970 Evo Plus SSD Düşük Hız

Merhaba arkadaşlar.
Bugün 970 Evo Plus almıştım. Kargodan yeni geldi W10'u falan kurdum sonra bench yaptim SSD'ye fakat okuma hızı ne yaptıysam 1750'yi geçmedi. Normalde 3500 olması gerekirken 1750'de kaldı okuma hızı da 1650'de. Araştırmalarımın sonucunda aldığım cevap PCI-e GEN3.0 X2 yüzünden hız yarıya bölünüyormuş. Sorum şu olacak ki bu SSD'yi SATA dönüştürücü kullanıp SATA'ya taksam tam kapasite kullanabilir miyim? Veya M.2 yuvasının bant genişliğini aşırtma imkanım var mı? Boşuna aldık galiba yarışı yatıyor sürekli. Ek olarak AutoCAD gibi programlar kullanacağım icin bu işin üstüne düşüyorum bu kadar.
Yardım eden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorum şu olacak ki bu SSD'yi SATA dönüştürücü kullanıp SATA'ya taksam tam kapasite kullanabilir miyim?

NVMe protokolünü kullanan bir SSD'yi SATA protokolü ile çalıştıramazsınız. Buna ek olarak düşüncenizdeki bir başka hata da SATA'nın daha hızlı olduğu. Değil. SATA'da 600 MB'ın üstünü göremezsniz :)

M.2 yuvasının bant genişliğini aşırtma imkanım var mı?
Anakart modelinizi yazarsanız daha net bilgi verebiliriz. Belki x4 hızında çalışan yuvası vardır.

//Her halükarda okuma/yazma hızlarınız iyi. SSD'nin olayı da erişim süresidir. NVMe'nin olayı da aynı anda işleyebildiği komut sayısıdır. Bu bağlamda SSD yarı hızda çalışıyor diye telaş etmenize gerek yok, bence...
"PCIe 3.0 x2 yüzünden hız ikiye bölünüyormuş" derken ?

Bazı anakartların M.2 yuvası X2 hızında çalışır. Bu yüzden de çok yüksek hızlı SSD'lerin tam performansına ulaşmasını mümkün kılmaz.

Sıralı okuma yazma değerinin kullanıcı için hiçbir anlamı yok. Bizim için önemli olan IOPS değerleri disklerin. Sıralı okuma yazma yalnızca film gibi tek parça büyük dosyaları kopyalarken işe yarıyor. Sen 3500MB/s de performans alsan 10000MB/s de alsan bir şey değişmeyecek. IOPS değerlerini kontrol et. Onlarda sıkıntı var mı?

"PCI-e 3.0 X2 yüzünden hız ikiye bölünüyormuş" derken? Anakartınız nedir, Samsung M.2 sürücülerini kurdunuz mu?

Bilgisayarım Casper NB F750GOLD. Anakartin modelini bulamadım. PCI-e 3.0 X4 olması gerekiyormuş yoksa tam verim alamazmisim demişlerdi. Bir de sürücümu Samsung'un sitesinden NVMe driver vardı onu yükledim.

Sıralı okuma yazma değerinin kullanıcı için hiçbir anlamı yok. Bizim için önemli olan IOPS değerleri disklerin. Sıralı okuma yazma yalnızca film gibi tek parça büyük dosyaları kopyalarken işe yarıyor. Sen 3500MB/s de performans alsan 10000MB/s de alsan bir şey değişmeyecek. IOPS değerlerini kontrol et. Onlarda sıkıntı var mı?

k4FjIq.png

k4FXmY.png

Hocam değerler bu şekilde iyi midir IOPS değerleri?

Herkese Merhabalar öncelikle aynı sorun bende de var Casper marka tek fark benim bilgisayarım Nirvana F650. Recep bey.

Anakart Adı: Casper BILGISAYAR SISTEMLERI. A.S (F15KR 001) olarak gözüküyor Aida64 programında ben de ancak araştırmam doğrultusunda.

BIOS Türü: Insyde (03/30/2018)
(BIOS'u eklememin sebebi teknoseyir kanalında bir videoda bu soruna değiniyorlar PCI'e. 3.0X2'yi 3X4'e MSI BIOS ayarlarından çeviriyorlar. Ancak bizim anakartın BIOS'u mezarlık ya da biz eksik bilgiliyiz. )
Ayrıca Aida64 programında böyle bir ibare yer alıyor yuva bilgisinde:

Sistem Yuvaları Özellikleri:
  • Yuva Açıklaması J8C1
  • Tür PCI-e X4
  • Kullanım Kullanımda
  • Veri Yolu Genişliği X4
Bizlere yardım edebilecek herkese yürekten teşekkürler ' Bilgi paylaştıkça çoğalır '.

Bilgisayarım Casper NB F750GOLD. Anakartin modelini bulamadım. PCI-e 3.0 X4 olması gerekiyormuş yoksa tam verim alamazmisim demişlerdi. Bir de sürücümu Samsung'un sitesinden NVMe driver vardı onu yükledim.

k4FjIq.png

k4FXmY.png

Hocam değerler bu şekilde iyi midir IOPS değerleri?

Herkese Merhabalar öncelikle aynı sorun bende de var Casper marka tek fark benim bilgisayarım Nirvana F650. Recep bey.

Anakart Adı: Casper BILGISAYAR SISTEMLERI. A.S (F15KR 001) olarak gözüküyor Aida64 programında ben de ancak araştırmam doğrultusunda.

BIOS Türü: Insyde (03/30/2018)
(BIOS'u eklememin sebebi teknoseyir kanalında bir videoda bu soruna değiniyorlar PCI'e. 3.0X2'yi 3X4'e MSI BIOS ayarlarından çeviriyorlar. Ancak bizim anakartın BIOS'u mezarlık ya da biz eksik bilgiliyiz. )
Ayrıca Aida64 programında böyle bir ibare yer alıyor yuva bilgisinde:

Sistem Yuvaları Özellikleri:
  • Yuva Açıklaması J8C1
  • Tür PCI-e X4
  • Kullanım Kullanımda
  • Veri Yolu Genişliği X4
Bizlere yardım edebilecek herkese yürekten teşekkürler ' Bilgi paylaştıkça çoğalır '.

Casper'da BIOS güncelleme sıkıntılı. Cihazın fason marka/modelini öğrenirsek yardımcı olabiliriz belki Ya da mevcut BIOS sürümü nedir?

Casper'da BIOS güncelleme sıkıntılı. Cihazın fason marka/modelini öğrenirsek yardımcı olabiliriz belki Ya da mevcut BIOS sürümü nedir?

Advanced modu aktifleştirebilsem BIOS'ta sanırım yapabileceğim PCI Express X2'den X4'e fakat diğer modellerde (Acer Lenovo HP vb. İnsydeH20 BIOS'ları Fn+Tab'a 3 kere basıp tekrar restart F2 BIOS'a girince açılıyor benim BIOS'umda olmuyor. Buraya kadar gelebildim.

Adsız.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı