Acer EG31M v.1.0 anakart işlemci fan soketi arızası nasıl tespit edilir?

HEİSENBERG72

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar .işlemci fanım dönmüyor, başka bir CPU fanla da denedim fakat denediğim ikinci fanda dönmedi. Sorunun anakartın işlemci fan soketinden kaynaklandığını düşünüyorum anakartımın işlemci fan soketinin arızalı olup olmadığını nasıl tespit edebilirim? İnternette bu sorunla alakalı hiçbir çözüm bulamadım yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem özellikleri:
Anakart: Acer EG31m v.1.0 (775 pin)
İşlemci: Intel Pentium E5200.
RAM: Kingston HyperX 1GB DDR2.
PSU: Power Boost 400W (yeni aldım)
HDD: Western Digital 250GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, en iyi yol yaptığınız. Sağlam bir fan ile denemek. Çalışmıyorsa arıza anakartta.

Multimetre ile bakabilirsiniz. Biraz zor olabilir. Soketi ince.

Multimetre ile bakabilirsiniz. Biraz zor olabilir. Soketi ince.
Çalışan, işime yaramayan başka bir anakart vardı elimde onun işlemci fan soketini lehimle söktüm, eğer işlemci fanı çalışmadı dediğim anakartın işlemci fan soketinde sıkıntı varsa söktüğüm soketi lehimlersem işlemci fanını taktığımda çalışır mı?

Hocam, lehim olayına girmeyin derim. Fanı Molex ile deneyin. Sarı olanlar 12V, kırmızı 5V, siyah ise eksi.

Güç kaynağının Molex kablosuna gelen sarı kablonun soketinin içine bakır teli geçirip telin diğer ucunu işlemci fanımın kablolarından sarı olanın içine geçirip kasayı çalıştırsam fanın çalışıp çalışmadığı anlaşılır mı?
Hocam, lehim olayına girmeyin derim. Fanı Molex ile deneyin. Sarı olanlar 12v, kırmızı 5v, siyah ise eksi.

Güç kaynağının Molex kablosuna gelen sarı kablonun soketinin içine bakır teli geçirip telin diğer ucunu işlemci fanımın kablolarından sarı olanın içine geçirip kasayı çalıştırsam fanın çalışıp çalışmadığı anlaşılır mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı