Abdest alırken vesvese

Vesveseden uzak durmalısın. Kendinden tam emin olarak al abdestini yoksa ilerleyen zamanlarda bu durum daha da ağırlaşır ve her şeyde vesveseye düşersin.

Dinen genelde şeytan kaynaklı denir bu tarz vesveselere. Zira amaç kişiyi şüpheciliğe çekip ibadetlerini yapmamasına, aksatmasına sebep olmaktır. Özetle çok takmamalısın vesveseyi.
Genelde niyet ederken oluyor hocam bugün de oldu aynı durum bazen de düşünürken de olmakta kafamda her şey bitti odaklandığımda niyetimi acaba doğru mu aldım yoksa karıştırdım mı gibi algılar oluşuyor ne yapacağımı bilemez oldum.

Kesinlikle şeytanın vesveselerinden Allah'a sıgının ve bunun için dua edin. Abdest alırken dua okuyarak alabilirsiniz. Bu vesveseyi azaltır. Bir şeyde kafanız takılmışsa kesinlikle başa dönmeyin. Şeytanın vesvesesinden Allah'a sığınırım deyip devam edin.

Bence şeytan kafamızı karıştırıyor. Ben namaz kılarken aklıma kötü kötü şeyler geliyor. Tövbe edip aklımdan çıkarmaya çalışıyorum.
Çok haklısınız fakat bende bu aralar niyet ederken olmakta niyeti doğru mu aldım yoksa yanlış mı sürekli tekrarlamaktayım böyle bir hale geldim vallahi ne yapacağımı bilemedim sanırım doğru niyet ettim deyip abdestimi alıyorum.
Daha çok Sabah namazında başıma gelen olay. Şeytanın zoruna gittiği için vesvese yapıyor olabilir.
Çok haklısınız fakat aklım başımdayken bile oluyor acaba doğru mu niyet ettim deyip tekrar alıyorum sürekli tekrarlıyorum sonra tam tekrarladıktan sonra sanırım şimdi doğru aldım niyetimi deyip abdestimi alıyorum.
Kesinlikle şeytanın vesveselerinden Allah'a sıgının ve bunun için dua edin. Abdest alırken dua okuyarak alabilirsiniz. Bu vesveseyi azaltır. Bir şeyde kafanız takılmışsa kesinlikle başa dönmeyin. Şeytanın vesvesesinden Allah'a sığınırım deyip devam edin.
Çok teşekkür ederim bunu deneyeceğim.

Ben de bir ara besmeleyi düzgün çektim mi diye vesveseye düşüyordum ama baktım ki bunun sonu yok tek seferde düzgünce çekip vesveseyi dikkate almadan abdest almaya geçtim. Zamanla azalarak düzeldi. Bazen de kıldığım rekat sayısını unutuyordum, bunun da ilacı cemaatle namaz kılmak veya tek kılacaksan namazın önemi üzerine tefekkür edip, bütün dikkatini namaza odaklamaya gayret etmek. İnsan bir anda kurtulamasa da yavaş yavaş gidiyor.

Çok haklısınız fakat bende bu aralar niyet ederken olmakta niyeti doğru mu aldım yoksa yanlış mı sürekli tekrarlamaktayım böyle bir hale geldim vallahi ne yapacağımı bilemedim sanırım doğru niyet ettim deyip abdestimi alıyorum.
O herkeste vardır. Nasıl anlık bir istek geliyorsa hep şeytanın işleri. Ben de abdest alırken bügün yaşadım. Kollarımı yıkarken ayağa geçince diyorum ki acaba başı, kulaklarımı, boynumu mesh ettim mi diye. Tekrar alıyorum.

Geri
Yukarı