Çözüldü Acer AN515-54 Valorant dalgalı FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Jerkr

Centipat
05.05.2021 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan Online olarak aldığım Acer Nitro AN-515-54 Gaming laptop, i5 9300H işlemci, RTX 2060 6 GB ekran kartı, Intel UHD Graphics 630, 8 GB RAM ve 512 GB SSD donanıma sahip.

Laptopu teslim aldıktan sonra doğa olarak ilk yaptığım iş, birkaç adet oyun indirip bana sunduğu performansı gözlemlemek oldu. Tüm güncellemelerini yaptıktan sonra (Windows ve BIOS dahil) Valorant ve CS:GO indirip FPS değerlerini gözlemledim (80-120 arası FPS aldım fakat bu değerler hiç stabil olmadı, saniyeden bile kısa zaman diliminde sürekli değişen FPS değerlerine sahibim). Fakat Ultra ayarlarda da, en düşük ayarlarda da aynı değerleri aldım ve bu sırada işlemcimin yük oranı genellikle %90-%%100 arasında oldu. 88-92 işlemci sıcaklığım derecelere kadar ulaştı.

Benim sizlere sormak istediğim soru; sizce Intel i5 9300H ve RTX 2060 darboğaza giriyor olabilir mi? Yoksa RAM değerim 8 GB 2666 MHz olduğundan dolayı mı böyle sorun yaşıyorum, 8 GB RAM takviyesi ile RAM donanımımı 16 GB'a yükseltsem, sorunum çözülür ve RTX 2060'ın doğal FPS değerleri olan (Valorant için) 200-250 FPS değerlerini görür müyüm? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. İyi ve sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam gerçekten sizi Allah yolladı desem tabir bu kadar yerinde olur. Dün akşamdan beri 3-4 saat uyumuşumdur. O kadar bunalmıştım ki bu sorundan dolayı size ne kadar teşekkür etsem az. Son bir maruzatım daha olacak sizlere. Benim şu anda ki RAM değerim 8 GB 2666 MHz CL değerini bilmiyorum. Sizce mevcut 8 GB RAM'i çıkarıp 2 adet MHz değeri yüksek RAM mi almalıyım? Yoksa bir tane 8 GB 2666 MHz alsam yeterli olur mu?

Ne demek hocam, elimizden geliyorsa her yardımı yapmaya çalışırız. Zaten yakında Youtube kanalında "çift kanal RAM ile tek kanal RAM performans farkı" adlı başlık ile bunu kanıt olarak çekeceğim. Bu şekilde herkese daha net ve detaylı bir cevap oluşturmuş olurum.

Tavsiyem eğer ki bütçenizi zorlamaz ise her zaman aynı RAM'den 2 adet alın derim. Çünkü mesela arkadaşın biri aldı RAM 8 GB ADATA RAM. Aradan 9 ay geçti, aynı RAM ve aynı markanın aynı modelinden bir 8 GB RAM daha aldı. Ancak uyumsuzluk gösterdi ve mavi ekran yedi. Bunun sebebi RAM'lerin içindeki çiplerin "üretim tarihleri" arasındaki farktı. Bu sebeple çiplerin mimarisi ve üretim şekli değiştiği içinde hata aldı.

Kıssadan hisse alırken aynı modelden art arda 2 adet alınız. Yoksa sıkıntı olabilir. Ancak eğer bütçenizi zorlar ise yeni konu açın ve CPU-Z programı ile "memory" ve "SPD" bölümlerinin ekran görüntülerini atınız. Biz oradan size en uygun RAM'i bulmaya çalışırız 😇.

Aklınıza takılan başka bir konu olur ise bana etiket atabilirsiniz, müsait olduğum zamanlarda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. İyi forumlar, saygılar👍.
Üstte de yazdığım gibi aslında sorun yok. Aynı işlemcileri kullanıyoruz ve işlemci ağırlıklı oyunlarda aynı değerleri alıyoruz.

Peki sizce 8 GB RAM ekleyip sistemin izin verdiği kadar artışa razı mı olmalıyım? Yoksa ürünü iade mi etmeliyim? O kadar moralim bozuldu ki dünden beri, RTX 2060 gibi bir ekran kartı var ama kullanamadıktan sonra hiçbir önemi yok.

Peki sizce 8 GB RAM ekleyip sistemin izin verdiği kadar artışa razı mı olmalıyım? Yoksa ürünü iade mi etmeliyim? O kadar moralim bozuldu ki dünden beri, RTX 2060 gibi bir ekran kartı var ama kullanamadıktan sonra hiçbir önemi yok.

Hocam iade etmeden önce ağır bir oyun yükleyin ve test edin. MSI Afterburner'den ekran kartı ve işlemcinin yüzde kaç olduğunu söyleyin. Sonra FPS'i YouTube'dan kendi sistem özellikleri ile aynı olan iki sistemi karşılaştırın.
Hocam kendi sistem özellikleriniz diyecektim kusura bakmayın
Hocam iade etmeden önce ağır bir oyun yükleyin ve test edin. MSI Afterburner'den ekran kartı ve işlemcinin yüzde kaç olduğunu söyleyin. Sonra FPS'i YouTube'dan kendi sistem özellikleri ile aynı olan iki sistemi karşılaştırın.

Hocam şarj simgesine sağ Click yapın ve güç ayarlarına girin. Orada dengeli yazıyor onu yükseğe ya da daha fazlası varsa daha fazlasına çekin. Eğer yüksek performans yoksa güç planı oluşturdan yüksek performansa alın. Bu arada MSI Afterburner'den yüzdeleri söyler misiniz?

Şimdi hemen test yapıp değerleri görselleri ile birlikte yükleyeceğim 10 dakika içerisinde. İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim.
Hocam kendi sistem özellikleriniz diyecektim kusura bakmayın
resim_2021-05-07_180129.png
resim_2021-05-07_180149.png

Hocam kendi sistem özellikleriniz diyecektim kusura bakmayın.

Sanırım RTX 2060 tam güç gösteremiyor Intel yüzünden. Şu anda işlemci kullanımı biraz düşmüş ama dün %100'e sabitlendiği uzun bir süre olmuştu.
Hocam kendi sistem özellikleriniz diyecektim kusura bakmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
YouTube'da bir içerik üreticisi aynı donanım MSI marka Laptop'a sahip 8 GB ve 16 GB RAM olarak iki farklı değerde oyun performanslarını iletmiş. Benim kafamı kurcalayan ise sadece RAM ile bu kadar performans değişimi yaşanabilir mi? İşlemciden kaynaklı bir durum olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.

Dosya Ekleri

• resim_2021-05-07_175958.png
    resim_2021-05-07_175958.png
    2 MB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:

RAM'in etkisi gerçekten büyük. Artış görürsünüz. Size tavsiyem rekabetçi oyunlar sizin için çok önemliyse kendi laptopumuzu iade edip MUX Switch'li bir Legion 5 bakabilirsiniz. Bence RAM takviyesi yeterli ama tercih sizin. Ek olarak AAA oyunlarda MUX Switch'in eksikliğini hissetmezsiniz.

Şimdi hemen test yapıp değerleri görselleri ile birlikte yükleyeceğim 10 dakika içerisinde. İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 1012386Eki Görüntüle 1012387

Sanırım RTX 2060 tam güç gösteremiyor Intel yüzünden. Şu anda işlemci kullanımı biraz düşmüş ama dün %100'e sabitlendiği uzun bir süre olmuştu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
YouTube'da bir içerik üreticisi aynı donanım MSI marka Laptop'a sahip 8 GB ve 16 GB RAM olarak iki farklı değerde oyun performanslarını iletmiş. Benim kafamı kurcalayan ise sadece RAM ile bu kadar performans değişimi yaşanabilir mi? İşlemciden kaynaklı bir durum olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.

GPU 300-500MHz gösteriyor onu düzeltmen lazım RTX2060'ın en az 1000-1200MHz bantlarında çalışması lazım. Sıcaklıklar da çok düşük çok ilginç.

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU 300-500MHz gösteriyor onu düzeltmen lazım RTX2060'ın en az 1000-1200MHz bantlarında çalışması lazım. Sıcaklıklar da çok düşük çok ilginç.

Bu düzeltmeleri nereden, nasıl yapabilirim? Kusura bakmayın pek bilgi sahibi değilim detay konular hakkında.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı