Çözüldü 98 derece görmüş işlemciyi 8 saat yük altında kullanmak işlemciye bir zarar vermiş midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berke Metin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, yeni HP DK0014NT laptop aldım ve i5 9300H işlemcisi oyunlarda 98 dereceyi görüyordu. Maksimum o halde 8 saat kullandım. Sonra -0.120mvlik undervolt yapıp Turbo Boost'u kapattım ve sıcaklık yük altında 68-74 arasına düştü. Boşta ise işlemci ort. 50 den 45 e düştü. Sizce o 8 saatte işlemciye bir zarar gelmiş midir ve bu düşmüş dereceler işlemciye zarar verir mi? Ek olarak kaliteli bir soğutucu almayı da düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum :)

Çözüm
Hocam şu an Turbo Boost'u kapattım ve Max 74 görüyorum. Bir sıkıntı çıkar mı bundan sonrasında? Dürüst olmam gerekirse laptopu aldığım gibi menteşesi ve ısısından dolayı garantiye yolladım ve 2 hafta gelmedi. Tekrar yollamak istemiyorum.

Hocam şu an undervolt ve Turbo Boost'u kapatmam ile Max 74 görüyorum, işlemciye stress testleri yaptığımda bir sıkıntı çıkmadı. Sizce bundan sonrası için bir sıkıntı olur mu?
Hm anladım ne demek istediğini şu an bir ısınma problemi yok, garantiye yollamadan önce vardı ve 8 saat 98 derecede oynadığını düşünüp "şu an" işlemcinde bir hasap bırakıp bırakmadığını merak ediyorsun. Hayır herhangi bir hasar bırakmadı gönlünü ferah tut :)
Turbo boostu kapat ama undervolta gerek yok.
HM anladım ne demek istediğini şu an bir ısınma problemi yok, garantiye yollamadan önce vardı ve 8 saat 98 derecede oynadığını düşünüp "şu an" işlemcinde bir hasap bırakıp bırakmadığını merak ediyorsun. Hayır herhangi bir hasar bırakmadı gönlünü ferah tut :)

Aslında garantiye yollamadan önce de böyleydi, sorunun hemen hallolması için verdim ve geri aldığımda sorun hala devam ediyordu :( , ama ısı düştüğüne göre sorun çözüldü sanırım, çok teşekkürler yorumunuz için :D.

Hepsi gördüğüm kadarıyla güncel, teker teker aygıt yöneticisinden kontrol ettim, NVIDIA ekran kartı sürücüsünü güncelledim ve HP'nin Support uygulamasını yükledim. Sürücü konusunda bir güncelleme yok, Update'te de her şey güncel. Undervolt yapmayın dediniz de PC'ye bir zarar verir mi?
PC zarar vermez. Zarar verecek düzeye getirdiyseniz mavi ekran yersiniz. CPU taraflı performans yetmediğinde drop yersiniz. Olurda servise göndereceğiniz zaman eski hâline getirip göndermeyi unutmayın!

PC zarar vermez. Zarar verecek düzeye getirdiyseniz mavi ekran yersiniz. CPU taraflı performans yetmediğinde drop yersiniz. Olurda servise göndereceğiniz zaman eski hâline getirip göndermeyi unutmayın!

Tamam teşekkürler yorumunuz için.

Aslında garantiye yollamadan önce de böyleydi, sorunun hemen hallolması için verdim ve geri aldığımda sorun hala devam ediyordu :( , ama ısı düştüğüne göre sorun çözüldü sanırım, çok teşekkürler yorumunuz için :D.
Merak etme 8 saat 98 derece ekran kartı veya işlemciye zarar verecek güçte değil. Ben çok eskiden laptoplarımdan birini ekran kartının termal boru sistemi olmadan soğutucusuz 2 hafta kullanmıştım 98 derece olsa haline şükrederdi zavallı kartım. Ama kartın yanıp rahmetli olması 2 hafta sürmüştü. :D

Merak etme 8 saat 98 derece ekran kartı veya işlemciye zarar verecek güçte değil. Ben çok eskiden laptoplarımdan birini ekran kartının termal boru sistemi olmadan soğutucusuz 2 hafta kullanmıştım 98 derece olsa haline şükrederdi zavallı kartım. Ama kartın yanıp rahmetli olması 2 hafta sürmüştü. :D.

Ne desem bilemedim geçmiş olsun, tekrar çok teşekkür ederim yorumunuz için içime su serptiniz vallahi, yeni aldığım için bir de en ufak şeyde korkuyorum. Malum Gaming laptop fiyatları belli, bir şey olacak diye insanın kalbine iniyor :D.
Bir de neden undervolt u kapatmam gerektiğini anlatabilir misiniz? Garantisini bozmuyor diye biliyorum işlemciye büyük bir zarar verilmediği sürece, zaten servise verirken tekrar 0'a alacağım da merakımdan soruyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı