Çözüldü Acer Aspire A315-53G NVMe M.2 SSD takılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kulac55

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Bilgisayarıma M.2 SSD takmayı düşünüyorum. M.2 SATA SSD yerine daha performanslı NVMe M.2 SSD takılabilir mi? Yuvasında farklılıklar olur mu?

Ürün Bilgileri: Acer Aspire A315-53G.

Çözüm
SATA M.2 ile NVMe'nin yuvaları farklı. NVMe destekleyen yuva SATA'yı da destekliyor ama tam tersi her zaman mümkün olmayabiliyor.

Buradan anladığım kadarıyla cihazınızda NVMe M.2 desteği var. Hem de sanırım X2 değil X4 de destekliyor.
SATA M.2 ile NVMe'nin yuvaları farklı. NVMe destekleyen yuva SATA'yı da destekliyor ama tam tersi her zaman mümkün olmayabiliyor.

Buradan anladığım kadarıyla cihazınızda NVMe M.2 desteği var. Hem de sanırım X2 değil X4 de destekliyor.

Son düzenleme:
Çözüm

Forumdaki arkadaş NVMe ile M.2 SATA arasında "pek bir hız farkı olacağını sanmıyorum" yazmış. Bu durum söz konusu olabilir mi?

M.2 SATA en fazla 600 MB/S hıza ulaşabilir, PCIe GEN 2 x2 en fazla 1000 MB/s, GEN 2 x4 2000 MB/S, GEN 3 x4 4000 MB/S hızlara çıkabilir.
Anakartınızda hangi sürüm var bilmiyorum ama GEN 2 x4 olduğunu varsayarsak, yeterince hızlı bir aygıt aldığınızda gayet hız farkı olacaktır. 600 den 2000'e, teoride 3 kattan fazla. Tabii aldığınız SSD'nin de o hızı verebilmesi gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı