A10 7860K mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

Goksah

Hectopat
Merhaba, uzun bir süredir her gün günde en az 3 kere olmak üzere oyun oynarken mavi ekran hatalarıyla karşılaşıyorum. Yüksek çoğunlukta mavi ekran hatalarını oyun oynarken alıyorum ama nadiren de olsa ara sıra sadece Youtube'da video izlerken bile mavi ekran hatası alabiliyorum. Bir çok hata koduyla karşılaştım ancak diğerlerinden daha fazla görmemden olsa gerek sadece birkaç tanesinin isimlerini hatırlayabiliyorum. Bunlar: Kernel Data Inpage Error, Memory Management, Critical Process Died. İlk başta bu sorunların hard diskimden kaynaklandığını düşünmüştüm, çünkü bazen oyun oynarken mavi ekran hatası aldığımda, bilgisayarı tekrar açtığımda hard diski bilgisayar takılı olarak görmüyordu. Daha sonrasında aynı durum SSD tarafında da yaşanınca biraz kafamı karıştırdı. Mavi ekran hatası aldıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatırken bazen SSD'yi görmeyip Windows'u açmıyor. Ama HD Tune Pro ile yaptığım testte herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bir de RAM'lerden şüphelendim çünkü daha öncesinde kule tipi soğutucumu takarken RAM'lere takıldığı için takamıyordum. O soğutucuyu takmak zorunda olduğumdan RAM belleklerin soğutucusunu çıkardım. Bu yüzden RAM için MemTest86'yı kullanarak 4 saat süren bir test gerçekleştirdim. Beni şaşırtan RAM'lerde de herhangi bir sorun bulunmaması oldu. Kafam epey karıştı sorun sadece bir parça da mı yoksa tamamen bilgisayarda mı düşünmeye başladım. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

MSI A68HM-E33 V2 anakart.
AMD A10 7860K işlemci.
MSI RX 570 4 GB ekran kartı.
Team Dark 4x2 2133 MHz RAM.
500W PSU
Kingston Hyperx 120GB SSD
Toshiba 7200Rpm HDD

Dosya Ekleri

• hdd benchmark.jpg
    hdd benchmark.jpg
    84,8 KB · Görüntüleme: 23
  • hdd error scan.jpg
    hdd error scan.jpg
    142,1 KB · Görüntüleme: 22
  • hdd health.jpg
    hdd health.jpg
    74,8 KB · Görüntüleme: 15
  • ssd benchmark.jpg
    ssd benchmark.jpg
    72,6 KB · Görüntüleme: 15
  • ssd error scan.jpg
    ssd error scan.jpg
    93,4 KB · Görüntüleme: 17
  • ssd health.jpg
    ssd health.jpg
    103,3 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2021-01-05 at 23.33.43.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-05 at 23.33.43.jpeg
    167,6 KB · Görüntüleme: 14
Merhaba, uzun bir süredir her gün günde en az 3 kere olmak üzere oyun oynarken mavi ekran hatalarıyla karşılaşıyorum. Yüksek çoğunlukta mavi ekran hatalarını oyun oynarken alıyorum ama nadiren de olsa ara sıra sadece Youtube'da video izlerken bile mavi ekran hatası alabiliyorum. Bir çok hata koduyla karşılaştım ancak diğerlerinden daha fazla görmemden olsa gerek sadece birkaç tanesinin isimlerini hatırlayabiliyorum. Bunlar: Kernel Data Inpage Error, Memory Management, Critical Process Died. İlk başta bu sorunların hard diskimden kaynaklandığını düşünmüştüm, çünkü bazen oyun oynarken mavi ekran hatası aldığımda, bilgisayarı tekrar açtığımda hard diski bilgisayar takılı olarak görmüyordu. Daha sonrasında aynı durum SSD tarafında da yaşanınca biraz kafamı karıştırdı. Mavi ekran hatası aldıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatırken bazen SSD'yi görmeyip Windows'u açmıyor. Ama HD Tune Pro ile yaptığım testte herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bir de RAM'lerden şüphelendim çünkü daha öncesinde kule tipi soğutucumu takarken RAM'lere takıldığı için takamıyordum. O soğutucuyu takmak zorunda olduğumdan RAM belleklerin soğutucusunu çıkardım. Bu yüzden RAM için MemTest86'yı kullanarak 4 saat süren bir test gerçekleştirdim. Beni şaşırtan RAM'lerde de herhangi bir sorun bulunmaması oldu. Kafam epey karıştı sorun sadece bir parça da mı yoksa tamamen bilgisayarda mı düşünmeye başladım. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

MSI A68HM-E33 V2 anakart.
AMD A10 7860K işlemci.
MSI RX 570 4 GB ekran kartı.
Team Dark 4x2 2133 MHz RAM.
500W PSU
Kingston Hyperx 120GB SSD
Toshiba 7200Rpm HDD
Minidump dosyalarını atın birileri çözebilir.

Dump dosyası olmadan sadece tahmin edebilirim.

Driver Booster kullandınız mı?

Ekran kartı sürücülerin güncel mi diye kontrol eder misin?

"Kernel Data Inpage Error" hatası bildiğim kadarı ile depolama birimi ile alakalı olur.
"MEMORY_MANAGEMENT" hatası RAM ile ilgili olur.

Ek olarak HDD/SSD'yi HDD Sentinel yazılımı ile sağlık derecelerine bakın ve S.M.A.R.T değerlerini paylaşın.

"sfc /scannow" rehberini uygulayın.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Ekran kartı, işlemci gibi belli başlı parçaların sürücülerini kendim yükledikten sonra gözümden kaçan bir kısım olabilir diyerek kullanmıştım. Ekran kartı sürücülerim güncel. O hatalarla alakalı evet benimde okuduklarım arasında o bilgi vardı, test programlarında sağlam çıkınca şaşırdım zaten. Windows arama kısmı çalışmadığı için dün onu çözmek adına sfc/scannow'ı kullanmıştım. HDD Sentinel ile aldığım sonuçlar:

Dosya Ekleri

• hdd sağlık.jpg
    hdd sağlık.jpg
    88,3 KB · Görüntüleme: 21
  • hdd smart.jpg
    hdd smart.jpg
    138 KB · Görüntüleme: 23
  • ssd sağlık.jpg
    ssd sağlık.jpg
    92,8 KB · Görüntüleme: 16
  • ssd smart.jpg
    ssd smart.jpg