Acer Aspire 5742G BIOS Güncelleme

Burak Gönül

Kilopat
Yer
Uşak
Daha fazla  
Merhaba,

Acer marka, Aspire 5742G model laptopumun donanımsal bakımını yaptım. Gerekli macun takviyeleri vs. vs. sonrasında (Recovery) format attım. Windows tüm güncellemeleri an itibari ile tamamlandı.

BIOS konusunda endişelerim var, güncel olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
Eğer güncelse, ayarları nasıl olmalı? Format işleminde BIOS ayarları da fabrika durumuna döner mi?

Teşekkürler, Burak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Burak,

En güncel sürümü 1.30 (2012/11/13). Güncel değil ise verdiğim link http://global-download.acer.com/GDFiles/BIOS/BIOS/BIOS_Acer_1.30_A_A.zip?acerid=634883879881677449&Step1=NOTEBOOK&Step2=ASPIRE&Step3=ASPIRE 5742G&OS=ALL&LC=tr&BC=ACER&SC=EMEA_25 üzerinden güncelleyebilirsin.

Acer | Download

Başlat çalıştıra dxdiag yazıp enterlarsan bios srümünü görebilirsin. Göremezsen şayet https://www.technopat.net/sosyal/konu/aida64-html-raporu-oluşturma-resimli-anlatım.84058/.

Genelde default ayar iyidir. Format atma bios ayarlarını sıfırlamaz. Duruma göre ayarlarını değiştirebilirsin. Anakart kitapçığını okuyabilirsin.

BIOS sürümüm şuan güncel değil sanırım..

Yalnız..
SNID numarası ile siteden sürücü ve kılavuz aratması yaptığımda 5741G modeli karşıma çıktı..
aPkP0d.png

dxdiag ile baktığımda ise 5742G modeli..

Sanırım bunun sebebi garantiye gönderdiğimde anakart değişimi yapmışlardı. Yüksek model takmışlar.
Her neyse.
JdPdkE.png

BIOS'um güncel değil. Nasıl yapılacağını bilmiyorum. Birçok indirme linki var. Bunların hepsini indirmem gerekiyor mu?
Gerekmiyorsa neden bu kadar fazla indirme linki var? Ne işe yararlar?

Kesinlikle hızlı cevap beklemiyorum, aceleci değilim. Öğrenmem gereken şeyler. Müsait bir zamanda cevaplarsanız sevinirim.

0bObnD.png

Saygılarımla,
Burak

Aceleci olmamanız güzel. Emin olmak amaçlı Aida64 HTML Raporu Oluşturma (Resimli anlatım) ilgili raporu ekleyin. 5742G olması gerekir.

Bios sürümü verdiğim linkteki 1.30 en güncelidir. DOS ortamından veya Windows üzerinden kurabilirsiniz.

Windows üzerinden kurmak için öncelikle antivirus gibi güvenlik yazılımlarını devre dışı bırakın. Rardaki klasörü masaüstüne çıkarın. İlgili klasördeki Windows yazan dizinindeki .exe dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın, devamı gelir zaten.

Fakat şimdi bios güncellemesi yapmayın. Önce raporu gönderin. Uygun bios sürümü ise size yapın derim.

Raporu an itibari ile oluşturdum.(Ek-1)
Yazılım bilgim olmadığı için pek bir şey anlayamadım.
Göz geçirip, dikkat çeken bir yer olursa paylaşmanızı rica edeceğim.
3 yıllık bilgisayar, çok uzun süreler çalıştı..

Ek-1
http://s3.dosya.tc/server27/yXFDaW/Report.zip.html

Yok gerekmiyor anlattığım gibi yönetici olarak çalıştırıp ilerlemeniz lazım. Batarya ve adaptör fişiniz prize takılı olsun. Bios güncelleme işi bitene kadar da sisteminizi kapatmayın. Eğer bios güncelleme sonrası bios ekrnaında kalırsa da biosu defaulta alıp kaydedip çıkabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı