Acer Nitro 5 AMD vs Acer Nitro 5 Intel

CamelWhite

Decapat
Merhabalar;

Acer Nitro serisinden iki laptop arasında tercih yapma konusunda zorluk çekiyorum. Aslında ilk başta amacım Ryzen 7 serisini satın almak iken intel kombinasyonunu görünce ( fiyatlar denk sayılır,hatta intel versiyonu bir tık daha ucuz ssd olmadığından kaynaklı ) kafam karıştı. Bir tarafta ;
AMD Ryzen 7 2700U 16GB 1TB + 256GB SSD Radeon RX560X

Diğer Tarafta;
Intel Core i5 8300H 16GB 1TB GTX1050 Ti

Açıkcası oyun odaklı alma amacım. Biraz daha grafik, render vs. gibi işlemlerim olsa idi düşünmeden Ryzen serisini alırdım. Ancak şu nokta beni muallakta bırakıyor ; İntel son zamanlarda Gaming laptoplarda aşırı derecede ısınıyor, keza RX560X ile gtx1050ti aynı süre zarfında oyun sürelerinde RX560X maksimum 60-64 derece değerlere gelirken,1050ti 85 hatta 90 derecelere çıkmakta. İşlemci durumuna geldiğimiz zamanda ( ki bana göre normal bir sıcaklık bu, eğer masaüstü işlemci ise ) intel yük altında 80 derece iken ryzen çok komik bir sıcaklığa erişiyor 54-53 derece gibi.Kağıt üstünde attığım iki versiyondan Intel i58300h+1050ti kombinasyonu daha üstün gelse de eğer sıcaklık olarak beni bunaltacaksa Ryzen daha mantıklı gibi geliyor. İnanın karar vermekte çok zorlanıyorum. Intel versiyonunda SSD yok ama onu problem etmiyorum o sonradan upgrade edilir. Bu tespitlerim doğrultusunda sizce ne yapmayalım? Bir de RX 560X çok daha yeni bir kart ileride Direcxt 12 de 1050Ti'dan bile daha iyi performans sağlayabilir tahminindeyim.Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevabınız için teşekkür ederim.Ryzen 7 2700U i77700HQ 'dan çok daha iyi i5 8300H'nin bir tık altı işlemci.Yani Hissedilir bir fark olacağını düşünmüyorum kesinlikle işlemci konusunda.Ancak ekran kartı beni düşündürmekte.rx560u'a karşılık 1050ti.Bu konuda ki testler çok değişken olabiliyor.Bir platformda veya youtube incelemesinde denk gibi gözükürken bir başka incelemede hissedilebilecek farklar doğabiliyor.İntel mobil işlemcilerinde 8.seri ile ısınma problemi çözülmüş gibi gözükse de çözülememiş vaziyette.Yani işin özü ekran kartı bazında sizin görüşünüz nedir? @Slim Shady IX7
Konu günceldir.Yardımlarınızı,görüşlerinizi rica ediyorum.

Son düzenleme:
Bütçeniz var ise Intel ve Nvdia ikilisine yönelin. İki kere Ryzen işlemcili ve ekran kartı AMD sistem aldım ilkinde çok problem yaşadım. Yazılım konusunda AMD Nvidia ve Intel'in gerisinde. AMD sistem olanı alanlar pişman olanları çok gördüm bu forumda. Bende Ryzen 5 2500U ve RX 540 ekran kartlı olanı aldım CS:GO gibi oyunlarda yüksek FPS aldığım halde takılıyor oyun. AMD ile görüştüm kendinde bulmuyor suçu yapımcıda olduğunu söylüyor. Pilde kullanırken video sayfalarında tarayıcı bir kaç saniyeliğine kitleniyor. Eski Intel bilgisayarım da bu tip sorunları kolay kolay yaşamadım. Param olsaydı Intel ve Nvdia ikili olan ikiliden alırdım. Chipset sürücüleri geç güncelliyor AMD. Her yazılım farklı sorunlar geliyor. Fare kaybolması ya da siyah ekran gibi sorunlar mı desem. RX 540 fiyatına göre göz boyama olduğunu anladım ilk aldığım %55 fazla hızlı gözükse de oyunlarda ki performansı aynı. Bende 7 sene AMD kullanıp memnum kaldığım için işlemcisi ve ekran kartı AMD olan aldım fakat istediğim gibi çıkmadı. İşlemcisi Intel olanlara bakın. Geçiş sıkıntıları yaşayan çok AMD APU işlemcili olan bilgisayarlarda.

Bütçeniz var ise Intel ve Nvdia ikilisine yönelin. İki kere Ryzen işlemcili ve ekran kartı AMD sistem aldım ilkinde çok problem yaşadım. Yazılım konusunda AMD Nvidia ve Intel'in gerisinde. AMD sistem olanı alanlar pişman olanları çok gördüm bu forumda. Bende Ryzen 5 2500U ve RX 540 ekran kartlı olanı aldım CS:GO gibi oyunlarda yüksek FPS aldığım halde takılıyor oyun. AMD ile görüştüm kendinde bulmuyor suçu yapımcıda olduğunu söylüyor. Pilde kullanırken video sayfalarında tarayıcı bir kaç saniyeliğine kitleniyor. Eski Intel bilgisayarım da bu tip sorunları kolay kolay yaşamadım. Param olsaydı Intel ve Nvdia ikili olan ikiliden alırdım. Chipset sürücüleri geç güncelliyor AMD. Her yazılım farklı sorunlar geliyor. Fare kaybolması ya da siyah ekran gibi sorunlar mı desem. RX 540 fiyatına göre göz boyama olduğunu anladım ilk aldığım %55 fazla hızlı gözükse de oyunlarda ki performansı aynı. Bende 7 sene AMD kullanıp memnum kaldığım için işlemcisi ve ekran kartı AMD olan aldım fakat istediğim gibi çıkmadı. İşlemcisi Intel olanlara bakın. Geçiş sıkıntıları yaşayan çok AMD APU işlemcili olan bilgisayarlarda.

5.900 tl Ryzen'li modeli.İntel nvdia 5.700 tl.Yani İntel daha da ucuza geliyor.İntel mobil işlemcilerinin ısındığı konusunda çok şüphelerim var.Ancak hangi markanın bu kombinasyonunu kullandığınızı bilmiyorum.Ryzen 7 + 560x soğutma konusunda bayağı başarılı bir iş çıkarmış.Gerek kullanıcı tecrübeleri,gerekse incelemelerde bunu görmekteyiz.Amd ısınıyor veya sorunlu vs gibi şeyler geçmişte kaldığını düşünüyorum.Benim tek kaygım Oyunlarda ki arada ki %10'luk performans kaybı hissedilir düzeyde olur mu?

Grafik kartlarının Benchmark teslerine bakın FPS olarak yüksek olanı alın derim.

1050ti vs Rx560x arasında oyunlarda FPS olarak uçurum bir fark göremedim araştırdığım kadarıyla.Yani şu örneklerde olduğu üzere
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RX 560X çok daha yeni bir kart ileride Direcxt 12 de 1050Ti'dan bile daha iyi performans sağlayabilir tahminindeyim. 1050ti tabi ki üstün bir kart ancak 45 ile 55 FPS oyun deneyimini ne kadar etkileyecek? Ben daha çok hem geleceğe yönelik uzun ömürlü olması hemde genel bir bakış açısı için düşünüyorum.İşlemci konusunda Ryzen 7 2700U i77700HQ 'dan çok daha iyi i5 8300H'nin bir tık altı işlemci.Yani Hissedilir bir fark olacağını düşünmüyorum.Ryzen 7 2700u tam yük altında 54 derece iken,İntel 8300H 90 Dereceleri görmekte.RX560X max 60-64 derece değerlere gelirken,1050ti 85 hatta 90 derecelere çıkmakta.Slim'in de dediği gibi " çok yüksek performansı düşük sıcaklık değerleri ile veriyor. " işte bu konu tamda bu noktada kopuyor.Benim araştırdığım,bildiklerim bunlardan ibaret.Eğer yanlış bilgiye sahip olup,yanlış bir araştırma yaptıysam lütfen düzeltiniz.

Hocam 8.nesil Intel ve Nvidia yönelin. Sürücü konusunda yavaş AMD ve her sürücüde farklı sorun çıkarıyor. Ben 2 Ryzen cihazı kullandığımı ve halen daha kullandığımı söylerek diyorum. Kronik sorun yaşadığım Ryzen cihaz Acer markalı idi. 1050Ti bariz farkı var. Sürücü sorunu en az yaşayan Intel ve Nvidia ikilisi. Benim eski cihaz Intel idi 7 sene beni götürdü. Cihazı yeni aldım bazı uygulamalarda ve oyunlarda sorun yaşıyorum.

Çünkü AMD pişmanlıktır.😒 Intel Nvidia ikilisinden şaşmayın. Bir kere Nvidia sürekli driver desteği sunuyor hotfix motfix daha kısa sürede çıkıyor.

Bende oyun bilgisayarı araştırıyorum. Hangi cihazı tercih ettiniz veya etmeyi düşünüyorsunuz. Cihazı aldıktan sonra da oyun ve ısı konusundaki deneyimlerinizi burada bizlere aktarırsanız seviniriz

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı