970 Evo Plus SSD Gözükmüyor

cagri.unal

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Merhaba, elimde 970 Evo Plus 500GB SSD ( M.2 NVMe) mevcut ancak aynı sorun bende de var. Yeni kasa topladım. BIOS ekranında tüm sistem sıkıntısız görünüyor ancak SSD'yi bir türlü göstermedim. X570 anakart üzerinde 2 tane M.2 slot var. 2'sinde de defalarca denedim. BIOS'da da Windows kurulum ekranında da SSD görünmüyor. Forumda son zamanlarda açılmış 3-4 tane benzer konu var hiçbiri çözülmüş gibi değil. SSD'de sıkıntı olacağını sanmıyorum ama nerede yanlış yapıyor olabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, elimde 970 Evo Plus 500GB SSD ( M.2 NVMe) mevcut ancak aynı sorun bende de var. Yeni kasa topladım. BIOS ekranında tüm sistem sıkıntısız görünüyor ancak SSD'yi bir türlü göstermedim. X570 anakart üzerinde 2 tane M.2 slot var. 2'sinde de defalarca denedim. BIOS'da da Windows kurulum ekranında da SSD görünmüyor. Forumda son zamanlarda açılmış 3-4 tane benzer konu var hiçbiri çözülmüş gibi değil. SSD'de sıkıntı olacağını sanmıyorum ama nerede yanlış yapıyor olabiliriz?

Merhaba, maalesef sorunu ben de çözemedim. Elimde bulunan farklı bir SATA SSD'ye Windows kurup M.2 SSD'yi depolama aygıtı olarak kullanacağım sanırım. Sanırım senin probleminde M.2 SSD'yi sistem hiç görmüyor?

Evet, BIOS'da hiç gözükmüyor M.2. Windows yükleme sayfasında da sadece HDD görünüyor. Oraya da kurmak istemiyorum. BIOS ayarlarında M.2 slotuyla alakalı bir yer arıyorum ama onu da bulamıyorum. SATAya da PCI-e seçimi ile ilgili. Bir de NVMe olması da etkiliyor mu bilemedim.

Merhaba,

Üslubum için özür dilerim öncelikle. Sistemde başka disk var mı yoksa sadece SSD mi? SSD yuvaya iyi oturmuş mu?

Bir de Board Explorer kısmı var mı? Varsa orada SSD gözüküyor mu?

Merhaba,

Benim sorunumda; Samsung 970Evo Plus SSD -MSI MPG X570 GAMING PRO Carbon Wi-Fi anakart üzerinde hiçbir şekilde görünmüyor. BIOS'daki Storage sekmesinde de, Windows yükleme sayfasındaki disk seçiminde de, board Explorer'da ki görselde de görünmüyor. 2 farklı M.2 portunu da denedim, tüm diskleri söküp sadece SSD'yi takarak da denedim. Yuvaya oturmasında da bir problem yok.

Sonunda bilgisayarcıya götürüp aynı özellikte bir SSD ( M.2, V-NAND) takarak Anakart'ı denedik ve BIOS ekranında hiçbir ayar yapmadan direk göründü. Bunun üzerine SSD'nin arızalı olduğunu düşünerek SSD'yi Samsung yetkili servisi destech bilişime değişim talebi ile gönderdim.

Bugün SSD'yi geri gönderdiler ve " Test programları ile test edilmiştir. Üzerinde veri yazma ve okuma testleri yapılmıştır. Herhangi bir sorun görülmemiştir" diyerek ürünün sağlam olduğunu bildirdiler. Ancak ben halen SSD'yi bilgisayara göstertemedim.

Anakartın desteklediği SSD'ler sayfasından da marka modeli kontrol ettim. Destekleme yönünden de bir problem yok. BIOS güncellemesini de gerçekleştirdiğim halde nerede eksik ya da yanlış yapıyor olabilirim? Ya da yapabileceğim başka ne vardır?

SSD'nin yuvaya iyice oturduğundan emin olun. Olmazsa SSD'yi başka bir PC'ye takıp Firmware güncellemesi yapın.

Ayrıca konuyu MSI desteğe de iletin.

Geri
Yukarı