Ablam altınları satıp kripto para almak istiyor

Ablam "altınları bozdurup kripto para alacağım" dedi. Ben de kripto paralara yatırmanın mantıklı olmadığını her an değerinin düşebileceğini söyleyince azar işittim. Sinirlenip odama çekildim. Ablama bu kripto paraların mantıklı olmadığını nasıl anlatabilirim? Ailemizin durumu zaten iyi değil tek birikimimiz altınlar onları da satıp kripto paraya yatırmak istiyor. Ne yapmalıyım? Yardım edin lütfen.

Ablana büyük Bitcoin yatırımcılarını anlat sürekli para akıtmak gerektiğini söyle illa istiyorsa ilk başta 200-300 lira gibi bir şey yatırın ve en az 3 ay bekleyin her düştükçe ödü kopar vazgeçer.

Öncelikle altınların hepsi yerine 2-3 gram ile kazanmayı denesin. Eğer kazanabiliyorsa eyvallah ama kazanamazsa girişmesin. Borsa yapılan haberlerden dolayı herkesin zengin olma hayali kurdugu bir yer ama unutmayın 1 kişi zengin oluyorsa diğer kişilerin batması ile zengin oluyor. Ablanın batma ihtimali çok yüksek

Risk altında da kripto paralarda da var. Ablanız mantıklı denilecek bir noktada düşünüyor. 1 sene öncesine baktığımızda Ethereum'un değerini 1.587 TL civarlarında görebiliriz şu an ise 12.731 TL değerlerinde seyrediyor. 11.144 TL ortalama bir kârdan bahsediyoruz ve bu sadece adet başına olan kâr. Yine de bu tür bir yatırım için diğer kripto para yatırımcılarını gece-gündüz aralıksız takip edip, sattığı yerde satmayı, aldığı yerde almak gerekiyor. Hiç uzaklaşmadan Tesla ve SpaceX Ceo'su elon Musk'ın tek bir tweet ile Dogecoin'e %67 değer kazandırdığını unutmamakta fayda var.

Uzun vadeli yatırım yaparsa zarar edeceğini düşünmüyorum, ama ciddi anlamda uzun vadeli yatırımdan bahsediyorum bundan bir 10 15 yıl sonrası gibi. Ufaklarda oynayıp panikleyen kaybediyor bu oyunda, miktarda toplu atıp unutun.

Uzun vadeli yatırım yaparsa zarar edeceğini düşünmüyorum, ama ciddi anlamda uzun vadeli yatırımdan bahsediyorum bundan bir 10 15 yıl sonrası gibi. Ufaklarda oynayıp panikleyen kaybediyor bu oyunda, miktarda toplu atıp unutun.
10-15 yıl biraz fazla uzun bir yatırım vadesi olmuş. 1-3 yıl olsa hani yine bir derece ama 10 yıl sonrasında ne olacak kestirmek ve buna güvenip BTC'de para tutmak için o paranın kaybetse de insanı üzmeyecek seviyede olması lazım.

10-15 yıl biraz fazla uzun bir yatırım vadesi olmuş. 1-3 yıl olsa hani yine bir derece ama 10 yıl sonrasında ne olacak kestirmek ve buna güvenip BTC'de para tutmak için o paranın kaybetse de insanı üzmeyecek seviyede olması lazım.
BTCnin uzun vadede düşüş yaşaması kadar mantıksız bir şey olamaz, zaten mantıksal olarak imkansız çünkü kazılan her blok için 50 coin veriyordu bundan 8 yıl öncesine kadar ve sürekli yarılanıyor aynı iş yapılarak, katlanarak değerinin artmasının bir numaralı sebebi bu. Şuanda 6.25 BTC veriyor bir blok. Bu azalma oranıyla 21 milyon BTCnin tamamının kazılması 2130dan önce olmasının yolu yok neredeyse. En kötü ihtimal 2100 yılı de.

Ablam "altınları bozdurup kripto para alacağım" dedi. Ben de kripto paralara yatırmanın mantıklı olmadığını her an değerinin düşebileceğini söyleyince azar işittim. Sinirlenip odama çekildim. Ablama bu kripto paraların mantıklı olmadığını nasıl anlatabilirim? Ailemizin durumu zaten iyi değil tek birikimimiz altınlar onları da satıp kripto paraya yatırmak istiyor. Ne yapmalıyım? Yardım edin lütfen.
Altından daha güvenli liman mı var yahu. Bence satmayınız değerlenecek zaten. (YTD)

Yeni konular

Geri
Yukarı