ABD hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 50 adet F-35A ve 18 adet MQ-9B SİHA satışına onay verdi

Makaleler
110
ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo, toplam 23,37 milyar dolar değerinde F-35 uçakları, MQ-9B tipi insansız hava aracı (İHA) ve havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatının Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) satışına onay verdiğini açıkladı.

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün Kongre'ye, BAE'ye 10,4 milyar dolar değerinde 50 adet F-35A Lightening II uçağı, 2,97 milyar dolara 18 adete kadar MQ-9B insansız hava aracı ve 10 milyar dolar değerinde havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatı satışına onay verme niyetimizi bildirmeleri konusunda bakanlığa talimat verdim." ifadelerini kullandı.

Kaynak: BAE'ye F-35 onayı

Zaten böyle bir satışın olacağı uzun süredir gündemdeydi. Ortadoğu'da ilginç şeyler oluyor.

Düşünceleriniz neler?

Kaynak: BAE'ye F-35 onayı

Zaten böyle bir satışın olacağı uzun süredir gündemdeydi. Ortadoğu'da ilginç şeyler oluyor.

Düşünceleriniz neler?

Bana kalırsa artık su 57 almanın vakti geldi joe biden yaptırımı koysun bir de natodan atsın bence onlkar alınmalı hem SU57'nin aynısı F22 raptor hem de F35'ten ucuz.

Sasirmadim. Araplar her zamanki gibi Amerikalilari yalamaya devam ediyor. Yer altı kaynakları bittiğinde Amarikali dostlarının atacagi kazığı bekliyorum sadece.

@M00D Herhangi bir Rus uçağı almak mantıklı değil. Tüm altyapimiz Amerikan tabanlı, hangarlarından tut sahip olduğun anahtara kadar... Silah sistemi aliyorsun, bakkaldan ekmek almıyorsun. SU57 dediğin uçak da motoru olmayan, Ruslarin çözemedigi sorunlar içinde yüzen bir proje. Ortada uçak yok, olmayan uçağı mi alacaksin?

@M00D SU 57 ölü ve para girdabı bir proje bana göre... Ki, Ruslar bile bize Su 35 teklif etti, 57 değil...

Hindistan bile SU 57 ortaklığından ayrıldı, projenin ilerlememesi ve sorunları nedeniyle. Rus uçaklarından bize pek bir ümit olduğunu sanmıyorum.

Alışkınlar İngiliz ve Amerikanlar ile ortaklı kurmaya. Tabii İngilizler'de olduğu gibi, Amerikan ortaklığı onların sonu olacak...

Sasirmadim. Arap'lar her zamanki gibi Amerikalı'lari yalamaya devam ediyor. Yer altı kaynakları bittiğinde amarikali dostlarının da atacagi kazığı bekliyorum sadece.

@M00D herhangi bir Rus uçağı almak mantıklı değil. Tüm altyapimiz amerikan tabanlı, hangarlarından tut sahip olduğum anahtara kadar... Silah sistemi aliyorsun, bakkaldan ekmek almıyorsun. SU57 dediğin uçak da motoru olmayan, Rus'larin çözemedi sorunlar içinde yüzen bir proje. Ortada uçak yok, olmayan uçağı mi alacaksin?

Ama bize vermiyorlar 2030'u bekleyene kadar 5 10 tane su 57 işimizi görür diye düşünüyorum. Ve biliyor musun bilmem ama uçak hazır motorları var ama tam stalth özelliğini kazanması için yeni motor hazırlanıyor.

F22 kalibresinde bir Su 57 yok. Hatta Su 35 kalibresinde bile olduğunu düşünmüyorum şu an, sahaya çıkacak olursa.

@M00D bu konudaki asıl mesele Ortadoğu'da olanlardı, biz zaten Ruslar uçaklırı ile ilgilenmiyoruz, Devlet de resmi olarak ilgilenmedi bildiğim kadarıyla. Ki, bizim Stealh uçağa da ihtiyacımız yok.

F 35, F15, F16 kalibresinde uçaklara ihtiyacımız var. Ve, kendi muhimmatımızı takabilceğimiz uçaklara. Diyelim ki binbir zorluğa katlanıp Rus uçaklarını aldın, işin muhimmat kısmında ne yapacaksın? Şu an Türkiye'nin büyük bir muhimmat sanayisi var, bunu yoksayamayız değil mi?

Ama bize vermiyorlar 2030'u bekleyene kadar 5 10 tane SU 57 işimizi görür diye düşünüyorum.
Mesajımı okumadın herhalde. Olmayan bir uçak nasıl işini görüyor? Senin ne pilotların, ne bakımcıların Rus sistemlerine aşina. 100 yıldır topundan, tüfeğine, tankından uçağına kadar Amerikan menşeili sistemler kullanan bir ülkesin. Birden batı bloğundan doğu bloğuna geçmek kolay sanıyorsunuz herhalde...

100 yıldır Amerikan menşeili sistemler kullanmana rağmen yeni bir şey alırken dahi aylarca/yıllarca zorluğunu çekerken doğu bloğundan uçak almanın çok kolay bir şey olduğunu hayal ediyorsunuz ama öyle değil. Oyun değil bu.

e biliyor musun bilmem ama uçak hazır motorları var ama tam ''stalth'' özelliğini kazanması için yeni motor hazırlanıyor.
Daha stealth yazmayı bilmiyorsun, projenin gidişatı hakkında bana bilgi vermeye çalışıyorsun... SU-57 ilk uçuşun SU-35 motoruyla yaptı çünkü kendisine motor geliştirilemedi. Ruslar bu uçakta hem RAM boyası olarak hem de 5. nesil için uygun motor konusunda zorluk çekiyorlar. Hindistan artan maliyetler ve sorunlar yüzünden desteğini kesti, Ruslar projeyi geliştirecek, AR-GE yapacak bütçe bulamıyor.

F-22 ve SU-57 karşılaştırması ise ayrı fiyasko. SU-57 aktif olarak kullanılmamış, savaş görmemiş, görev yapmamış bir uçak. F-22 yıllardır kullanıyor ve bir sürü aktif tecrübesi var...

Onu geçtim, kendi filolarında olmayan uçaktan 5-10 tane satın alalım diyorsun... Az buçuk bilgin var ama hepsi yarım yamalak. Doğru ve düzgün kaynaklardan bilgi edin, gel konuşalım. Ama ben olmayan bir şeyi yanlış şekilde iddia eden kişilere karşı konuşmayı pek sevmiyorum. Zaman kaybı geliyor.

Geri
Yukarı