Acer Nitro 5 AN515-55 yaşadığım sorunlar

benttala

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 2 aydır bu laptopa sahibim, beni geren ve canımı sıkan bazı şeylerden bahsetmek istiyorum. Almayı düşünen arkadaşlara önbilgi olsun.
Ayrıca sorunlar hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa eğer cevaplarını bekliyorum.
Öncelikle bilgisayarın özellikleriyle başlayayım;

özllk.png

özlk 2.png

özlk 3.png

Laptop bu arkadaşlar içinde i5 10300H, RTX3050 Ti, 16 GB RAM, 512 GB SSD var.
İlk olarak ekran kartından başlamak istiyorum. Ekran kartı yukarıda yazdığım gibi RTX3050 Ti. Bu ekran kartıyla ilgili yaşadığım en büyük sorun ekran kartını kullanamıyorum bazen kullanılıyor bazen kullanılmıyor, özellikle Windows 11'e geçtiğimden beri yaşadığım sorun çok arttı.
Boştayken:

Screenshot_1.png

10 dakikalık Forza Horizon 4 Nitro Sense:
fz.png

10 dakikalık Forza Horizon MSI Afterburner:
zdvzv.png

Screenshot_3.png

zdvz.png

Görüldüğü gibi FPS değerlerim sistem özelliklerime göre çok düşük laptop çok ısınıyor bu söylediklerim ısı değerleri sadece Forza'ya özel değil bunun dışında LoL, CS: Go oyunlarında da aynı durum geçerli. Örn. LoL oynarken FPS'im 50-90 arası oluyor, işlemci sıcaklığımda 85 altına düşmüyor.
Bir keresinde televizyona bağlamıştım bilgisayarı sadece orda LoL oynarken YouTube vs. platformlarda bilgisayar yapılan testlerde alınan FPS'lerdekine yakın (250-350 arası) değerleri görebildim. Bu olaydan sonra fake hdmi tarzı şeyler araştırdım yanlış hatırlamıyorsam sosyalde de buna benzer bi konu altında fake hdmi- fake monitör içerikli mesajlar vardı fakat buna da çözüm bulamadım. Daha sonra MUX Switch adında illet bir şeyin olduğunu öğrendim o günden sonra biraz biraz anladım sebebini fakat dediğim gibi laptopa ait oyun testlerinde insanlar gayet yüksek FPS'ler görüyorlar. (Monitör almayı düşünüyorum)

Bu FPS olayı dışında laptop ekranında özellikle köşelerde ve siyah ekranlarda daha belirgin olmak üzere beyazlaşma durumu var çok rahatsız etmiyor beni ama söylemek istedim.

Yukarıda fotoğraflarda görüldüğü gibi ısınıyor fakat bu cihazda bulunan işlemcide bunun kronik olduğunu aynı işlemciyi kullanan tüm cihazlarda da ısınma olduğunu okumuştum bir forumda.

Açıkçası ben bu laptopu alırken YouTube platformuna içerik üretmek amacıyla girmiştim fakat görüldüğü gibi laptopta FPS'ler çok düşük ekran kayıt programını başlattığımda ise yaklaşık %25 kadar daha bir kayıp oluyor o yüzden elinize yüzünüze bulaşıyor her şey yine gerildim 😂

Bunun dışında şöyle bir şey gördüm bugün,
Screenshot_2.png

Bilen bir arkadaş burada açık uygulamaların ne olduğunu söylerse çok sevinirim.

Şu an aklıma başka bir şey gelmiyor yaşadığım sorunları aynı model tüm cihazlar için söylemiyorum genelleme olarak anlaşılmasın, fakat yine de bir başkasının başına gelemiyeceğini de kimse söyleyemez.

Yukarıda da söylediğim gibi FPS konusunda çok sorun yaşıyorum anladığım kadarıyla da laptop harici ekran kartımı kullanmıyor, sürekli olarak işlemciye bağlı dahili grafik kartını kullanıyor eğer bir çaresini çözümünü bilen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. İyi forumlar.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    124,2 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 2 aydır bu laptopa sahibim, beni geren ve canımı sıkan bazı şeylerden bahsetmek istiyorum. Almayı düşünen arkadaşlara önbilgi olsun.
Ayrıca sorunlar hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa eğer cevaplarını bekliyorum.
Öncelikle bilgisayarın özellikleriyle başlayayım;

Eki Görüntüle 1439588

Eki Görüntüle 1439591

Eki Görüntüle 1439592

Laptop bu arkadaşlar içinde i5 10300H, RTX3050 Ti, 16 GB RAM, 512 GB SSD var.
İlk olarak ekran kartından başlamak istiyorum. Ekran kartı yukarıda yazdığım gibi RTX3050 Ti. Bu ekran kartıyla ilgili yaşadığım en büyük sorun ekran kartını kullanamıyorum bazen kullanılıyor bazen kullanılmıyor, özellikle Windows 11'e geçtiğimden beri yaşadığım sorun çok arttı.
Boştayken:

Eki Görüntüle 1439560

10 dakikalık Forza Horizon 4 Nitro sense:
Eki Görüntüle 1439574

10 dakikalık Forza Horizon MSI Afterburner:
Eki Görüntüle 1439584

Eki Görüntüle 1439585

Eki Görüntüle 1439586

Görüldüğü gibi FPS değerlerim sistem özelliklerime göre çok düşük laptop çok ısınıyor bu söylediklerim sıcaklık değerleri sadece Forza'ya özel değil bunun dışında LoL, CS:GO oyunlarında da aynı durum geçerli. Örneğin. LoL oynarken FPS'im 50-90 arası oluyor, işlemci sıcaklığımda 85 altına düşmüyor.
Bir keresinde televizyona bağlamıştım bilgisayarı sadece orada LoL oynarken YouTube vs. platformlarda bilgisayar yapılan testlerde alınan FPS'lerdekine yakın (250-350 arası) değerleri görebildim. Bu olaydan sonra fake HDMI tarzı şeyler araştırdım yanlış hatırlamıyorsam sosyalde de buna benzer bir konu altında fake HDMI- fake monitör içerikli mesajlar vardı fakat buna da çözüm bulamadım. Daha sonra MUX Switch adında illet bir şeyin olduğunu öğrendim o günden sonra biraz biraz anladım sebebini fakat dediğim gibi laptopa ait oyun testlerinde insanlar gayet yüksek FPS'ler görüyorlar. (monitör almayı düşünüyorum)

Bu FPS olayı dışında laptop ekranında özellikle köşelerde ve siyah ekranlarda daha belirgin olmak üzere beyazlaşma durumu var çok rahatsız etmiyor beni ama söylemek istedim.

Yukarıda fotoğraflarda görüldüğü gibi ısınıyor fakat bu cihazda bulunan işlemcide bunun kronik olduğunu aynı işlemciyi kullanan tüm cihazlarda da ısınma olduğunu okumuştum bir forumda.

Açıkçası ben bu laptopu alırken YouTube platformuna içerik üretmek amacıyla girmiştim fakat görüldüğü gibi laptopta FPS'ler çok düşük ekran kayıt programını başlattığımda ise yaklaşık %25 kadar daha bir kayboluyor o yüzden elinize yüzünüze bulaşıyor her şey yine gerildim 😂

Bunun dışında şöyle bir şey gördüm bugün,
Eki Görüntüle 1439611

Bilen bir arkadaş burada açık uygulamaların ne olduğunu söylerse çok sevinirim.

Şu an aklıma başka bir şey gelmiyor yaşadığım sorunları aynı model tüm cihazlar için söylemiyorum genelleme olarak anlaşılmasın, fakat yine de bir başkasının başına gelemiyeceğini de kimse söyleyemez.

Yukarıda da söylediğim gibi FPS konusunda çok sorun yaşıyorum anladığım kadarıyla da laptop harici ekran kartımı kullanmıyor, sürekli olarak işlemciye bağlı dahili grafik kartını kullanıyor eğer bir çaresini çözümünü bilen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. İyi sosyaller.

Aygıt Yöneticisi'nden görüntü ile ilgili olanı seçin oradan Intel Graphics olanı devre dışı bırakın.

Oyun oynarken işlemcinin 90 derecelerde gezmesini engellemek daha doğrusu işlemci sıcaklığını düşürmek için işlemcinin Turbo Boost'a geçmesini engelleyebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi'nden görüntü ile ilgili olanı seçin oradan Intel Graphics olanı devre dışı bırakın.
Bu bir çözüm değildir, sürücüsü olmasa bile dahili grafik birimi çalışmaya devam eder.

"özellikle Windows 11'e geçtiğimden beri yaşadığım sorun çok arttı."

Windows 10 ile devam etmenizi öneririm. 11'in hala tam olarak oturduğunu düşünmüyorum.

Nitro'larda RAM tek kanal kullanılıyor genelde, o yüzden FPS'iniz dusuk olabilir sıcaklıklarda bır sorun goremedım o işlemcinin o kadar ısınması normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı