka aldığım RAM cruciel marka. Herhangi bir uyum sorunu olur mu? Biraz uzun oldu kusura bakmayın. İlk defa Gaming laptop aldım ve performanslı olsun istiyorum. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Uzunca zamandır iPad kullanmakta iken Acer Nitro 5 AN515-46 ile tekrar bilgisayara geri döndüm. 6-7 senedir bilgisayardan uzak kalmışım. Özlemişim de. Aldığım laptopta 8 GB RAM ve 512 GB M.2 SSD var. Elbette bunlar benim için çok yetersiz. Fazla araştırmadan alelacele site yorumlarına bakarak 1 TB 970 EVO Plus M.2 SSD ve Crucial marka 8 GB aynı değerlere sahip RAM aldım. Şu an kargodalar. Sonradan öğrendim ki 970 EVO Plus çok eski bir modelmiş. 1700 liraya geldi bu SSD bana. Anakartım da PCI-e 4.0 destekliymiş. Bu fiyat bandında 4.0 destekli modeller de varmış. EVO Plus laptoplardaki yetersiz soğutma sebebiyle fazla ısınıyor diyorlar. Sizce iade edip farklı bir marka mı almalıyım? Benim için hız çok önemli. Sıradan kullanıcı PCI-e 3.0 ile 4.0 arasındaki farkı anlar mı? Aradaki 2 kat hız farkı özellikle bilgisayar açılışını çok etkiler mi? RAM konusunda cihazdaki RAM Samsung marka aldığım RAM cruciel marka. Herhangi bir uyum sorunu olur mu? Biraz uzun oldu kusura bakmayın. İlk defa Gaming laptop aldım ve performanslı olsun istiyorum. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Tertemiz kullandım hiçbir sorun yaşatmadım fakat ona rağmen sağlık yüzde 6 düştü 1 senede.

PCI4.0 ile 3.0 arasında sadece oyun oynayacaksan bir fark hissetmezsin.
RAM'lerin birebir aynı model olması lazım verimli çalışması için
1700 liraya alacağın her PCI 4.0 SSD'den hayır gelmez. 970 EVO en iyi 3.0'lardan biridir.
RAM'i iade edip aynı modelden alın bulamazsanız 16 GB alın, SSD bence yeterli ama 4.0 istiyorsanız Crucial P5 Plus, Samsung 980Pro, WDBlack850'ye bakabilirsiniz

Tertemiz kullandım hiçbir sorun yaşatmadım fakat ona rağmen sağlık yüzde 6 düştü 1 senede.
O kadar öve öve bitirilemeyen 970 evo plus için %6 düşüş çok ciddi bir düşüş. Bu model çıkalı tam 4 yıl 3 ay olmuş. Özellikle satılan bu ssd'nin eski üretim olma ihtimali de korkutuyor. Ekmek mi bu kardeşim bayatlar mı diyenler olabilir ama ben çok etkisi olduğunu düşünüyorum. İşin açıkçası iade edesim var ama ne alınır onu da bilemiyorum.

970 EVO Plus gayet guzel bir modeldir, hala alinir su an 1 TB olani 1600 TL civarlarinda. 250 TL farkla KC3000 almak da mantikli tabii, orasi ayri. Gerci yeni uretim 970 EVO Plus'larda 980 PRO kontrolcusu kullanildigi icin 970 EVO Plus ust duzey bir SSD artik. KC3000'e gore tek eksisi okuma yazma hizinin PCI-e 3.0 limitlerine takilmasi.

Geri
Yukarı