Çözüldü A320M-HDVR4 sistem voltaj dalgalanması nedeniyle açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mertdyn

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair DDR4 8GB Vengeance 3000MHz
SSD veya HDD modeli
Adata SU650 120GB SSD ve 1TB Seagate HDD
Ekran kartı
Sapphire RX 570 Pulse ITX 4GB GDDR5
Anakart
Asrock A320M-HDVR4
İşlemci
Ryzen 3 1300X
Yoğun fırtına sebebiyle anlık elektrik kesintileri yaşanıyordu. İlk seferinde hiçbir şey olmadı fakat 2. seferinde bilgisayarımda ekran gitti birden ama kasam çalışmaya devam ediyordu ve oyunun sesini hala duyabiliyordum. Reset attım ve sorunsuz açıldı fakat oyuna girdiğim zaman 150 FPS aldığım oyundan 2 FPS alıyordum. Tekrar reset atmayı denediğimde hiçbir şekilde ekran gelmedi bu sefer ve bilgisayarı kapatıp kasanın içini açtım, ekran kartını, RAM'i, BIOS pilini çıkarıp takmayı denedim fakat bir çözüme ulaşamadım. RAM'i takmadan bilgisayarı çalıştırmaya çalıştığımda kasa ötmüyordu, bu da ufak bir dipnot. HDMI kablomu anakarta takmayı da denedim fakat sorunum çözülmedi. En son işlemcimi söküp tekrar takmayı denedi,m bu sefer bilgisayara güç de gelmemeye başladı. Güç tuşuna bastığımda hiçbir tepki vermiyor. Ne yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Hocam iyi haberler bilgisayarı çalıştırmayı ve görüntü almayı başardım fakat aşırı derece kasıyordu ki 5 dakika sonra kendiliğinden kapandı tekrar açtım 5 dakika sonra tekrar kapandı birden güç kablosunu çekip koydum kenara sorun PSU kaynaklı gibi değiştirmek tek çözüm müdür?

Aygıt yöneticisine girip bir kontrol edebilir misiniz yüklü olmayan bir aygıt var mı? ( bunun sebebi eğer güç dalgalanmasında bir cihaz hasar gördüyse aygıt yöneticisinde sarı ünlem ile aygıt sorun bildirdiği için çalışmayı durdurdu gibi bir mesaj görünecektir.) Ek olarak sıcaklıkları da kontrol edin. OCCT PSU testi var eğer mümkünse çalıştırmayı deneyin. Ek olarak OCCT bazı sürümlerinde PSU test sorunlu onu araştırıp düzgün çalışan sürümü indirin. Eğer bu mümkün değilse BIOS'a girin. BIOS'ta 12v 3.3v 5V gibi değerlerin gözükmesi lazım.
Aygıt yöneticisine girip bir kontrol edebilir misiniz yüklü olmayan bir aygıt var mı? ( bunun sebebi eğer güç dalgalanmasında bir cihaz hasar gördüyse aygıt yöneticisinde sarı ünlem ile aygıt sorun bildirdiği için çalışmayı durdurdu gibi bir mesaj görünecektir.) Ek olarak sıcaklıkları da kontrol edin. OCCT PSU testi var eğer mümkünse çalıştırmayı deneyin. Ek olarak OCCT bazı sürümlerinde PSU test sorunlu onu araştırıp düzgün çalışan sürümü indirin. Eğer bu mümkün değilse BIOS'a girin. BIOS'ta 12v 3.3v 5V gibi değerlerin gözükmesi lazım.
Aygıt yöneticisinde hiçbir ünlem yok sadece ekran kartının üzerinde indiriliyor gibi bir simge vardı.Sıcaklıkları kontrol ettiğimde işlemcimin 105 derece olduğunu gördüm soğutucu blok oturmadı muhtemelen söküp tekrar takacağım.Occt uygulamasını kurup power kısmında teste başladığımda 8. saniyede crashed dedi.

Aygıt yöneticisinde hiçbir ünlem yok sadece ekran kartının üzerinde indiriliyor gibi bir simge vardı. Sıcaklıkları kontrol ettiğimde işlemcimin 105 derece olduğunu gördüm soğutucu blok oturmadı muhtemelen söküp tekrar takacağım. OCCT uygulamasını kurup Power kısmında teste başladığımda 8. saniyede crashed dedi.

Hocam ilk olarak işlemci sıcaklığı sorununu çözdükten sonra ekran kartı driverini DDU ile silip tekrar yükleyin. Aynı simge devam ederse büyük ihtimalle ekran kartı arızalanmış demektir.

Hocam ilk olarak işlemci sıcaklığı sorununu çözdükten sonra ekran kartı driverini DDU ile silip tekrar yükleyin. Aynı simge devam ederse büyük ihtimalle ekran kartı arızalanmış demektir.
Hocam her şey için çok teşekkür ederim olayı tamamen çözdüm ekran kartım akımdan korunmak için kendini kilitlemiş ben de kasayı kurcalarken işlemci pinine zarar verdim olay çok başka yere gitti tek yaptığım stok fanı doğru taktıktan sonra aygıt yöneticisinden ekran kartına sağ tıklayıp enable demek oldu tekrardan her şey için teşekkür ederim.

Hocam her şey için çok teşekkür ederim olayı tamamen çözdüm ekran kartım akımdan korunmak için kendini kilitlemiş ben de kasayı kurcalarken işlemci pinine zarar verdim olay çok başka yere gitti tek yaptığım stok fanı doğru taktıktan sonra aygıt yöneticisinden ekran kartına sağ tıklayıp enable demek oldu tekrardan her şey için teşekkür ederim.

Sorunu çözebildiğimize sevindim hocam :).

Yeni konular

Geri
Yukarı