Acer A514-52G i5-8265U MX250 8GB inceleme

Merhabalar Acer a514 52g ürününü bende aldım paylaştığınız linkten . Windows kurulumu yaptım . Şöyle bir sorunum oldu ekran parlaklık ayarı hiçbir şekilde yapamıyorum . Pil simgesinde sağa tık yapınca Windows mobility center da ekran parlaklık ayarı değişmesine rağmen hiçbir aprlaklik değişimi olmuyor ve ekran parlaklık oranı %0 görünüyor . Fn tuşu ile ekran parlaklık tuşlarına birlikte bastığımda da herhangi bir değişiklik olmuyor . Bana yardımcı olur musunuz bu sebepten ürün iade etmek istemiyorum .
Merhaba Technopat sakinleri.
İş amaçlı yeni almış olduğum PC'nin hafif detaylı incelemesini yazıyorum. Oyun testleri dışında yapılması gereken testleri ve değişiklikleri gerçekleştirdim.
Öncelikle almış olduğum link: Acer A514-52g İ5 8gb 256gb Ssd 2gb Mx250 Lx 14" Fhd Nx.he1ey.001 - n11.com
  1. Öncelikle sistemde 8 GB RAM vardı 32 gbye çıkartırım diye düşünüyordum fakat slot yapısı bildiğimiz slot yapısı değil maalesef. 4+4 GB RAM bellek var fakat bu RAM'lerden bir tanesi anakarta dahili olarak çalışıyor. Yani RAM belleği sökemiyorsunuz. Kasa içi görselinde görebilirsiniz tek slot var. O slotta 2666 MHz'lik 4 gblik RAM bellek vardı. 2666 olması tamamen gereksiz 2400MHz'ye kadar destekliyor zaten işlemci. Satış linkinde bulunan satıcıya sorulan Max RAM sorusuna satıcı 12 GB demiş 20 GB RAM destekliyor.
  2. içinden pek kaliteli olmayan bir SSD çıktı görsellere onu da ekliyorum incelersiniz. Bu SSD yerine 1 TBlik Intel 660P M.2 SSD yerleştirdim. Test sonuçlarınıda görsellerde görebilirsiniz. Ayrıca kutu içeriğinden aparat çıkmıştı Slim HDD ya da SATA SSD takabilirsiniz. Bunu böyle düşünmeleri de çok mantıklı olmuş
  3. Ekran 178 derece %72 NTSC bir ekran bu kadar küçük ekranda ilk defa FHD kullanıyorum bayağı yoğun bir çözünürlülük var ve renkler çok canlı. Ekran kalitesi tatmin edecek kadar iyi parlaklık seviyesi orta derecede. Gün ışığında dışarda kullanıma elverişli değil. Laptoplarda genel olarak böyle durum var maalesef.
  4. Kasa malzeme konusunda bayağı kaliteli duruyor. Elinize aldığınızda ince kasa olmasına rağmen ağırlığı hissedebiliyorsunuz. Kasa altı kapağı ve ekran çerçevesi plastik. Ekran arkası kapak ve klavye çevresindeki kasa alüminyum gibi duruyor. Sert bir hissiyatı var.
  5. Ses konusunda Acer'ın diğer serilerindeki gibi dolby hoparlör yok bu sebeple dolby hoparlörler kadar yüksek bir kalite beklemeyin. Sunum işi yaparken cırtlak ses çıkmıyor bu konuda iyi Surround yapacak kadar mid ses çıkıyor. Ses durumu kişiden kişiye değişken olabilir.
  6. USB girişlerinden laptop kapalıyken telefon şarj edebiliyorsunuz. Type-C girişine 4lü USB Hub bağlayıp denedim ilk defa bir laptopumda ek güç gerektirmeden 4 harici hddyi de rahat bir şekilde kullanabildim. Type-C çıkışı yeteri kadar güç veriyor. Sizi tatmin edecektir.
  7. Isı konusunda çok iyi eklemiş olduğum görselleri incelediğinizde ağır yükte ekran kartı 70 dereceye kadar çıkıyor. İşlemci ağır yükte 57-58 civarına kadar çıkıyor. Çok küçük bir fan var ve gürültü çıkartmıyor. Düşük fan seviyesinde bu kadar soğutabilmesi büyük bir rahatlık sağlıyor.
  8. Klavye kullanımı Acer'ın klasik klavye kullanımı ile devam ediyor. Acer klavyelerin hepsini birbirine benzer yapıda üretiyor. Daha önceden sürekli Acer kullanan biri olduğum için bana kolay geliyor fakat iş yerinde başka laptoplar kullanan kişilere zor geldiğini fark ettim. Şu anda da bu laptop üzerinden bu yazıyı yazmaktayım.
  9. Touchpad alt tarafı dokunmatik hissiyati ile çalışan bir yapıya sahip laptoptan laptopa kullanımı değiştiği için kişiye bağlı kullanım zorlukları oluşturabilir.
  10. Wi-Fi gerçekten tatmin edecek düzeyde. Telefonlarımın menzil olarak ulaşmakta zorlandığı modemime laptop çok rahat bir şekilde ulaşabiliyor. Şu an bahsettiğim ortamdayım ve 5 diş üzerinden 4 diş çekiyor görünüyor (144 Mbps bağlantı ile).

Şimdilik incelemelerim ve sonuçlarım bunlar merak ettiklerinizi soru olarak yazabilirsiniz.

Görsel 1-MX 250 ekran kartı özellikleri
Eki Görüntüle 472385

Görsel 2-Dahili Grafik kartı özellikleri
Eki Görüntüle 472398

Görsel 3-Stress altında değerler
Eki Görüntüle 472399

Görsel 4-NVIDIA panelinde ekran kartı özellikleri
Eki Görüntüle 472400

Görsel 5- RAM okuma testinde sonuç
Eki Görüntüle 472402

Görsel 6-RAM yazma testinde sonuç
Eki Görüntüle 472403

Görsel 7-RAM kopyalama testinde sonuç
Eki Görüntüle 472404

Görsel 8- CPU-Z işlemci bilgileri
Eki Görüntüle 472406

Görsel 9-20 GB RAM takıldığında sistem özellikleri.
Eki Görüntüle 472410

Görsel 10-Anakart görüntüsü
Eki Görüntüle 472414

Görsel 11-Wi-Fi modulü ve dahili HDD bağlantı noktası
Eki Görüntüle 472415

Görsel 12-HDD yerleştirmek için ayrılmış alan ve batarya özellikleri
Eki Görüntüle 472416

Görsel 13-Kullanılan hoparlör
Eki Görüntüle 472417

Görsel 14-M. 2 SSD alanı
Eki Görüntüle 472418

Görsel 15-RAM alanı (Tek Soket)
Eki Görüntüle 472419

Görsel 16-İşlemci, Ekran kartı ve soğutucu bağlantı alanı
Eki Görüntüle 472420

Görsel 17-İçinde gönderilen RAM bellek.
Eki Görüntüle 472421

Görsel 18-İçinde gönderilen SSD
Eki Görüntüle 472422

Görsel 19-RAM ve SSD'nin arkası.
Eki Görüntüle 472423

Görsel 20-Kutu içeriğinde gönderilen HDD/SSD malzemeleri.
Eki Görüntüle 472424

Görsel 21-Laptopun görünümü
Eki Görüntüle 472425

Görsel 21-Şarj adaptörünün boyutu
Eki Görüntüle 472426

Görsel 22- Kasa üzerindeki etiket içeriği
Eki Görüntüle 472427
Merhaba. Bende paylaştığınız linkten bu ürünü aldım. Fakat Windows 10 pro yu yükledikten sonra ,ekran parlaklık ayarı yapamadığımı gordum. Acer müşteri hizmetlerini arayıp sorunu ilettigimde Windows home yüklersem sorun olmayacağını söylediler. Bunu henüz denemedim. Siz sanırım pro yüklemişsiniz. Görsellerden anlaşılacağı üzere . Bu konuda bana destek olur musunuz ? Ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Merhabalar Acer a514 52g ürününü bende aldım paylaştığınız linkten . Windows kurulumu yaptım . Şöyle bir sorunum oldu ekran parlaklık ayarı hiçbir şekilde yapamıyorum . Pil simgesinde sağa tık yapınca Windows mobility center da ekran parlaklık ayarı değişmesine rağmen hiçbir aprlaklik değişimi olmuyor ve ekran parlaklık oranı %0 görünüyor . Fn tuşu ile ekran parlaklık tuşlarına birlikte bastığımda da herhangi bir değişiklik olmuyor . Bana yardımcı olur musunuz bu sebepten ürün iade etmek istemiyorum .

Merhaba. Bende paylaştığınız linkten bu ürünü aldım. Fakat Windows 10 pro yu yükledikten sonra ,ekran parlaklık ayarı yapamadığımı gordum. Acer müşteri hizmetlerini arayıp sorunu ilettigimde Windows home yüklersem sorun olmayacağını söylediler. Bunu henüz denemedim. Siz sanırım pro yüklemişsiniz. Görsellerden anlaşılacağı üzere . Bu konuda bana destek olur musunuz ? Ne yapmalıyım?
lisansız yapılan windows yüklemelerinde bu problem çıkıyor. Sebebi ise intel HD graphics için stabil güncellemeyi sağlayamaması. Eğerki yapmış olduğunuz windows yüklemesinin lisanslı olduğundan eminseniz ve tüm güncellemeleri yaptıysanız. Aygıt yöneticisinden intel hd graphic sürücüsünü kaldırıp. acer'ın destek sitesinden laptopa uyumlu olan vga sürücüsünü indirip kurabilirsiniz. Sonrasında sorununuz çözülmüş olması lazım.
Merhaba, bu bilgisayardan bende aldım. birde yeni ssd aldım onu takacağım. içinden çıkan ssd yi bu laptop üzerinde 2. ssd olarak kullanabilir miyim.
laptopun içinde NVMe ssd var yanında boş slot olarak Sata SSD slotu var. Sata SSD alırsanız 2. ssd olarak kullanabilirsiniz.

3750 TL iken bile piyasada bulunan diğer 14 inç laptoplara göre halen iyi durumda. Özellikle MX 250 grafik kartlı bu fiyattan aşağı bulmanız çok zor. Aldığımdan bu zamana kadar aktif bir şekilde kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım. Oyuncu performansı beklemiyorsanız kesinlikle çok iyi iş görür.

Ram bellek->HI LEVEL 16GB 2400 Mhz (365 tlye almıştım.) (10 aralık 2019)
Sata SSD->Hikvision C100 1TB (510 TLye aldım)(1 ocak 2020)
m.2 SSD->Intel 660p 1TB (675 Tlye aldım) (2 eylül 2019)

Laptopu 8 aralık 2019'da 3300 Tlye aldım.
İyi geceler hocam.Hikvision ssd den memnun musunuz?

İyi geceler hocam.Hikvision ssd den memnun musunuz?
SSD den memnunum. Sadece çok parçalı dosyalarda yavaşlama oluyor. Büyük boyutlu tek parça dosyaları belirttiği hızda aktarıyor.

Merhaba arkadaşlar. Bu konudaki Acer A514 cihaza sahip olan ve Recovery image paylaşabilecek kimse varmı acaba?
Recovery image'ye ihtiyacın yok windows 10 formatlayıp yükleyebilirsin.

Bazı üretici yazılımları kendin yükleyince düzgün çalışmıyor o yüzden Recovery kurulum yapmak istiyorum. MSI notebookumda da aynı sıkıntı var kendim yükleyince birkaç kez farklı sürümleri yükle kaldır yapmam gerekiyor bazı uygulamalar için ancak Recovery'den yüklendiğinde sıkıntısız çalışıyorlar. Bu yüzden eski olmadığı sürece Recovery kullanmayı tercih ediyorum.

Bazı üretici yazılımları kendin yükleyince düzgün çalışmıyor o yüzden Recovery kurulum yapmak istiyorum. MSI notebookumda da aynı sıkıntı var kendim yükleyince birkaç kez farklı sürümleri yükle kaldır yapmam gerekiyor bazı uygulamalar için ancak Recovery'den yüklendiğinde sıkıntısız çalışıyorlar. Bu yüzden eski olmadığı sürece Recovery kullanmayı tercih ediyorum.
Windows 10 kurulumu yaptığın bilgisayarın internet bağlantısını yapma driverlarını kurana kadar. Kendi sitesindeki driverları kurup internete erişimi sonradan açarsan kesinlikle sorun olmayacaktır. Aynı durumları daha önceden yaşadım. Dediğim gibi yaparsanız sorun çıkartmayacaktır.

Windows 10 kurulumu yaptığın bilgisayarın internet bağlantısını yapma driverlarını kurana kadar. Kendi sitesindeki driverları kurup internete erişimi sonradan açarsan kesinlikle sorun olmayacaktır. Aynı durumları daha önceden yaşadım. Dediğim gibi yaparsanız sorun çıkartmayacaktır.
Problem internet bağlantısı ile alakalı değil uygulamaların kurulum sırası bile çalışmalarını etkiliyor.

Problem internet bağlantısı ile alakalı değil uygulamaların kurulum sırası bile çalışmalarını etkiliyor.
Bu cihaz için recovery image bulabileceğini düşünmüyorum. Linux olarak geliyor zaten. Windows 10 kurulumunu yaptığınızda driverları sırayla adan zye kurduğunuzda da bir problem çıkmayacaktır. n11 linkinde yorumları inceleyebilirsiniz. Kurulum yapan kişilerde sorun bulunmamakta.

Geri
Yukarı