980 Ti fanları yalpalıyor

abalta

Hectopat
Makaleler
1
Ekran kartı
GTX 980Ti
Merhaba, ekran kartımın (GTX 980 Ti) fanları gerektiği gibi dönmediği için ekran kartını soğutamıyor ve FPS düşüyor, bir süre sonra da oyunlar crash edebiliyor. Açıklama olması için video çektim.

İlgili video için link: ekran_karti_fanlari.mp4.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu şekilde kart modeline uygun fanlar ile eskilerini değiştirmen çok daha sağlıklı olacaktır eskilerini tamir etmektense.

Benim laptopun fanları sürtüyor ve ses çıkartıyordu. Çıkardım ve yağlama deliğinden yağlama yaptım. Hem sessiz hem de daha daha iyi soğuttu.

Hiç masaüstü ekran kartım olmadı, yani yapılabilir mi bilmiyorum ama soğutma bloğunu söküp fanları çıkartıp yağlayabilirsiniz belki. (WD-40 ile, başka yağ kullanmayın.)

Bir yere sürtüyor. Kartın içindeki kabloları kontrol edin ayrıca toz varsa temizleyin.

Kart bir yere değdiği için böyle olur.
ya da kendi içindeki sürücüsü ölmüş. Fan değişimi gerekir bu zaman.

Aslında fanların döndüğü bir durumda oluyor. Tam olarak nereye sürttüğünü anlamadım. Vidalarına falan mı sürtüyor acaba.

Ben benzer bir fan probleminde şunu uygulamıştım (yaparsınız kötü olur, bir sıkıntı çıkar orasını bilemem). WD-40'ı rulmanların olduğu yere doğru sıkmıştım. İçerisinde toz pislik birikebiliyor, bunu arındırmak gerekebiliryor. Bu sebeple o bölgeye sıkıp tozu dışarı çıkartmış ve rahat dönmesini sağlamıştım. Tabii o halde takılıyken değil, fanları ayrı söküp sprey işlemini uygulamak lazım. Ama bir sıkıntı çıkar, bozulur vs. bu kısmını göze alarak düşünün.

Ben benzer bir fan probleminde şunu uygulamıştım (yaparsınız kötü olur, bir sıkıntı çıkar orasını bilemem). WD-40'ı rulmanların olduğu yere doğru sıkmıştım. İçerisinde toz pislik birikebiliyor, bunu arındırmak gerekebiliryor. Bu sebeple o bölgeye sıkıp tozu dışarı çıkartmış ve rahat dönmesini sağlamıştım. Tabii o halde takılıyken değil, fanları ayrı söküp sprey işlemini uygulamak lazım. Ama bir sıkıntı çıkar, bozulur vs. bu kısmını göze alarak düşünün.

Öyle bir şeye gerek yok. Direk kartın fanlarını döksün içine hava tutsun yeterli. Ha baktı dönerken gırç gırç ses çıkarıyorsa yağlanır ve ben WD 40 değil makine yağı öneririm (çok kalın değil böyle hafifletinden ama çok ince değil orta karar) çünkü ince kullandım ses yapıyordu. Ama o dediğim aylardaki yağ ile çok güzel çalışıyordu. Ama bence sorun canın sürücüsünde veya gerçekten sürtüyor.

Geri
Yukarı