A51 vs POCO X3 NFC vs X3 Pro vs Redmi Note 10s vs Oppo Reno 5 Lite

kskerman

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba,

Yeni telefon alacağım için birkaç gündür bütçeme uygun telefon modellerini araştırıyorum ve çok kafam karıştı, eminim ki benimle aynı durumda olan arkadaşlar da mevcuttur. Bu sebeple bu konuda belirttiğim telefon modellerini uzman arkadaşlar net bir şekilde yorumlarsa aklımızdaki kafa karışıklıklarını giderebilirse sevinirim.

Öncelikle, yeni alacağım telefonu gündelik kullanacağım. Çok oyun oynamayı düşünmüyorum ama arada oynayabilirim, günde 1 saat falan. Genellikle, sosyal medyada dolaşacağım, video, canlı yayın falan izleyeceğim. Arayüz, ekran ve kamera olarak iyi bir telefon istiyorum. Ön kamera ya daha çok önem veriyorum. Bataryası çok önemli değil, şarja takarız. Müzik falan da dinlerim ses sistemi de iyi olsun. Telefon kasmasın, donmasın, sürekli güncelleme gelmesin, yazılımsal, teknik sorunlar yaşamayayım. Donanımsal olarak iyi bir telefon istiyorum, özellikleri olsun. Telefon dayanıklı olsun, 3-4 yıl gitsin istiyorum. Kısacası günlük takılmalık güzel bir telefon işte.

Aklımdaki telefon modelleri;

- Oppo Reno 5 Lite 128 GB / 8 GB
- Samsung Galaxy A51 256 GB
- POCO X3 NFC 128 GB
- POCO X3 Pro 8 GB RAM 256 GB
- Xiaomi Redmi Note 10s 128 GB 6 GB RAM

Sizce hangisi?

Not: Belirttiğim telefon modellerine sahip, daha önce kullanan arkadaşlar veya uzman kişiler yorum yaparsa sevinirim. Aralarındaki bütçe farkı önemli değil, çok farkları da yok. Ve başka bir telefon modeli yorumlar da belirtip kafa karıştırmayalım.

Son düzenleme:
Merhaba,

Yeni telefon alacağım için birkaç gündür bütçeme uygun telefon modellerini araştırıyorum ve çok kafam karıştı, eminim ki benimle aynı durumda olan arkadaşlar da mevcuttur. Bu sebeple bu konuda belirttiğim telefon modellerini uzman arkadaşlar net bir şekilde yorumlarsa aklımızdaki kafa karışıklıklarını giderebilirse sevinirim.

Öncelikle, yeni alacağım telefonu gündelik kullanacağım. Çok oyun oynamayı düşünmüyorum ama arada oynayabilirim, günde 1 saat falan. Genellikle, sosyal medyada dolaşacağım ve tüm sosyal medya uygulamalarını yükleyeceğim. Arayüz ve kamera olarak iyi bir telefon istiyorum. Ön kamera ya daha çok önem veriyorum. Bataryası çok önemli değil. Müzik falan da dinlerim ses sistemi de iyi olsun. Telefon kasmasın, donmasın, sürekli güncelleme gelmesin, yazılımsal, teknik sorunlar yaşamayayım. Çok video izlerim, canlı yayın falan, YouTube, Twitch. Donanımsal olarak iyi bir telefon istiyorum, özellikleri olsun. Ekranı iyi olsun. Bluetooth kulaklık alacağım, desteklesin istiyorum. Telefon dayanıklı olsun, 3-4 yıl gitsin istiyorum.

- Oppo Reno 5 Lite 128 GB / 8 GB.
- Samsung Galaxy A51 256 GB.
- POCO X3 NFC 128 GB.
- POCO X3 Pro 8 GB RAM 256 GB.
- Xiaomi Redmi Note 10s 128 GB 6 GB RAM.

Sizce hangisi?

Not: Belirttiğim telefon modellerine sahip, daha önce kullanan arkadaşlar veya uzman kişiler yorum yaparsa sevinirim. Aralarındaki bütçe farkı önemli değil, çok farkları da yok. Ve başka bir telefon modeli yorumlar da belirtip kafa karıştırmayalım.

Hocam işlemcisinin rakiplerinden fazlaca kötü olması sebebiyle Oppo Reno 5 Lite modelini eledik.

Hem eski olması hem işlemcisinin rakiplerinden geri olması sebebiyle Samsung A51 cihazını eledik.

Oyun oynamadığınız ve kamerasının iyi olmasını istediğiniz için POCO X3 Pro modelini eledik.(Günlük kullanım için aşırı hantal ve kaba bir cihaz.)

X3 NFC ve Note 10s kaldı, ben bu cihazlar içinden hem yazılımının bir tık daha sorunsuz olması hem de ergonomi ve tasarım açısından daha iyi olması sebebiyle Note 10s öneririm.

Note 10s MIUI arayüzü kullanıyor, eğer memnun kalmaz iseniz veya olumlu şeyler duymadıysanız alternatif olarak Realme 7 modeline bakabilirsiniz.
64 GB hafıza, ekran ve yazılım haricinde Realme 7 ve Note 10s çok yakın cihazlar.

Kısacası Note 10s öneriyorum, eğer arayüzünden çekiniyorsanız alternatif olarak Realme 7 bakılabilir.
@kskerman
Ek olarak belirteyim, eski bir cihaz almadığınız sürece ayda 1, 2 ayda 1 güncelleme gelir.
Aslında bu iyi bir şey ama neden istemediğinizi anlamış değilim.

Merhaba,

Öncelikle, yeni alacağım telefonu gündelik kullanacağım. Çok oyun oynamayı düşünmüyorum ama arada oynayabilirim, günde 1 saat falan. Genellikle, sosyal medyada dolaşacağım, video, canlı yayın falan izleyeceğim. Arayüz, ekran ve kamera olarak iyi bir telefon istiyorum. Ön kamera ya daha çok önem veriyorum. Bataryası çok önemli değil, şarja takarız. Müzik falan da dinlerim ses sistemi de iyi olsun. Telefon kasmasın, donmasın, sürekli güncelleme gelmesin, yazılımsal, teknik sorunlar yaşamayayım. Donanımsal olarak iyi bir telefon istiyorum, özellikleri olsun. Telefon dayanıklı olsun, 3-4 yıl gitsin istiyorum. Kısacası günlük takılmalık güzel bir telefon işte.

- Oppo Reno 5 Lite 128 GB / 8 GB.
- Samsung Galaxy A51 256 GB.
- POCO X3 NFC 128 GB.
- POCO X3 Pro 8 GB RAM 256 GB.
- Xiaomi Redmi Note 10s 128 GB 6 GB RAM.

Sizce hangisi?

3-4 yıl kullanmak istiyorsanız iyi bir işlemciye sahip olması lazım.
Saydığınız modellerde iyi performans veren cihazların arayüzü rakiplerinden geride kalıyor.
Hem arayüz hem performans olarak iyi bir cihaz olarak Realme 7 var ancak onunda ekranı IPS LCD.

Bana kalırsa yapılabilecek en mantıklı şey Custom ROM gibi bir nimetten faydalanıp Note 10s almak.
Bu arada MIUI sıkıntı çıkartmayabilir ama garantisi yok.
MIUI 12.5 ile fazlasıyla düzeltildiği söyleniyor.
Yani alabileceğiniz en mantıklı cihaz şu anda Note 10S'dir.

Bana kalırsa yapılabilecek en mantıklı şey Custom ROM gibi bir nimetten faydalanıp Note 10s almak.
Bu arada MIUI sıkıntı çıkartmayabilir ama garantisi yok.
MIUI 12.5 ile fazlasıyla düzeltildiği söyleniyor.
Yani alabileceğiniz en mantıklı cihaz şu anda Note 10S'dir.
Mediatek işlemcili cihazlar custom ROM yönünden kıt olmuyorlar mıydı? Çoğu Mediatek işlemcili cihazda gördüğüm durum bu.

Custom ROM söz konusu ise Poco X3 önerebilirim, MIUI kullanılacaksa 10S daha iyi.

MediaTek işlemcili cihazlar Custom ROM yönünden kıt olmuyorlar mıydı? Çoğu MediaTek işlemcili cihazda gördüğüm durum bu.

Custom ROM söz konusu ise POCO X3 önerebilirim, MIUI kullanılacaksa 10s daha iyi.

Kıt evet ama hiç yokta değil. Ayrıca dediğim gibi son güncelleme ile fazlasıyla düzeldigini söylüyor kullanıcılar.

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Poco X3 NFC ile Note 10s arasında kaldım açıkcası bir tık daha Note 10s tarafındayım ama bugün yarın karar vereceğim. Aslında Oppo Reno 5 Lite da çok satılan modeller arasında ama arayüzü, tasarımı vs. hoşuma gitmedi, işlemcisi de kötü diyorsunuz. Note 10s tasarımı hoşuma gitti güzel telefon ama tek çekincem hepsiburada da 75 değerlendirmesi var rakiplerine göre çok tercih edilen, satılan bir telefon değil gibi. Poco X3 NFC daha çok tercih edilmiş daha iyi bir telefon gibi ama çok kaba duruyor. Biraz daha araştıracağım.

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler.

POCO X3 NFC ile Note 10s arasında kaldım açıkçası bir tık daha Note 10s tarafındayım ama bugün yarın karar vereceğim. Aslında Oppo Reno 5 Lite da çok satılan modeller arasında ama arayüzü, tasarımı vs. hoşuma gitmedi, işlemcisi de kötü diyorsunuz. Note 10s tasarımı hoşuma gitti güzel telefon ama tek çekincem Hepsiburada'da 75 değerlendirmesi var rakiplerine göre çok tercih edilen, satılan bir telefon değil gibi. POCO X3 NFC daha çok tercih edilmiş daha iyi bir telefon gibi ama çok kaba duruyor. Biraz daha araştıracağım.

POCO cihazın daha çok tercih edilme sebebi tek vasfı "papçi" oynamak olan tiplemelerin 120Hz ekrana secde etmesidir :D

Onlar için işlemcinin, tasarımın, kameranın, ergonominin önemi yok, ekran 120Hz ise telefon kraldır.

Note 10s modelini tercih ettim ve satın aldım, birkaç gün içerisinde cihazla ilgili geri bildirim yapacağım.
Tekrar selam.

Note 10s cihazıyla ilgili feedback;
- Cihaz elime ulaştığında akşamında gayet basit bir şekilde kurulumunu yaptım.
- Öncelikle şunu söylemeliyim ki cihaz tam bir f/p ürünü, parasını hak ediyor.
- MIUI 12.5 arayüzünü beğendim gayet hoşuma gitti, kullanışlı bir arayüz. Herhangi bir yazılımsal sorun yaşamadım şu ana kadar sadece kamera yazılımında ufak bir sorun oluştu, restart sonrası düzeldi.
- Cihazın kamera performansı fiyatına göre ideal, arka kamerası rakiplerine göre daha iyi bence ama ön kamerası biraz zayıf.
- Oyunlarda herhangi bir donma/ısınma sorunu yok, baya zorladım telefonu ilk kurulumda biraz ısındı ama sonrasında herhangi bir sorun yok.
- Telefonun şarjı sizi normal kullanımda 1 gün idare eder, az kullanımda 1.5 belki 2 gün bile götürürsünüz. Hızlı şarj özelliğini çok beğendim 30 saniyede %1 şarj ediyor telefonu valla süper deli bir şey.
- Depolama alanı 128 GB fazla fazla yetecektir, ben ne var ne yok her şeyi kurdum hâla 95 GB boş alanım kaldı.
- Kutusunda gelen kılıf ve kırılmaz cam pek güven vermiyor gibi ve çok kirleniyor, toz alıyor.
- Telefon hafif, uzunluk olarak çok büyük değil rahat kullanırsınız.
- Hoparlör kalitesi iyi, ses kalitesi genel olarak iyi.
- Video, canlı yayın izledim, genel olarak güzel performans gösterdi cihaz.
- Şu ana kadar cihaz beğenmediğim hiç bir nokta yok, olursa tekrar yazarım ama kesinlikle gözünüz kapalı 3000-4000 TL aralığında bu cihazı tercih edebilirsiniz.

4000 üzerine çıkmak isterseniz Mi 11 Lite modelini öneririm Abim ondan aldı o da gerçekten hoş ama gerek var mı yok.
Güncel.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı