Acer A514-52G i5-8265U MX250 8GB inceleme

Type-C ile şarj edilmesi için adaptörün 65 Watt olması gerekir diye biliyorum. Telefonları şarj ettiğimiz düşük Watt'lı adaptörlerle edemiyoruz. 65 Watt adaptörü olup deneyen varsa paylaşabilir.

Elimde Lenovo Thinkpad T15 G1 var onun adaptörü 65W'lık Type-C adaptör. Denedim olmuyor.
Selam @atar1993 , Realtek Alc kaçtı bu cihaz acaba? 269 diye hatırlıyorum doğru mudur? Rica etsem aidadan bakabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden.
Aidada bütün menüleri inceledim. Çoklu ortam ayarlarındada göremedim. Sadece elimde donanım kimliği görünmekte. Hangi menüde bulabileceğimi söylerseniz direkt olarak oraya bakayım.

Son düzenleme:
Arkadaşlar fandan aşırı hırıltılı bir ses geliyor sebebi nedir? Nasıl çözebilirim? Bir de kapağı açınca fark ettim konu sahibinin fotoğrafları ile kıyaslayınca benim batarya kısmında vidalar yok, 2 vida eksik.
Hocam bu arada BIOS sürümünüz nedir?
Fanı değiştirdim ve sıkıntısız çalışıyor şu an, BIOS güncellemesinden sonra fan çok hızlı dönmüştü o sırada içindeki mil kaydı sanırım ya da bilmiyorum başka bi şeyden de olabilir ama şu an sorunsuz çalışıyor, içerisinde öyle gözle görülecek kadar toz da yok üstelik, neredeyse bir senedir kullanıyorum bu laptopu güzel makine.

Merhabalar, ben de Acer a515-52g 51ze kullanıcısıyım.
RAM arttırmak istiyorum.
Acer'in sitesinde ki bilgiye göre max ram 12GB olarak belirtilmiş. Ama görüyorum ki burada arkadaşlar 16GB takmışlar.

Sizce şu ürün bu bilgisayar için uygun mudur ?

https://www.n11.com/urun/hikvision-hked4162dab1d0za1-16-gb-ddr4-2666-mhz-cl19-notebook-ram-1654420?magaza=teknoraks

Merhabalar, ben de Acer a515-52g 51ze kullanıcısıyım.
RAM arttırmak istiyorum.
Acer'in sitesinde ki bilgiye göre max ram 12GB olarak belirtilmiş. Ama görüyorum ki burada arkadaşlar 16GB takmışlar.

Sizce şu ürün bu bilgisayar için uygun mudur ?

https://www.n11.com/urun/hikvision-hked4162dab1d0za1-16-gb-ddr4-2666-mhz-cl19-notebook-ram-1654420?magaza=teknoraks

Uygundur kullanabilirsiniz.

Sıklıkla oyun oynuyorsanız. 3 ayda 1 defa fan temizliği ve 9-12 ayda 1 defa terman macun (mümkünse kaliteli) temizliği yapmanız gerekmekte. Ultrabook yapıda olan laptopların genel sorunu hafiften toz görünce bile o tozu tutuyor. Vidaların eksik olmaması gerekiyor. Servise gönderip durumu izah ederseniz sorunsuz olarak vidaları verebilirler. Temizlik ve fan sorununuda serviste yaptırabilirsiniz.

Merhaba,

İçinde bulunan MX 250 ekran kartı shader birimi ve TMU sayısı az olduğu için bir çok oyunda render aralıkları yetersiz geleceği için oyun oynamaya elverişli olmamakta. Ayrıca bellek bant genişliği 64 bit olması bellek üzerinden işlenecek verininde azalmasına sebep olmakta. Bu sebeplerden kaynaklı performansta büyük kayıplar yaşanmakta. Oyunlar üzerinde avantajları bulunmamakta fakat iş konusuyda yüzeysel render işlemleri için mükemmel tercih. 10W güç tüketimi ve 1500+mhz frekansa sahip olması hem batarya olarak hemde render olarak avantaj sağlamakta.
Ultrabooklarda bulunan fanlar ve işlemcilerin boyutlarındaki küçüklük nedeniyle sıksık fan temizliği yapmak gerekmekte ve işlemci üzerindeki macunun temizliği yapılması gerekmekte. Bu temizliklere dikkat edilmediğinde işlemci overheating gerçekleştirmekte ve ulaşması gereken hıza ulaşmamakta. belirli bi zaman sonrasında en basit işlerde bile kasmalar gerçekleşebilir. Overheat duruma gelmiş olan i5-8265u işlemci 1.6 ghz hızından yukarı fazla çıkamaz. Temiz bakım yapılırsa kaliteli macun ile 3.9 ghzye kadar çıkabilir. Şuan tarayıcıda gezerken 3.8 ghz civarında hız almaktayım.benchmarka zorlayınca 3.15 GHZ hız almaktayım. Aslına bakarsanız. %100 kullanımda 3.15 ghz hız gayet iyi. Temizlik yapalı 3 ay civarı oldu. Yine de fazlasıyla iyi durumda. aida 64 uygulamasını indirip bi benchmark yaparak sıcaklıkları ve işlemci frekansını kontrol etmenizi öneririm.

Tarayıcıda gezerken:
Eki Görüntüle 692671

İşlemci tam performansta çalışırken:
Eki Görüntüle 692683

Umarım almışsınızdır. Fiyatlar tavan olmuş durumda.
Bu arada bios sürümü eklemeyi unutmuşum. şuan 1.12 sürüm görünüyor.
Merhaba,

Gayet tafsilatlı bir cevap yazıp epey yardımcı olmuşsunuz ama ben bu sitede hesap açtığımı unutmuş ve cevap vermemişim, 2 sene olmuş ama öncelikle özür dilerim ve teşekkür ederim.

İkinci olarak, belki ileride başkalarına da faydası olur diye düşündüğümden bir sorun ve çözümünü buraya yazayım. Kendi iletimde bahsettiğim fan sesi/makinenin çok basit uygulamaları bile yavaş çalıştırması (öyle ki sağ tıkta bile 1 saniyelik gecikme oluyordu) sorunu devam etti, ben de oyun oynamaktan vazgeçip yalnızca internet tarayıcı olarak kullanmaya başladım. Böyle devam ederken geçtiğimiz hafta güç düğmesine basınca boot ekranının hiç gelmemesi ve aşırı yüksek/duraksız bir fan sesi sorunuyla karşı karşıya kaldım. Fan sesi ve ekran bir araya gelince insanın aklı tabii hemen ekran kartı ve işlemciye gidiyor, epey de korktum esasen ama yabancı forumların bazılarında bunun RAM'den kaynaklandığı ve özellikle Acer A514/A515 makinelerde çok sık rastlanıldığı yazılmış. Sonuç olarak:

Makineyi söktüm, haklarını vermek lazım hiç karışık değil ve her parçaya erişim oldukça kolay. 2 RAM slotu var, bunlardan biri sabit 4 GB, diğeri sökülebilir. Bu slottaki 4 GB rami çıkarınca sorun derhal düzeldi, hatta ilginç şekilde 4 GB RAMli makine 8 GB RAMli halinden çok daha akıcı çalışmaya başladı. Şimdi 16 GB RAM alıp oyun konusunda da şansımı tekrar denemeyi düşünüyorum.

Dediğimi yapıp 16 GB RAM ile tekrar denedim fakat mevzu RAM'de değilmiş tam olarak. Öncelikle yavaşlık konusu Windows'u tekrar kurunca biraz duzeldi ama hâlâ iyi değil, asıl sorunun işlemcide olduğunu duşunuyorum. Zaten internete "Acer a514" ya da "Acer a515" yazıp "overheat", "performance problem" vs arattığınızda yığınla sonuç çıkıyor, aldığına pişman olan pek çok insan var ve dertlerine Acer'ın resmi forumlarında bile çözum bulabilmiş değiller.

Throttlestop ile undervolting denedim, henuz onun da bir faydasını görmedim ama belki birşeyleri yanlış yapmış olabilirim. Bu makineyi kullanıp da eski dahi olsa sorunsuz şekilde oyun oynamayı başarabilmiş birileri varsa tavsiyelerini dinlemek isterim.

Merhaba,

Gayet tafsilatlı bir cevap yazıp epey yardımcı olmuşsunuz ama ben bu sitede hesap açtığımı unutmuş ve cevap vermemişim, 2 sene olmuş ama öncelikle özür dilerim ve teşekkür ederim.

İkinci olarak, belki ileride başkalarına da faydası olur diye düşündüğümden bir sorun ve çözümünü buraya yazayım. Kendi iletimde bahsettiğim fan sesi/makinenin çok basit uygulamaları bile yavaş çalıştırması (öyle ki sağ tıkta bile 1 saniyelik gecikme oluyordu) sorunu devam etti, ben de oyun oynamaktan vazgeçip yalnızca internet tarayıcı olarak kullanmaya başladım. Böyle devam ederken geçtiğimiz hafta güç düğmesine basınca boot ekranının hiç gelmemesi ve aşırı yüksek/duraksız bir fan sesi sorunuyla karşı karşıya kaldım. Fan sesi ve ekran bir araya gelince insanın aklı tabii hemen ekran kartı ve işlemciye gidiyor, epey de korktum esasen ama yabancı forumların bazılarında bunun RAM'den kaynaklandığı ve özellikle Acer A514/A515 makinelerde çok sık rastlanıldığı yazılmış. Sonuç olarak:

Makineyi söktüm, haklarını vermek lazım hiç karışık değil ve her parçaya erişim oldukça kolay. 2 RAM slotu var, bunlardan biri sabit 4 GB, diğeri sökülebilir. Bu slottaki 4 GB rami çıkarınca sorun derhal düzeldi, hatta ilginç şekilde 4 GB RAMli makine 8 GB RAMli halinden çok daha akıcı çalışmaya başladı. Şimdi 16 GB RAM alıp oyun konusunda da şansımı tekrar denemeyi düşünüyorum.

Dediğimi yapıp 16 GB RAM ile tekrar denedim fakat mevzu RAM'de değilmiş tam olarak. Öncelikle yavaşlık konusu Windows'u tekrar kurunca biraz duzeldi ama hâlâ iyi değil, asıl sorunun işlemcide olduğunu duşunuyorum. Zaten internete "Acer a514" ya da "Acer a515" yazıp "overheat", "performance problem" vs arattığınızda yığınla sonuç çıkıyor, aldığına pişman olan pek çok insan var ve dertlerine Acer'ın resmi forumlarında bile çözum bulabilmiş değiller.

Throttlestop ile undervolting denedim, henuz onun da bir faydasını görmedim ama belki birşeyleri yanlış yapmış olabilirim. Bu makineyi kullanıp da eski dahi olsa sorunsuz şekilde oyun oynamayı başarabilmiş birileri varsa tavsiyelerini dinlemek isterim.

Son düzenleme:
Merhaba, bu PC'nin aynısından bende var. Ama bende ki sadece 4 GB RAM'li. Bu RAM'i taksak sorun yaşar mıyım acaba?

Yada bu

Corsair Vengeance SODIMM 16GB (1X16GB) 2400Mhz CL16 1.2V DDR4 Ram (CMSX16GX4M1A2400C16) Amazon.com.tr

Son düzenleme:
Merhaba, bu PC'nin aynısından bende var. Ama bende ki sadece 4 GB RAM'li. Bu RAM'i taksak sorun yaşar mıyım acaba?

Ya da bu

Corsair Vengeance SO-DIMM 16 GB (1x16 GB) 2400MHz CL16 1.2V DDR4 RAM (CMSX16GX4M1A2400C16) Amazon.com.tr

BIOS destek listesinde olup olmadığı net belli değil. Alıp takıp denemeniz gerekiyor. Desteklememe ihtimali bayağı düşük.

Acer i arıyorum bilgileri yok cihaz ile ilgili. Ne garip bir firma yahu

Acer pismanliktir. 20 sene once universitemin verdigi takoz Lenovo laptop hala babamda aslanlar gibi calisiyor, Acer 3. senesini doldurmadan RAM'i yandi, undervolta ragmen devamli bir isinma ve kasma problemi, zirt pirt boot sorunu ve gereksiz format/sistem geri yukleme dongusu ile canimdan bezdirdi. Daha dun ayni sorunu yasayip 6 aylik veriyi kaybettim. Ilk firsatta bu makineden kurtulup bir daha asla Acer'a bulasmayacagim.

Yeni konular

Geri
Yukarı