Acer Aspire Serisi HDD Sorunu

slckeknc

Hectopat
Yer
Belçika
Daha fazla  
Meslek
Gazeteci
Merhaba arkadaşlar

Acer Aspire 7551 model Laptopumun hdd'sinden çeşitli tırkırtılar geliyor, endişelenmeli miyim?

Aslında detaylı anlatmak gerekirse, Laptopu aldıktan 1 sene sonra küçün kardeşimin(2 yaşındaydı o zaman) bir kaç kere sinirlenip laptopa vurmasıyla ekran donuyor yeşil yeşil çizgiler çıkıyor ve televizyon çızırtısından daha cırtlak bir çızırtı sesi geliyordu. Bu bir kaç kez böyle oldu. Hatta birkaç kere laptop kucağımdayken masaya bırakmak için kaldırdığımda da -ki çok hafif bir hamle şeklinde- aynı şey oldu. Sonunda bir gün aynı şekil tak dedi laptop bir daha açılmadı. Sordum soruşturdum HDD gitmiş dediler. Bir tanıdığım HDD'den bir şekilde -usb'den Ubuntu çalıştırarak sanırım- verilerimin bir kısmını kurtardı. Neyse Allah'tan garantisi vardı servise gönderdik HDD değiştirdiler. Fakat servisten geldikten sonra aynı sorun devam etti. Basit sarsıntılarda/darbelerde yine aynı sorun oluştu. İlginçtir bu darbeler hiçbir zaman HDD'nin bulunduğu tarafa olmadı.

Daha 2 gün önce bir tanıdığım laptopunu - yine aspire serisi- getirdi, adam daha doğru dürüst kullanmamış, yaptığı tek şey bankacılık işlemleri, laptopun jelatinleri duruyor üstünde, dedi bir açtım mavi ekran bir daha da açılmadı. Baktım HDD gitmiş, yenisini taktık hallettik.

İlk sorum şu; Bu sorun tüm asipire serisinde mi var?

İkinci sorum; Ben daha çok grafik- video montaj işi ile meşgulüm ve dolayısıyla HDD'dem de fotoğraf, video ve proje dosyalarıyla dolu. Aslında bir harici HDD var elimde ama ona genelde işi biten dosyaları atıyorum. Korkum şu ki bu seferde HDD giderse verilerimi kurtarabileceğimin hemen hemen hiç garantisi yok. Dolayısıyla sizden verilerimi hem rahat ulaşabileceğim hemde kaybetme korkusu yaşamayacağım yöntem tavsiye etmenizi rica ediyorum.

Biraz uzun oldu ama konunun gereksiz yere uzamaması ve sorunun anlaşılır olması için detaylı yazdım. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

NOT: HD tune programının sonuçlarını da ekleyeyim de belki faydası olur.

O3Bo4P.png

yAR0Z7.png

z2Y0o9.png

Gp59MV.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı