990XA-UD3 rev3.0 sistemin sürücüleri nereden indirilir?

231981

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar kafam çok karıştı. Anakart sürücüsü dediğimiz zaman sadece chipset sürücüsü çıkıyor benim de AMD chipset olduğu için sadece AMD SATA Controller kuruyorum ama anakartın kendi sitesinde ki sürücü çok eski. AMD'nin sitesinden indirip kurduğum ise daha güncel oluyor. Ama bu forum da bakıyorum herkes anakartın sitesinden indir kur diyor. Hangisini kurmak daha iyi? Mesela Realtek ses ve Realtek LAN sürücüleri de anakartın sitesinde hep eskileri var. Ben bunların güncel olanlarını nereden indireceğim? Ekran kartı kolay zaten AMD'den girip indirip kuruyorum ama diğer sürücüleri nereden indirip kurmam lazım anlamadım. Anakartım da USB 3.0 var bunun da sürücüsü sadece Windows 7 ve 8.1'de var 10 için yok ne yapabiliriz? Anakartım Gigabyte 990XA-UD3 rev3.0 yardımcı olur musunuz lütfen.

Windows 7 ve 8.1 sürücüleri Windows 10 üzerinde çalışmaktadır.

Chipset lazımsa:

Ses için:

Ethernet için:

Bunlar da güncel değil ki işte? Ethernet için hangisini indireceğim mesela 50 tane şey var orada. Ses sürücüsü de çok eski 2017 falan çıkıyor. Driverscloud diye bir site var mesela bana 2020 - 2021 olanlarını veriyor. Bilmiyorum ne kadar doğru. Bir de AMD'nin sitesinde ki chipset kurulmuyor yani setup ile kurunca bile aygıt yöneticisin de AMD yazmıyor sürücü kurulmamış gözüküyor. Geçen gün mavi ekran konum da bana anakartın sitesinde olan chipset sürücüsünü atmıştınız onu kurmayalım mı?

Ethernet için hangisini indireceğim mesela 50 tane şey var orada.
Aşağıdaki linkten "Win10 Auto Installation Program (NDIS)" yazanı indireceksin.

Ses sürücüsü de çok eski 2017 falan çıkıyor.
En güncel ses sürücüsüne aşağıdaki linkten erişebilirsin. İndir butonuna tıklaman yeterli.

Bir de AMD'nin sitesinde ki chipset kurulmuyor yani setup ile kurunca bile aygıt yöneticisin de AMD yazmıyor sürücü kurulmamış gözüküyor.
Zaten aygıt yöneticisinde chipset yazmaz. Chipset dediğimiz şey yonga setidir. Yonga setine bağlı olan bileşenlerin sürücüsü kurulur. "Sistem Aygıtları" kısmındaki AMD PCI, AMD SMBus, AMD GPIO Controller gibi şeylerdir bunlar. Bunların üzerine sağ tıklayıp tarihini kontrol edebilirsin. 990X için desteklenen en son sürücü 2018'de çıktığı için 2018 gibi tarihler çıkması gerekiyor eğer sürücüyü kurduysan. Kurmadıysan aşağıdaki linkten indirebilirsin.

Aşağıdaki linkten "Windows 10 Auto ınstallation program (NDIS)" yazanı indireceksin.

En güncel ses sürücüsüne aşağıdaki linkten erişebilirsin. İndir butonuna tıklaman yeterli.

Zaten aygıt yöneticisinde chipset yazmaz. Chipset dediğimiz şey yonga setidir. Yonga setine bağlı olan bileşenlerin sürücüsü kurulur. "sistem aygıtları" kısmındaki AMD PCI, AMD SMBus, AMD gpıo Controller gibi şeylerdir bunlar. Bunların üzerine sağ tıklayıp tarihini kontrol edebilirsin. 990X için desteklenen en son sürücü 2018'de çıktığı için 2018 gibi tarihler çıkması gerekiyor eğer sürücüyü kurduysan. Kurmadıysan aşağıdaki linkten indirebilirsin.

Hocam hepsi tamam kurdum ama verdiğiniz ses sürücüsü güvenilir değil. Daha önce de oradan indirip kurdum anakartın desteklediği Dolby programı falan da kurulmuyor ve özellikler de ayarı da açılmıyor kapalı yani. Anakartın sitesinden indirince kuruyor dediklerimi. Aygıt yöneticisini de bir kontrol edeyim bakalım kurulmayan sürücü var mı yok mu? Teşekkürler.
Aşağıdaki linkten "Windows 10 Auto ınstallation program (NDIS)" yazanı indireceksin.

Zaten aygıt yöneticisinde chipset yazmaz. Chipset dediğimiz şey yonga setidir. Yonga setine bağlı olan bileşenlerin sürücüsü kurulur. "sistem aygıtları" kısmındaki AMD PCI, AMD SMBus, AMD gpıo Controller gibi şeylerdir bunlar. Bunların üzerine sağ tıklayıp tarihini kontrol edebilirsin. 990X için desteklenen en son sürücü 2018'de çıktığı için 2018 gibi tarihler çıkması gerekiyor eğer sürücüyü kurduysan. Kurmadıysan aşağıdaki linkten indirebilirsin.

Edit: Hocam sadece AMD SMBus'u güncelledi bir de SATA Controller sürücüsünü. Bu kadar değil mi?

Kurarken liste çıkar. Onları günceller.

Verdiğim ses sürücüsünün güvenilir olmadığını nereden çıkardın? Ayrıca Microsoft Store'dan kurulamıyor mu Dolby? Realtek kontrol panelini de Microsoft Store'dan indirebilmen gerekiyor.

Geri
Yukarı