A320M Anakart ile B350 Anakart arasında ne fark var?

TRSami01

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Uygun fiyatlı sistem toplamaya çalışıyorum. İkinci el ve sıfır parçalardan oluşan bir sistem.
Şuan sahip olduğum bileşenler:
  • R5 1600X + Rampage Frosty B soğutucu
  • 8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3200MHz CL18
  • Corsair VS550 80+ PSU
  • 1TB WD Blue HDD
Bu bileşenleri 1150TL'ye satın aldım.

Az önce bir siteden ikinci el fakat kullanılmamış Gigabyte A320M S2H anakartı 220TL'ye satın aldım. O.C yapma düşüncem yok ve fiyatı uygun geldiği için tercih ettim. Sisteme RX 580 ekran kartı satın almayı düşünüyorum. Sizce bu anakart bana yeterli mi? B350 ve daha üst çipsetli anakartlara göre performans kaybı olur mu? Sistemim için şu an bir boş kasa var elimde fakat eski bir Casper kasası. Buna sistemi kurarsam RX 580 ile birlikte 2200 TL'ye sistemimi tamamlamış olacağım. Bir boş kasa satın aldığımı da hesapladığım zaman 2450-2500 TL'ye denk getirmiş olacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar.
Rx580 Modeli için En düşük b450m Önerilir çoğunlukla.
O ikisi arasındaki en büyük fark Overclock farkıdır.
B350m 4 adet RAM slotuna sahip(Bazılarında 2 olabilir) , A320 2 adet. B350 OC destekli, A320 OC destekli değil. B350 ileride upgrade için daha iyi ve çipseti daha kaliteli. Aynı zamanda onboard ekran kartı gibi şeyleri var ve daha kaliteli.
Aradaki farka Değer.

Selamlar.
Rx580 Modeli için En düşük b450m Önerilir çoğunlukla.
O ikisi arasındaki en büyük fark Overclock farkıdır.
B350m 4 adet RAM slotuna sahip(Bazılarında 2 olabilir) , A320 2 adet. B350 OC destekli, A320 OC destekli değil. B350 ileride upgrade için daha iyi ve çipseti daha kaliteli. Aynı zamanda onboard ekran kartı gibi şeyleri var ve daha kaliteli.
Aradaki farka Değer.
Şuan düşük bütçe olduğu için bu anakartı almaya karar verdim. İşlemcim 1.nesil ve güçlü. O.C ihtiyacım yok. 2 adet RAM slotu şuan için bana yeterli. O.C dışında başka bir sorunum olur mu ? Mesela işlemcimin, ekran kartımın tam performansını verememesi vb. ?
Dediğim gibi şuan böyle aldım biraz bu şekilde kullanırım ve bir adet 8GB RAM daha alırım. İleride belki gerek görürsem anakartı değişebilirim ama O.C dışında fark yok gibi duruyor ve ihtiyacım da yok. Aldığım anakart denildiğine göre kullanılmamış ve fiyatı çok uygun.

En sevdiğim kullanıcı ve tüketici tipi :) İhtiyaçlarını ve isteklerini bilip ikinci elde ayarlamış. İnşAllah içlerinde sorunlu ürün çıkmamıştır.
1150 TL fiyata çok güzel uygun almışın ilk saydığın ürünleri. 1600x Çin'den 2.el flan getirdeyim desen bile 105 $ flan üstüne yüzde 20 vergi var ordan en az 700-730 TL gibi fiyatlara gelir yanında bir soğutucu var 50 TL desek flan güzel gibi PSU ve RAM neredeyse bedavaya gelmiş. Ama ikinci el HDD alarak yanlış yapmışın bence.
200 TL fiyata A320 ekran kartınıda çok uyguna almışın. Forumda sorsan herkes B450 al der lafa geldimi ama çoğu anakarttaki özelliklerin çoğunu kullanmayacak OC flan yapmayaktır boşuna en az 600 TL anakartta ver derler.
Son olarak Rx 580 ekran kartını bence 2.el alma. Çok mining yapılmış ekran kartı var Rx 580 serisinde temizini bulmak çok zor. Bütçeni zorlayabilirsen sıfır Rx 590 almaya bak. Veya kapanya indirim flan kovalayıp Rx 580 almaya bak.

En sevdiğim kullanıcı ve tüketici tipi :) İhtiyaçlarını ve isteklerini bilip ikinci elde ayarlamış. İnşAllah içlerinde sorunlu ürün çıkmamıştır.
1150 TL fiyata çok güzel uygun almışın ilk saydığın ürünleri. 1600x Çin'den 2.el flan getirdeyim desen bile 105 $ flan üstüne yüzde 20 vergi var ordan en az 700-730 TL gibi fiyatlara gelir yanında bir soğutucu var 50 TL desek flan güzel gibi PSU ve RAM neredeyse bedavaya gelmiş. Ama ikinci el HDD alarak yanlış yapmışın bence.
200 TL fiyata A320 ekran kartınıda çok uyguna almışın. Forumda sorsan herkes B450 al der lafa geldimi ama çoğu anakarttaki özelliklerin çoğunu kullanmayacak OC flan yapmayaktır boşuna en az 600 TL anakartta ver derler.
Son olarak Rx 580 ekran kartını bence 2.el alma. Çok mining yapılmış ekran kartı var Rx 580 serisinde temizini bulmak çok zor. Bütçeni zorlayabilirsen sıfır Rx 590 almaya bak. Veya kapanya indirim flan kovalayıp Rx 580 almaya bak.
600TL R5 1600X + Rampage Frosty B Soğutucu (Kutu,Fatura,Garantili)
100TL WD 1TB HDD (Testlerden başarıyla geçti)
200TL Corsair VS550 (Kutu var sadece ama sıfır)
257TL Kingston 8GB RAM (Teknobiyotik'den sıfır alındı)

220 TL + kargo ile anakartı zebramo sitesinden aldım.
283 TL'ye de Zalman N3 kasası aldım dün gece.

Toplam 1660 TL'ye denk geldi bu şekilde.

Ekran kartını 2.el almak zorundayım çünkü 800 TL bütçe ayırdım. Acele etmemeye çalışacağım. Bu sistemi toplarken acele etmedim çünkü. Bu yüzden parçalar uyguna geldi.
Hocam A320 anakart olmadı ya :( . Bios güncellemesi istiyormuş. Çok saçma değil mi? 1.nesil işlemci taktım fakat Athlon işlemci takıp güncellemek gerekiyormuş. İade gönderdim ve riske girip sürekli kargo parası ödemek yerine sıfır B350M aldım. Ekran kartı'da Gigabyte Aorus RX 580 4GB aldım bir arkadaşımdan. 1-2 ay mining yapılmış. 1 seneden fazla garantisi mevcutmuş.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı