Rehber Abonelik Fesih Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar ve iyi forumlar.

26 Ekim 2020 tarihinde abonelik fesih işlemlerinde dijital dönem başladı nihayet ve bu konu hakkında görmüş olduklarımı ve araştırdıklarımı sizinle paylaşmak istiyorum. Rehber niteliğinde bir konu olacak.

Nedir bu dijital abonelik fesih işlemi?

- Dijital Abonelik Fesih İşlemi olarak adlandırılan işlem aslında, abone sayısı 200 bin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerine ait aboneliklerin iptalidir.
Örnek vereceksek (Türk Telekom, Türk Telekom Mobil, Vodafone, VodafoneNET, Turkcell, Turkcell Superonline, Türknet, Millenicom, D-Smart, Türksat vb).

1.jpg

E-Devlet'e girdim fakat işlem yapacak olduğum sayfayı bulamıyorum?

- E-Devlet sistemine girdiğinizde arama kısmına Abonelik Fesih İşlemi BTK yazdığınızda karşınıza sonuç çıkacaktır fakat bu sayfayı bulamadığınız taktirde BTK'nın e-Devlet sayfasına girip Abonelik Fesih İşlemi kısmını görebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyorsa doğru bir işlemi takip ediyorsunuz demektir. Öncelikle Abonelik Fesih Başvurusunu yapabilmek için mobil imza, elektronik imza, TC Kimlik Kartı ya da bankalar üzerinden giriş yapmanız gerekiyor.

22.jpg

Sadece e-Devlet şifrem neden yeterli gelmiyor?

- Fesih işlemi bir sözleşme iptalidir. Hem sizin kişisel güvenliğiniz hem de başvurunun size ait olduğunun doğrulanabilmesi için yukarıdaki resimde gözüken dört giriş yönteminden birisini seçmelisiniz.

Mobil imzam ya da Elektronik imzam yok. Kimlik kartım da eski ne yapacağım?

- Bu durumda şahsınıza ait herhangi bir banka uygulaması üzerinden e-Devlet kapısına giriş yaparsanız bilgileriniz doğrulanmış olacak. Böylece işleminize güvenle devam edebileceksiniz.

Yukarıdaki giriş yöntemlerinden herhangi biriyle giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran karşımıza gelecek;

33.jpg

Bu aşamadan sonra artık yapmamız gereken şey abonelik iptali için aboneliğimizin bulunduğu kurumu seçmek ve Abonelik Sorgula yazısına basmak. Sorgulamayı yaptıktan sonra aşağıdaki ekran gelecek ve hangi aboneliğinizi iptal etmek istiyorsanız sağ tarafta yer alan Fesih Başvurusu Yap tuşuna basmalısınız.

44.jpg

Yapılan Fesih Başvurusu Sonrası aşağıdaki ekran gelecek ve bizlerden son kez kimliğimizi doğrulamamızı isteyecek ve yapılan Fesih Başvurusu sonrası 24 saat içerisinde abonelikleriniz iptal edilecek. Artık Faks çekme, Telefon ya da uzun kuyruklar beklemeye son!

55.jpg

Fesih Belgesini nasıl imzalayacağım?

- Fesih belgenizi varsa elektronik imza ile onaylayabilirsiniz. Elektronik imzanız yoksa fesih formunun çıktısını alarak ya da okunaklı bir şekilde elle yazarak imzalayın. Belgenin fotoğrafını çekerek sisteme yükleyin. İşleminize onay verin.

Fesih başvuru yaptım ama vazgeçmek istiyorum mümkün mü?
- e-Devlet üzerinden abonelik fesih başvurusunun iptali söz konusu değil. Ancak işletmeci çağrı merkezini arayarak başvurunuzdan vazgeçebilirsiniz.

Son olarak aman dikkat!
Başvurunuzdan itibaren 24 saat içinde hizmetinizin durdurulabileceğini unutmayın! Ayrıca ilave ücret ödememek için varsa taahhüt bitiş tarihinizi, fesih başvurunuzu yapmadan önce kontrol etmeniz çok önemli.

Kaynak : Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan

Geri
Yukarı