ABD hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 50 adet F-35A ve 18 adet MQ-9B SİHA satışına onay verdi

Mesajımı okumadın herhalde. Olmayan bir uçak nasıl işini görüyor? Senin ne pilotların, ne bakımcıların Rus sistemlerine aşina. 100 yıldır topundan, tüfeğine, tankından uçağına kadar amerikan menşeili sistemler kullanan bir ülkesin. Birden batı bloğundan doğu bloğuna geçmek kolay sanıyorsunuz herhalde...

100 yıldır amerikan menşeili sistemler kullanmana rağmen yeni bir şey alırken dahi aylarca/yıllarca zorluğunu çekerken doğu bloğundan uçak almanın çok kolay bir şey olduğunu hayal ediyorsunuz ama öyle değil. Oyun değil bu.

Daha Stealth yazmayı bilmiyorsun, projenin gidişatı hakkında bana bilgi vermeye çalışıyorsun... SU-57 ilk uçuşun SU-35 motoruyla yaptı çünkü kendisine motor geliştirilemedi. Rus'lar bu uçakta hem RAM boyası olarak hem de 5. nesil için uygun motor konusunda zorluk çekiyorlar. Hindistan artan maliyetler ve sorunlar yüzünden desteğini kesti, Rus'lar projeyi geliştirecek, ar-ge yapacak bütçe bulamıyor.

F-22 ve SU-57 karşılaştırması ise ayrı fiyasko. SU-57 aktif olarak kullanılmamış, savaş görmemiş, görev yapmamış bir uçak. F-22 yıllardır kullanıyor ve bir sürü aktif tecrübesi var...

Onu geçtim, kendi filolarında olmayan uçaktan 5-10 tane satın alalım diyorsun... Az buçuk bilgin var ama hepsi yarım yamalak. Doğru ve düzgün kaynaklardan bilgi edin, gel konuşalım. Ama ben olmayan bir şeyi yanlış şekilde iddia eden kişilere karşı konuşmayı pek sevmiyorum.

Uçak şu anlık yarım 2030'u beklemek mi daha iyi ya da ABD'nin bize hiç vermeyeceği uçağı beklemek mi iyi? Yoksa ben SU35'ye SU57'yi karıştırdım diye olayı büyütmek mi daha iyi?

Klasik Arap. TF-X'ten umudunuz var mı peki Türkiye için?

2023'te hangardan çıkacak 2026'ya kadar yer testleri 2028'e kadar hava testleri 2030'da envanterde diyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
@M00D Hava Kuvvetlerinin uçağa ihtiyacı var. F-4'lerin eskimesiyle beraber yerine F-35'ler geçecekti ama uçakları alamayınca büyük bir uçak ihtiyacı doğdu. Kuvvetler F-15 için ABD ile anlaşmaya çalışıyor, doğru olan yapılıyor zaten, rahat olabilirsin.

TF-X'ten umudunuz var mı peki Türkiye için ?
Kısa vadede zor bir proje. 15-20 yıl projeye destek ve maddi kaynak aktarılırsa imkansız değil. Projeye destek verecek ülkeler de önemli, mesela İngiltere.

@M00D hava kuvvetlerinin uçağa ihtiyacı var. F-4'lerin eskimesiyle beraber yerine F-35'ler geçecekti ama uçakları alamayınca büyük bir uçak ihtiyacı doğdu. Kuvvetler F-15 için ABD ile anlaşmaya çalışıyor, doğru olan yapılıyor zaten, rahat olabilirsin.

Kısa vadede zor bir proje. 15-20 yıl projeye destek ve maddi kaynak aktarılırsa imkansız değil. Projeye destek verecek ülkeler de önemli, mesela İngiltere.

Şu joe F15'i bırak F4 vermez bize cumhur başkanının şunu demesi lazım sen vermezsen onlardan alırız o zaman verirler açıklamasını duydunmu bilmeme ama şunu dedi: Başkanlık kesinleşimce ilk işim Türkiye'ye S400 ambargosunu uygulamak olacak.

@M00D ABD görüp görebileceğin en tok satıcılardan biri. Rusya'dan uçak alırım diyerek tehdit etme ile uçak alamazsın onlardan. İşlerine ve çıkarlarına uyarsa verirler, uymazsa ağzınla kuş tutsan da vermezler sana.

Kötü komşu insanı ev sahibi yapar diye bir söz var. Eğer 15-20 yıl dişimizi sıkıp dış ülkelerin desteğiyle kendi projelerimize maddi ve manevi destekler verirsek belki de gelecek 50-60 yıl için en azından havacılığın belli bir kısmında ABD'ye bağımlılığımızı kesebiliriz.

IHA ve SIHA'yı da dışarıdan alabilirdik, almadık ve kendimiz yapmak için 20 yıl verdik. Bugün en iyi üreticilerden biriyiz, olay destek vermek ve çok çalışmakta yatıyor.

Türk mühendisler aptal ya da beceriksiz değil. Küçümsenen Türk mühendisler yurt dışında Airbus/Boeing gibi şirketlerde uçak tasarlıyor ve üretiyor. Sadece desteğe ihtiyacımız var.

@M00D ABD görüp görebileceğin en tok satıcılardan biri. Rusya'dan uçak alırım diyerek tehdit etme ile uçak alamazsın onlardan. İşlerine ve çıkarlarına uyarsa verirler, uymazsa ağzınla kuş tutsan da vermezler sana.

Kötü komşu insanı ev sahibi yapar diye bir söz var. Eğer 15-20 yıl dişimizi sıkıp dış ülkelerin desteğiyle kendi projelerimize maddi ve manevi destekler verirsek belki de gelecek 50-60 yıl için en azından havacılığın belli bir kısmında ABD'ye bağımlılığımızı kesebiliriz.

Iha ve SİHA'yı da dışarıdan alabilirdik, almadık ve kendimiz yapmak için 20 yıl verdik. Bugün en iyi üreticilerden biriyiz, olay destek vermek ve çok çalışmakta yatıyor.

Türk mühendisler aptal ya da beceriksiz değil. Küçümsenen Türk mühendisler yurt dışında Airbus/Boeing gibi şirketlerde uçak üretiyor ve tasarlıyor. Sadece desteğe ihtiyacımız var.

Biz kendi projemize devam edeceğiz tabii 2023'te hangardan çıkamsı beklenip 2028'de testlerinin bitmesi bekleniyor ama o arada hürjet e daha çok önem vermeliyiz bence F4'lerin yerini az da olsa kapatırlar.

Hiç şaşırmadım. BAE, Suudi Arabistan, Mısır bunlar zaten Amerika’nın mangasında. Bu arada Rus uçağını unutun öyle bir şey olması imkansıza yakındır.

Geri
Yukarı