A2000 M.2 SSD için soğutucu önerisi

Yusuf_Aga

Decapat
Daha fazla  
yakın zamanda bir bilgisayar alacağım ve içinde Kingston A2000 2280 M.2 NVMe SSD olacak. Bu SSD'ye uygun bir M.2 SSD soğutucusu bulabilir misiniz? RGB olursa daha iyi olur.

Bende de A2000 var. Benim anakart veya sistem toplamda üç kere servise ve bir kez de tanıdık tamirciye gitti. Bunlardan birisi anakartın M.2 soğutucusundaki termal pedi çalmış. Bu haliyle faydası olmayacağı için soğutucusuz kullanıyorum.

Fazla ısınmıyor. Hiç soğutucu olmadan kullanılabilir. Sanırım tam yük altında en fazla 53 derece gördü. Normal seyri 40 derece civarı oluyor.

Bende de A2000 var. Benim anakart veya sistem toplamda üç kere servise ve bir kez de tanıdık tamirciye gitti. Bunlardan birisi anakartın M.2 soğutucusundaki termal pedi çalmış. Bu haliyle faydası olmayacağı için soğutucusuz kullanıyorum.

Fazla ısınmıyor. Hiç soğutucu olmadan kullanılabilir. Sanırım tam yük altında en fazla 53 derece gördü. Normal seyri 40 derece civarı oluyor.

Peki nasıl SSD'den memnun musun? Hızı, performansı falan iyi mi?

Peki nasıl SSD'den memnun musun? Hızı, performansı falan iyi mi?
500 GB olan modeline sahibim. 6.ayını doldurmak üzere. Dediğim gibi soğutucusuz kullanıyorum. Yazın ortasında 55 derece ile rekor kırmış. Onun dışında 50 derece üstünü nadiren görür. Eski dandik diskim Adata SU630 ise SATA olmasına rağmen 71 dereceyi görmüştü. A2000 diskime şu ana kadar 3,69 TB veri yazıldı. Performans veya sağlık konusunda şikayetim yok.

Esasen çoğu kişide olduğu gibi NVMe SSD'ye muhtaç değildim. Ancak fiyatının uygun olması (SATA olanlarla pek fark kalmadı) ve SATA bağlantısı ile uğraştırmaması sebebiyle SSD'yi yenilerken tercihimi bundan yana kullandım. Bütçesi bu seviyede olanlara tavsiye ederim. İşletim sistemi, oyunlar ve diğer programları kurmak için fazlasıyla yeterli. Zaten bunlar için ortalama üzeri bir SATA SSD olsa bile yeterlidir. Özellikle bu fiyat seviyesindeki çoğu modelin aksine DRAM tampon belleği içermesi performansın sürekliliği açısından avantaj sağlıyor.

Aslında aklımdan ilk geçen PNY XLR8 CS3030 modeliydi. İncehesap'ta istediğim indirimi denk getiremeyip kaçırdığım için A2000'e döndüm. Eğer bütçeniz elveriyorsa alternatif olarak bu modeli de belirtmiş olayım. Kendisi bir tık daha kalitelidir.

500 GB olan modeline sahibim. 6.ayını doldurmak üzere. Dediğim gibi soğutucusuz kullanıyorum. Yazın ortasında 55 derece ile rekor kırmış. Onun dışında 50 derece üstünü nadiren görür. Eski dandik diskim Adata SU630 ise SATA olmasına rağmen 71 dereceyi görmüştü. A2000 diskime şu ana kadar 3,69 TB veri yazıldı. Performans veya sağlık konusunda şikayetim yok.

Esasen çoğu kişide olduğu gibi NVMe SSD'ye muhtaç değildim. Ancak fiyatının uygun olması (SATA olanlarla pek fark kalmadı) ve SATA bağlantısı ile uğraştırmaması sebebiyle SSD'yi yenilerken tercihimi bundan yana kullandım. Bütçesi bu seviyede olanlara tavsiye ederim. İşletim sistemi, oyunlar ve diğer programları kurmak için fazlasıyla yeterli. Zaten bunlar için ortalama üzeri bir SATA SSD olsa bile yeterlidir. Özellikle bu fiyat seviyesindeki çoğu modelin aksine dram tampon belleği içermesi performansın sürekliliği açısından avantaj sağlıyor.

Aslında aklımdan ilk geçen PNY XLR8 CS3030 modeliydi. İncehesap'ta istediğim indirimi denk getiremeyip kaçırdığım için A2000'e döndüm. Eğer bütçeniz elveriyorsa alternatif olarak bu modeli de belirtmiş olayım. Kendisi bir tık daha kalitelidir.

Hocam zaten benim de aklımda 500GB'lik modeli var şu an laptop kullanıyorum yeni bilgisayarı alınca disk klonlama yapıp bu SATA SSD'deki verilerimi M.2 SSD'ye aktarıcam. Tekrar işte Windows kur hesapları aç oyun indirle uğraşmayı istemiyorum. Kaldığım yerden devam etmeyi istiyorum. Açıkçası Kingston zaten kaliteli ve güvenilir bir marka ve ben de bir M.2 SSD düşünüyordum. A2000 SSD'nin okuma yazma hızları falan bayağı iyi geldi bana ve fiyatı da uygun geldi bana. Ben de onu almayı düşünüyorum. Nasıl memnun musunuz hocam SSD'den?

Geri
Yukarı