AC: Origins RX 5700XT düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

kelshake

Hectopat
Oyunu ilk çıktığında almıştım ve 1050 Ti ile oynamıştım. Yakın zamanlarda 5700XT aldım ve oyunu tekrar indirip oynamak istedim. Fakat oyunu High ve medium grafiklerde bile 60 FPS'i zor görüyorum ve bildiğim kadarıyla 5700XT bu oyundan çok daha iyilerini açabilecek kapasitede. Oyun içinde GPU kullanımı %50'nin üstüne çıkmıyor.
Sistemim şu şekilde:
İşlemci: i7-7700K 4.2 GHz
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RX 5700XT
RAM: 16 GB 3000MHz

Oyun SSD'ye kurulu, Samsung 960 Evo.

V-Sync açıksa kapatın. Yoksa bu oyun zaten sıkıntılı bir performansa sahip.

Yok hocam V-Sync kapalı gölgeleri falan Low'a çektim, anti-aliasing falan kapattım, depth of fieldi falan kapattım 60FPS'e ancak o şekilde yaklaşabildim ama hala stabil bir şekilde 60FPS oynayamıyorum oyunu.
Sıkıntı bende değil oyunda o zaman herhalde değil mi?

Grafik ayarlarını yükseltin bence. Ekran kartınız çok iyi ve eğer grafiği yükseltirseniz işlemciye binecek yük azalır ve daha fazla FPS alabilirsiniz. Bu arada Driver'ların güncel mi? Nereden güncelliyorsun? Bunlar önemli konular.

Başlıksız-1.png
43.jpg
4.jpg

İşlemci hariç nerdeyse sistem aynı sayılır. Ben 2K'da 75FPS'de bitirdim oyunu. FreeSync açık olarak.
Bu son resimde oyun HDD yüklü, SSD'de fazla yer olmadığından dolayı HDD'ye taşıdım.

FreeSync açıksa onu da kapatın. Veya oyun ayarlarındaki FPS sınırını.
Hiçbiri açık değil.
Grafik ayarlarını yükseltin bence. Ekran kartınız çok iyi ve eğer grafiği yükseltirseniz işlemciye binecek yük azalır ve daha fazla FPS alabilirsiniz. Bu arada Driver'ların güncel mi? Nereden güncelliyorsun? Bunlar önemli konular.
En yüksek ayarlarda 40-45 fps arası oynuyorum, driverları AMD'nin kendi uygulamasından güncelliyorum ve en son sürümü kullanıyorum
Eki Görüntüle 627952Eki Görüntüle 627951Eki Görüntüle 627950

İşlemci hariç nerdeyse sistem aynı sayılır. Ben 2K'da 75FPS'de bitirdim oyunu. FreeSync açık olarak.
Bu son resimde oyun HDD yüklü, SSD'de fazla yer olmadığından dolayı HDD'ye taşıdım.
Benim de ayarlarım neredeyse aynı şekilde fakat 60 fps bile alamıyorum o ayarlarla, benim oyunum GPU'yu %50nin üstünde kullanmıyor nedense. Driverların hangi sürüm?

Yazılım Sürümü
2020.0525.1419.25779

Ben ekran kartına ayar çektim. Normalde bu ekran kartı çok fazla elektrik tüketiyordu. Bu ayarlar ile 130W falan çekiyor. Elbette biraz performans düşürüyordur, ancak benim oynadığım oyunları pek etkilemiyor.
23242.jpg

Yazılım Sürümü
2020.0525.1419.25779

Ben ekran kartına ayar çektim. Normalde bu ekran kartı çok fazla elektrik tüketiyordu. Bu ayarlar ile 130W falan çekiyor. Elbette biraz performans düşürüyordur, ancak benim oynadığım oyunları pek etkilemiyor.
Eki Görüntüle 627953
Teşekkür ederim,
Konu ile biraz alakasız olacak fakat bu ekran kartını kullanırken sizin de sürekli bağlantı yeri sıcaklığınız 110 dereceye çıkıyor mu?

Ayarları bu şekil kullandım hep. mV düşük olduğu için kart fazla ısınmıyor. 90 Derece falan görmüştüm bir ara ancak 100+ görmedim.

Bu ayarı yapmazsam 200W elektrik çekiyor, verdiği FPS yine aynı Rust için. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı