Acer Aspire 5739G - Donma Sorunu

Wushiyko

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Technopat videolarını boş kaldıkça dizi izler gibi izliyorum ancak forumuna yeni giriyorum. Böyle geniş bir forum oluşumunun olduğundan bihaberdim açıkçası. Recep Baltaş ve arkadaşlarına da bizi çeşitli konularda aydınlattıkları için bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum.

Sormak istediğim konu ise şu:
Bu bilgisayar(Acer Aspire-5739G) bende Eylül-2009'dan bu yana var ve aktif olarak kullanıyorum. Aldığım ilk seneden beri donma sorunu yaşıyorum. Garantisi olduğu zamanlarda da garantiye götürdüğümde vista ile formatlayıp iade ediyorlardı. Windows vista sonrasında win 7 ve şu an win 8.1 kullanıyorum. Bu sebeple sorunumun yazılımsal olduğunu düşünmüyorum.

İşin hikayesinden sonra :
Bilgisayar herhangi bir anda tak diye donuyor ve hiçbir şey etki etmiyor. Bu bilgisayar açılış ekranında bile olabiliyor. Ve gözlemlerime göre usb ye bir depolama aygıtı taktığımda donma ihtimali artıyor. Tek çözüm ise güç düğmesine basılı tutarak kapatmak. Son 1 seneden beri ara sıra ekran da kapanıp 1-2sn içerisinde geri açılıyor ve sağ altta "Kernel....." hatası diyordu. Bunu win8.1 de daha yaşamadım.

Dipnot: bilgisayar donduğunda eğer hoparlorden bir ses çıkıyorsa o da donuyor ve son seste kitleniyor(daaaatttt şeklinde iş makinası kıvamında bir ses çıkıyor :D ) Ancak bu win8.1 oldukça saygılı bir işletim sistemi olmuş artık bilgisayar kitlense de müzik donmuyor bitene kadar. :)

Bu durum harddiskten mi, ekran kartından mı, güçten mi neden kaynaklanabilir?

Ne koymam gerektiğini tam olarak bilmediğimden kirlilik oluşturmamak adına herhangi bir teknik data koymuyorum. Gerektiği takdirde ivedilikle eklemeye çalışacağım.

Ve sizden tek ricam "Abi kaç senelik bilgisayar git yenisini al, uğraştığına değmez!" gibi bir söylemde bulunmamanız.

Bir "donma sorunu" konu başlığı için oldukça uzun bir yazı oldu.. Okumaya layık gördüğünüz için çok teşekkür ederim.

Bios sürümün eski ise 3311 i yükle.
www.acer.co.uk: Download Drivers and Manuals | Acer Official Site

Ramlerini memtest86+ ile 6-7 kez kontrol ettir, akşam başlatsan sabaha kadar biter.
HDD için HD tune ile error ve health testi yaptır.
İşlemcini de intel cpu diagnostic tool ile tarat.

BIOS'unda da memory diagnostics olabilir, orada da tarat,bu çok daha kısa sürer ama memtest86+ ile aynı kategoride değil. Burada birşeyler çıkması bana RAM veya RAM slot lehimlerinde sorun olacağını düşündürtür.

Cevabınız için teşekkür ederim. Testlere başladım. Tamamlandıktan sonra paylaşacağım sizinle de.
Ancak bir şey kafama takıldı. 6-7 saat sürecek olan ram testi kısmında bilgisayar donarsa bir sorun olur mu?

Öncelikle harddisk ve cpu testlerinden başladım. Onlar bitince bios kısmına geçeceğim.
Bios sürümüm de 3310 muş. Onu 3311 e yükselteceğim. İnternette aradım ancak bir şey bulamadım bios sürümü güncelleme ile ilgili bir veri. Sanırım direk setuptan kuracağım.

Tekrar merhaba,
Dediğiniz testleri bitirdim. @Silinen üye Test sonuçlarının görüntüleri şöyle:
HD Tune
HD Tune-Health Result.png HDTune-ErrorScan Result.png
Memtest86+
Memtest86+- Result.jpg
AIDA64 - Stability Test
stabilitytest.png stabilitytest2.png

CPU Processor Diagnostic Test sonuçlarını da .txt şeklinde ekledim.

Bir de dedikleriniz dışında AIDA64 ile stability test yaptım. Sıcaklıklar Cpu core sıcaklıkları 60-65santigratın altına inmiyor. Bu normal bir sıcaklık mıdır?

Dosya Ekleri

• cpu processor diagnostic tool-TestResults_Full.txt
    3,8 KB · Görüntüleme: 217
8 döngü sonrası RAMler OK.
CPU OK.

HDD'de mide bulandıran bir nokta var ama sorun yıllardır olduğu için hata sayısı itibariyle sebebi değildir. Bu arada ara ara gözlemle hata sayıları artıyor mu diye. BIOS'da da SMART enable olsun.

BIOS güncellemesini yaptın mı?
BIOS'da memory diagnostics tool benzeri bir seçenek olmalı demiştim, onu çalıştırdın mı?

Uyumluluk modunda çalıştırdığın driver ya da yazılım var mı?
Driverları nasıl yüklüyorsun? Programla mı başka bir şekilde mi?

Minidump dosyalarını da yükler misin? Çözümlemesini yapamam ama adresleyebilirim. Hatta bunu sen de yapabilirsin @ sembolüne bitişik murat5038 yazarsan Murat5038 bakabilir.
Minidump Dosyalarını Upload Etme | Technopat Sosyal

Bu arada RAM testi sırasında kilitlenmemesi acaba işletim sistemi/driver ve programlarla ilgili bir durum mu diye de düşündürdü.

Acronis ile mevcut durumun imajını alıp, geçici bir süre Xubuntu vb. deneyip hata oluyor mu diye de bakabilirsin.

En son mesajımdan sonra belki düzelmiştir diye bir umutla ilk kez bilgisayarı açtım az önce; ancak daha açılış ekranında dondu.

HDD deki durumu takip edeceğim. Durumda bir değişiklik yok şimdilik.
BIOS güncellemesini yaptım. BIOS'ta memory diagnostic tool yok malesef. Aynı zamanda BIOS'ta SMART da yok.

Uyumluluk modunda bir şey çalıştırmıyorum bilinçli olarak. Ancak kendiliğinden o şekilde çalışma durumu var mı onu bilmiyorum.
Format attıktan sonra kurduğum driverlar ekran kartı ve ses kartı driverları oluyor. Onlar dışında fazladan bir şey kurmuyorum genelde, aygıt yöneticisinde bir ünlem görmedikçe. Ekran kartı driverını nvidia ses kartını realtek in sitesinden indirip setuptan normal kurulum yapıyorum.

Hem minidump klasörü hem de memory.dmp şeklinde baktım ancak herhangi bir dosya yok. Anladığım kadarıyla minidump mavi ekran hatalarını dosyalıyor. Benim donma sorununda mavi ekran görmediğim için dosya oluşturulmamış diye düşündüm.

Yaklaşık 4-5 ay ubuntu da kullanmıştım bir dönem. Ancak ubuntuda da donma oluyor aynı şekilde. :/

Açıkçası başka ekleyebileceğim pek bir şey yok.

Benim makinada da benzer bir durum vardı. Şu an çalışıyor, ne yaptığımı söyleyeyim ama sendeki duruma çok benzemesine rağmen sebep tamamen farklı olabilir.

Girdiğim yabancı forumların birinde Pakistanlı bir kullanıcı RAM slotlarının lehimlerini tavlamaktan bahsediyordu. E zaten yapmadığım bir o kalmıştı.

İlk slotta başarılı oldu ama nedense 10 gün sonra 2.slota da yapayım dedim yok yere.

Sonuç makina şu an tek slotlu.:)

Üstelik lehimler birbirine girdiğinden makina tamamen gitmişti. Gene lehim tabancasıyla bozulan slotu ayırıp, olabildiğince temizledim ancak olmadı.

Son bir umutla anakartı 150 derecede ısıtılmış fırında, soğuk ızgara üzerinde 8 dk civarı beklettim. (fırın bu esnada kapalı ve fişi çekilmişti)

Sorun gene zaman zaman baş gösteriyor 2-3 ayda bir fırınlayıp çalıştırıyorum. Tek sorun fırınlayınca sensörlerden biri pişmiş herhalde fan son hızda çalışıyor.

Sonuç olarak bunları yapma.

Biraz daha kurcalamak istersen önce ramleri sök, slotları temizle ve ram uçlarını silgi ile sil.
Bir süre bu şekilde dene, bazen iş görüyor.

Gene tekrarlarsa saç kurutma makinası ile slot lehimlerini ısıtabilirsin, bu görece olarak daha az riskli.

Fazla risk almak istersen, yukarıda ne yapılabileceğini anlattım.

Açıkçası ben de bu sefer baya ümitlenmiştim artık kurtulacağım diye ama yine olmadı sanırım. :/
Metalurji mühendisi olmama rağmen ısıl işlem topuna pek girmeye cesaret edemem açıkçası. Üzerinde çok farklı malzemeler bulunduğu için pek kontrollü bir ortam değil bence.

Bir de bu sorunun ekran kartı, ses kartı ya da güç dengesizliğinden kaynaklanma ihtimali olabilir mi?
Ekran kartı savım, ekranın donmasından; ses kartı, genellikle müzik çalarken donma ihtimalinin artmasından; güç dengesizliği de usb de ya da kart yuvasında bir şey takılıyken donma olasılığının artmasından ve şu geçen zamanda 4 adet harici diskimin bozulmasından.
Tabi bu savların hepsi kişisel yorumum tamamen farazi şeyler.

Ayrıca yardımların ve vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim.

Rica ederim.

Dediğim gibi benim makinadaki semptomlar da benzerdi, USB'yi takarken metal uç değer değmez senin anlattığın şekilde sesli bir şey var ise takılı kalabiliyordu, aynı durum çıkartınken de tekrarlanabiliyordu.

Makinaya hafif çarpınca ya da yüksek kalite video izlerken gene aynı durum tekrarlanabiliyordu.

Yalnız harici HDD kullanmadım ama USBlerime de zarar vermedi.

Bendeki durum sırf RAM slotundan değildi ama tahminim ana sorun oradaydı. İlk RAM operasyonu sonrası kilitlenme sadece yüksek kalite video izleyince olmaya başlamıştı, fırınlama sonrası o da gitti. Böyle işte.

Mevcut durumda RAM uçlarını temizlemekle işi sonlandır o zaman, iyi şanslar.

Geri
Yukarı