9750H Laptopta Oyunlar bir süre sonra kasıyor

mustaine

Kilopat
Yer
Anaheim, Los Angeles, CA
Daha fazla  
Merhabalar,
Son iki aydır doğru düzgün oyun oynayamıyorum. 15-20, bazen ise yarım saat sonra FPS 100-200'den 30-40 gibi sayılara düşüyor. Çok canım sıkıldı artık. CS:GO, R6 gibi oyunlarda oluyor. Önceden işlemci ısındığındandır diyordum ancak bugün R6 oynarken hiç sıcak değildi ve yine 30-40 FPS oldu. SSD'den şüpheliyim. Sıcak çalışıyor SSD'im. Mesela Rainbow'da önceden SSD çok yavaşlıyordu, artık pek değil. CS:GO'da ise bir raunt boyunca 30-40 FPS'e düşüyor, öbür raunt düzeliyor. Arada sırada oyun oynarken disk %100 kullanılıyor ve aşırı yavaşlıyor her şey.
Sistemim:
GTX 1650 GDDR5 4 GB (Mobile)
i7 9750h.
8 GB RAM (1x8)
512 GB NVMe SSD (MicroN_2200V_MTFDHBA512T.C.)
SSD durumu:

Ekran görüntüsü 2021-04-12 095002.png

Ekran görüntüsü 2021-04-11 233453.png

(CrystalDiskMark testi dün geceye aittir.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,
Son iki aydır doğru düzgün oyun oynayamıyorum. 15-20, bazen ise yarım saat sonra FPS 100-200'den 30-40 gibi sayılara düşüyor. Çok canım sıkıldı artık. CS:GO, R6 gibi oyunlarda oluyor. Önceden işlemci ısındığındandır diyordum ancak bugün R6 oynarken hiç sıcak değildi ve yine 30-40 FPS oldu. SSD'den şüpheliyim. Sıcak çalışıyor SSD'im. Mesela Rainbow'da önceden SSD çok yavaşlıyordu, artık pek değil. CS:GO'da ise bir raunt boyunca 30-40 FPS'e düşüyor, öbür raunt düzeliyor. Arada sırada oyun oynarken disk %100 kullanılıyor ve aşırı yavaşlıyor her şey.
Sistemim:
GTX 1650 GDDR5 4 GB (Mobile)
i7 9750h.
8 GB RAM (1x8)
512 GB NVMe SSD (MicroN_2200V_MTFDHBA512T.C.)
SSD durumu:

Eki Görüntüle 970139

Eki Görüntüle 970140

(CrystalDiskMark testi dün geceye aittir.)
İşlemcin ısınmadan dolayı hız düşürüyor olabilir, tek kanal RAM'den dolayı takılıyor olabilir, SSD'den de olabilir. MSI Afterburner ile sıcaklıkları takip eder misin?
Isınıyor ancak bugün R6 oynarken de oldu ve işlemci hiç sıcak değildi. 75-80 derece falandı. Laptop için gayet normal bence.
Saat hızını düşürmüyorsa sıkıntı yoktur.

Isınıyor ancak bugün R6 oynarken de oldu ve işlemci hiç sıcak değildi. 75-80 derece falandı. Laptop için gayet normal bence.

SSD kullanımındandır diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi o sıcaklıklar laptop için normal. Ben 90 derece bile görüyorum :)

SSD kullanımındandır diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi o sıcaklıklar laptop için normal. Ben 90 derece bile görüyorum :)

Ben de görüyorum ancak bugün ısınmadan kastı :)
İşlemcin ısınmadan dolayı hız düşürüyor olabilir, tek kanal RAM'den dolayı takılıyor olabilir, SSD'den de olabilir. MSI Afterburner ile sıcaklıkları takip eder misin?

Öğlen OSD ile bir 20-30 dakika oynayıp değerleri buraya atacağım :)

Termal macun yenilemesi yapmadım. Bilgisayar Haziran 2020'de alındı. İçini açıp da hiç temizlik yapmadım.
Dostum virüs kaynaklı hasar gören dosya vardır. Disk %100 kullanımından dolayı fps değerlerin düşüyor. Format atarak çözebilirsin. Ya da %100 olduğunda hangi progam yapıyor ona bakabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı