Acer 5920G ısınınca kendini kapatıyor

'Dizüstü Bilgisayarlar' bölümünde Recep Baltaş tarafından 11 Aralık 2010 tarihinde başlatılan konu.

1. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.555
    Yer:
    İstanbul
    Soru:

Merhaba benim bir tane Acer 5920G marka dizüstü bilgisayarım var. Ekran kartı GeForce 8600GS, yani pek de iyi bir ekran kartı değil ama ben hep yeni çıkan oyunları oynarım. Düşük FPS de olsa sorun olmaz benim için. Ama son zamanlarda yarım saat oynadıktan sonra -eğer ağır bir oyunsa- bilgisayar kendini kapatıyor. Ne bir uyarı ne de başka bi şey yok. Eskiden olmazdı ama son 1 aydır böyle olmaya başladı. Sürücü güncelledim fayda etmedi. Görüntü ayarlarını düşürdüm. Sonuç sadece 10 dakika daha ertelendi. Sorun nedir bir türlü anlayamadım. Bilgisayarın sıcaklığı da fazla değil. Bir keresinde kapandıktan sonra ekran kartının sıcaklığına baktım ve 79 dereceydi ve bildiğim kadarıyla bu tehlikeli bir değer değil. Sorunuma çözüm bulabilirseniz sevinirim.

Cevap:

Sorun dizüstü bilgisayarının zamanla tozlanan fanlarından veya ekran kartı üzerinde yer alan termal macunun kurmasından kaynaklanıyor olabilir. Bir başka neden de nVidia’nın dizüstü bilgisayarlar için zamanında defolu üretmiş olduğu yongalardan birinin dizüstü bilgisayarında yer almasından kaynaklanıyor olabilir. Umarım ilk söylediğim geçerlidir. Bu durumda dizüstünün garantisi bitmişse kasayı aç, fanları temizle ve ekran kartı GPU’su üzerindeki termal macunu çok kaliteli bir başka macun ile yenile. Eğer ekran kartın defolu ise ürünü garantiye gönder. Her iki ihtimalle de bir BIOS güncellemesi yap. Dizüstü BIOS güncellemeleri ekran kartı BIOS’unu ve sistem fan algoritmasını güncellediği için faydası olabilir.

Sayfayı Paylaş