Abilify kalıcı olumsuz etki yapar mı?

Yusufc44

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar ailem bana bu yılın başında biraz sessiz ve asosyal bir tipim diye doktor önerisiyle zorla 10mg abilify diye bir ilaç kullandırttılar bu ilacı 2-3 ay kullandım tabii ki de hiçbir etkisi olmadı ama kötü bir etkisi de olmadı yani umarım öyledir zaten bu konuyu bunun için açıyorum bu ilaç bana, beynime, psikolojime fark etmediğim kalıcı olumsuz bir etki yapmış olabilir mi, yapmış mıdır?

5 yıl boyunca tik bozuklukları için her gün kullandım. Ben 5mg kullanıyordum. İlk aldığınızda aşırı bir mide bulantısı yapıyor. Bir günüm zehir olmuştu benim. Uzun süre bıraktığınızda ve tekrar başladığınızda (Ben gözlem amaçlı, ilaca 2-3 ay süren aralar vermiştim.) aynı durumu yaşıyorsunuz. Bu tarz ilaçlar hemen bırakılmaz zaten. Doz azaltılarak bırakılıyor. Onun dışında hiçbir yan etki göstermedi bana. Mide bulantısı da illa sizde olacak diye bir şey yok. Kişiden kişiye değişir bu etkiler.

Ne kadar süre kullandınız?
4-5 ay.
5 yıl boyunca tik bozuklukları için her gün kullandım. Ben 5mg kullanıyordum. İlk aldığınızda aşırı bir mide bulantısı yapıyor. Bir günüm zehir olmuştu benim. Uzun süre bıraktığınızda ve tekrar başladığınızda (Ben gözlem amaçlı, ilaca 2-3 ay süren aralar vermiştim.) aynı durumu yaşıyorsunuz. Bu tarz ilaçlar hemen bırakılmaz zaten. Doz azaltılarak bırakılıyor. Onun dışında hiçbir yan etki göstermedi bana. Mide bulantısı da illa sizde olacak diye bir şey yok. Kişiden kişiye değişir bu etkiler.
Bazen farklı kişilerde farklı yan etkiler yapabilir.

Doğru, mesajımda da belirttim zaten. Son kullanışımın üzerinden uzunca bir zaman geçti, bu zaman zarfında çok daha farklı ve nispeten "ağır" denebilecek ilaçlar kullandım. Şu an kullansam belki aynı etkileri yapmaz. Değişkenlik elbette gösteriyor.

Doğru, mesajımda da belirttim zaten. Son kullanışımın üzerinden uzunca bir zaman geçti, bu zaman zarfında çok daha farklı ve nispeten "ağır" denebilecek ilaçlar kullandım. Şu an kullansam belki aynı etkileri yapmaz. Değişkenlik elbette gösteriyor.

4-5 ay.

Anladığım kadarıyla kalıcı olumsuz bir etkisi yok bu ilacın değil mi?

Tüm ilaçlar için Titck - Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu adresinden ilacı aratıp KT-Kullanma Talimatının içerisine bakabilirsiniz.
Yan etki bölümünde sıralanmış. Görülme sıklığına göre de sınıflandırılmış.
Çok yaygın: 10 hastanın en az birinde görülebilir.
Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek: 1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Yaygın • Diyabet (şeker hastalığı) • Huzursuz hissetmek ve hareketsiz kalamama, hareketsiz oturmakta zorluk • Uykusuzluk • Endişe • Ekstrapiramidal bozukluk (kontrol edilemeyen seğirme, sarsılma veya kıvranma hareketleri) • Akatizi (öznel bir kaygının eşlik ettiği yerinde duramama hali) • Tremor (titreme) • Baş ağrısı • Sersemlik • Uykululuk hali • Titreme ve bulanık görme • Bulantı 8 / 10 • Kusma • Kabızlık (bağırsak hareketlerinin sayısında azalma ve zorluk) • Hazımsızlık • Aşırı tükürük salgılanması • Yorgunluk (uyuma güçlüğü) Yaygın olmayan • Kanda artmış hormon prolaktin düzeyi • Kan şekeri düzeylerinde yükselme • Depresyon • Tardif diskinezi (ağız,dil, kol ve bacaklarda kontrolsüz hareketler) • Bükülme hareketlerine neden olan kas bozukluğu (distoni) • Çift görme • Taşikardi (kalp atımının hızlanması) • Ortostatik hipotansiyon (ayağa kalkıldığında kan basıncında baş dönmesine, sersemliğe veya bayılmaya neden olan düşme) • Hıçkırık • Huzursuz bacak sendromu • Değişen veya artan cinsel ilgi • Işığa karşı göz hassasiyeti Seyrek • Normal gece uykusundayken kısa periyotlarda nefes durması (uyku apnesi) Bilinmiyor • Düşük seviyede beyaz kan hücresi • Düşük seviyede trombosit • Yavaş kalp hızı • Karaciğer yetmezliği • Ses telleri etrafındaki kaslarda ağrılı kasılma • Yüksek kan şekeri • Kanda düşük sodyum seviyesi • Anoreksi (iştah kaybı) • Kilo artışı ya da azalması • Kendini agresif (saldırgan) hissetme • Ajitasyon (kişinin ruhsal gerginliğini dışa vurması sonucu oluşan etrafına karşı saldırganlık durumu) • Sinirlilik • Serotonin sendromu (aşırı mutluluk, uyuşukluk, sakarlık, huzursuzluk, sarhoşluk, terleme veya kas sertleşmesi hissine sebep olan sendrom) • Konuşma bozukluğu • Ani açıklanamayan ölüm • Hayatı tehdit eden düzensiz kalp atımı • Bayılma • Pankreas iltihabı • Yutma zorluğu • İshal • Karın ve mide rahatsızlığı 9 / 10 • Karaciğer iltihabı • Gözlerin ak bölümünün ve cildin sararması • Sabit, donuk bakış (okulerjik kriz) • Anormal karaciğer test değerleri • Deri döküntüsü • Işığa karşı cilt hassasiyeti • Saç dökülmesi • Aşırı terleme • Böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilecek anormal kas yıkımı • Kas ağrısı • Sertlik • İstem dışı idrar kaçırma (idrar tutamama) • İdrar yapmada zorluk • Hamilelikte maruziyet durumlarında yenidoğanda yoksunluk belirtileri • Uzamış ya da ağrılı ereksiyon (sertleşme) • Vücut ısısının kontrolünde zorluk ya da fazla ısınma • Göğüs ağrısı • El, bilek ya da ayakların şişmesi • Kan testlerinde; yükselmiş veya inip çıkan kan şekeri düzeyleri, artmış glikozillenmiş hemoglobin • Dürtülere karşı koyamama, size veya çevrenize zarar verebilecek aşağıdaki durumların sürdürülmesi; - aşırı kumar oynama - değişmiş ya da artmış cinsel ilgi - aşırı alışveriş yapma - aşırı yeme - uzaklaşma eğilimi

Yeni konular

Geri
Yukarı