A10 7850K vs G3220 & i3 4130 + R9 270

qweqweee

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır cezalı durumdayım. O ara sistemi topladım ama ben sandım parça parça alınca daha yüksek bir sistem olur. Ama maalesef alabildiklerim FX 8350, GX 750W, M5A97 R2.0 ve 4 GB 1600 MHz RAM.

Ekran kartı, HDD ve kasa eski. Sistem dar boğaz şov yapıyor. Bizim okuldan bir arkadaş da sistem toplayacak parçaları ona satacağım. 10-20 TL ucuza satacağım. Ondan gelen para ve pazartesi inşaatta işe başlıyorum, oradan aldığım parayla bir sistem almayı düşünüyorum.

Sistem en fazla 1200-1300 TL civarı olsun. Dış kasayı sağ olsun babam alacak. Onun için güç kaynağı ve kasa o fiyat için de değildir.

Şimdi sıra sorularım da.

1) 500W bir güç kaynağı 12V kaç veriyorsa, sistemin çektiği güç ona göre mi hesaplanır ? Yoksa 500W diye mi ?

2) A10 7850K alıp, 3-4 ay sonra R7 250 ile CF yapmak mantıklı mıdır ?

3) Kasayı Xigmatek Asgard 382 Pure Black Edition 500W Midt Atx Siyah Kasa - Vatan Bilgisayar bunu seçsem her iki sisteme de yeter mi ?

4) G3220 kaç sene idare eder ? Bf3 MP'de sorun çıkarır mı ?

5) Son olarak benim monitör VGA herhangi bir sorun olur mu ?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bence A10' u tercih etmelisin, Hybrid CF ile coşacaktır.
VGA monitörün bir sorun çıkaracağını sanmıyorum.
Kasanın içinde gelen PSU lardan her zaman tırsmışımdır, çünkü hiç bir zaman karşılaşmadım 500w tam güç verebilen bir PSU ile.
1. sorunu anlayamadım ona cevap veremeyeceğim maalesef.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

1'de anlatmak istediğim mesela GTX 760, FX 8350 vs. bu sistem 450W çekiyor diyelim. Bu kasada 500W var ama hesaplanırken 12V kanalından kaç veriyorsa ona mı bakıyoruz. Yoksa 500W tamamen veriyor mu ?

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

1'de anlatmak istediğim mesela GTX 760, FX 8350 vs. bu sistem 450W çekiyor diyelim. Bu kasada 500W var ama hesaplanırken 12V kanalından kaç veriyorsa ona mı bakıyoruz. Yoksa 500W tamamen veriyor mu ?

Hiç bir güç kaynağı tam yazan miktarı noktası noktasına vermez. Sistemin ne kadar güç çekerse güç kaynağında performansına ve kalitesine göre o kadar güç verecektir. 12V kanalından verilen Watt miktarına bakmaktaki kasıt güç kaynağının verimiyle alakalıdır. Yani bir nevi garantidir.

Örnek; 750W ABC marka bir 80+ Bronze, Silver veya Gold sertifikalı güç kaynağın var. Bu güç kaynağı 12V kanalından da yaklaşık +/- 600W verecektir. Bu hesaplama tabi sertifikaya göre değişir. Bu sertifikasyon güç kaynağının %80 üzerinde verimli olduğunu gösterir. Piyasada yaygın olanlar bronze olanlardır. Kısaca 12V kanalından ne kadar fazla watt alırsan senin için o kadar iyi olur. Bunun yanında önemli olan 12V kanalı değil 80+ sertifikasyon olup olmamasıdır.

Mesela Xigmatek Tauro Serisi 80Plus 500W Güç Kaynağı - Vatan Bilgisayar bu güç kaynağı 500W ve 80+ Bronze sertifikasına sahip. Takribi 12V kanalından yaklaşık +/- 400W güç verebileceğini sana garanti ediyor.

O zaman benim dediğim kasada ki yeter. Onda 500W +80 var. Sitede +80 yazmıyor ama yorumlar da okudum. Dün Vatan'a gittim, hem alınacak bir kaç şey vardı hemde kasaları inceledim. Kasa güzele benziyor. Kablo saklama, fazla fan çıkışı, tuşların ve USB üst tarafta olması ve şık görüntüsü. Kasa da bide pencere olsa tadından yenmez :)

O zaman benim dediğim kasada ki yeter. Onda 500W +80 var. Sitede +80 yazmıyor ama yorumlar da okudum. Dün Vatan'a gittim, hem alınacak bir kaç şey vardı hemde kasaları inceledim. Kasa güzele benziyor. Kablo saklama, fazla fan çıkışı, tuşların ve USB üst tarafta olması ve şık görüntüsü. Kasa da bide pencere olsa tadından yenmez :)

Ben her zaman ne olursa olsun biraz fazla watt değerine sahip bir güç kaynağı almaktan yanayım. Olurya ileride upgrade edersin lazım olur sonuçta teknoloji her an değişebiliyor ileriyi de düşünmek gerek. Ama tabi karar senin seçim senin bütçe de senin hayırlı uğurlu olsun :) Xigmatek konusunda tek bilgim kablo yönetiminin bir Corsair kasa kadar iyi olmadığı. Ama tabi bu seni yanıltmasın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoya bakıp kasa hakkında bilgi edinebilirsin. Rusça ama görüntü herşeyi anlatıyor zaten dile gerek yok :D

Şu XIGMATEK - PRODUCT siteden de Xigmatek'in bu kasa ile ilgili kendi lansmanına göz gezdirebilirsin.

@Ralorieth bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben Lise 4'e geçtim. Sınavlar olduğu için babamlar almıyorlar. Dediğim gibi sadece kasayı alacak. Seneye Laptop almayı düşünüyorum zaten. Ben 5-6 senedir rahat oyun oynamıyorum. AMD sempron mu ne vardı bende. Onboard ekran kartı ile Pes 12 filan oynuyordum. Şimdi alıp acısını çıkarmak istiyorum :D

Şimdi kasa ve gerekli bilgileri aldığım için sıra G3220 bana yeter mi ?

7850K alıp ilerde CF mi yapayım ?

Bu kasa Vatan'da yok mu ? Tam istediğim kasa. Üstte de belirtmiştim bir de pencere olsa filan.

xigmatek_asgard_382_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Seni çok iyi anlıyorum. :D Bende A10 7850K var çatır çatır BF4, Titanfall vs. oynuyorum. Youtube'da araştırırsan bir çok oynanış videosu bulabilirsin. Technopat'ın da kendi videoları mevcut. Şu ana kadar Hybrid CF'a ihtiyacım olmadı. Ama CF değil de ileride düzgün bir ekran kartı alıp takmayı düşünüyorum. Tabi 1-2 yıl sonra. Ben kullandığım için APU tavsiye ederim. Pentium ismi açıkcası eski geliyor bana her ne kadar refresh yapılmış olsada :D Kalmadı artık pentium falan ya :D Şöyle okkalı bir i5 yada i7 olacak ki o zaman yorum yaparım işte :p

Benim de aklım da APU var ama oyunları Ultra açmak varken orta ayarda oynamak biraz mantıksız geliyor.

Benim de aklım da APU var ama oyunları Ultra açmak varken orta ayarda oynamak biraz mantıksız geliyor.

Gayet haklısın fakat mantık şu şekilde;

1. Bütçen elveriyor ise işlemci + ekran kartı alır, takar, oynarsın. En son ayarları açarsın. (1200-1300 TL yi bayağı zorlaman gerekiyor.)
2. Düşük bir bütçen var ise APU alır geçici olarak ikisini birden halletmiş olursun. İleride de paran olunca iyi bir ekran kartı satın alıp takarsın oynarsın bütün oyunları Ultra'da yine :) Ben oyunlarda ultra beklentisi olan birisi olmadığım için 720P medium ayarlar da bana yetiyor. Bu bir tercih meselesi. Bende bütçemle sağlam bir işlemci ve ekran kartı satın alabiliyordum. Ayrıca sadece kasaya param yetiyordu. Fakat almadım çünkü ihtiyacım yoktu. Artan parayla monitör, klavye - fare gibi aksesuarlarımı satın aldım :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı