Acer Nitro 5 AN515-55 yaşadığım sorunlar

Orada işlemcinin ekran kartını kullanmıyor ki normal kartı kullanıyor ve yuzde 90 gayet normal gozukuyor aslında.
GPU1 işlemciye bağlı olan diye biliyordum ben ve dediğim gibi Acer'ın kendi uygulaması olan Nitro Sense ve görev yöneticisi üstünde ekran kartının kullanılmadığını görüyorum.

GPU1 işlemciye bağlı olan diye biliyordum ben ve dediğim gibi Acer'ın kendi uygulaması olan Nitro Sense ve Görev Yöneticisi üstünde ekran kartının kullanılmadığını görüyorum.

GPU1 ekran kartı hocam, bir an yanlış mı hatırlıyorum diye oyuna girip baktım şimdi.

RAM tek kanal ki cidden etkiler. Soğutma da sıkıntı görmüyorum hatta iyi bile. Fanlar otomatikte. Full fanda 6000'e kadar yolu var. Ses olsa da fanlara muhtaçsınız laptoplarda. Nitro zaten giriş seviyesi işlemcide pek soğuk çalışan bir işlemci değil. Fanları auto olarak ayarlamak üst segment dışında pek etkili olmaz.
4GB VRAM'li bir cihazda Forza gibi oyunlarda ayarlar çok yükseltilmemeli.
Max fan dışında coolbost da açılmalı.

Oyun oynarken işlemcinin 90 derecelerde gezmesini engellemek daha doğrusu işlemci sıcaklığını düşürmek için işlemcinin Turbo Boost'a geçmesini engelleyebilirsiniz.

Bu bir çözüm değildir, sürücüsü olmasa bile dahili grafik birimi çalışmaya devam eder.

Ben kaldırmıştım sorun düzelmişti.

RAM tek kanal ki cidden etkiler. Soğutma da sıkıntı görmüyorum hatta iyi bile. Fanlar otomatikte. Full fanda 6000'e kadar yolu var. Ses olsa da fanlara muhtaçsınız laptoplarda. Nitro zaten giriş seviyesi işlemcide pek soğuk çalışan bir işlemci değil. Fanları auto olarak ayarlamak üst segment dışında pek etkili olmaz.
4GB VRAM'li bir cihazda Forza gibi oyunlarda ayarlar çok yükseltilmemeli.
Max fan dışında coolbost da açılmalı.
Daha önce Forza dediğiniz için Forza'dan örnek veriyorum 80-90 FPS altını görmüyordum Ultra ayarlarda fakat şu an hiçbir ayarım değişmedi 50 FPS gördüğüme şükreder hale geldim.

Ben kaldırmıştım sorun düzelmişti.
Deneyeceğim.

GPU1 işlemciye bağlı olan diye biliyordum ben ve dediğim gibi Acer'ın kendi uygulaması olan Nitro Sense ve görev yöneticisi üstünde ekran kartının kullanılmadığını görüyorum.
Görev yönetici üzerinden Nvidia RTX 3050 Tİ olarak görünen kısımda aktivite görünmüyorsa oyunlarda dahili GPU çalışıyor olabilir bence. Daha net anlayabilmek için Nvidia Denetim Masası Programını açıp üstteki seçeneklerde bir yerlerde "Bildirim alanında GPU etkinliğini göster" diye bir opsiyon var. Onu aktif edip oyuna girin. Daha sonra masaüstüne tekrar dönüp sağ alttaki Nvidia etkinlik simgesini kontrol edin. Böylece Nvidia 3050 Ti' yın devreye girip girmediğini netleştirmiş olursun.

Görev yönetici üzerinden NVIDIA RTX 3050 Ti olarak görünen kısımda aktivite görünmüyorsa oyunlarda dahili GPU çalışıyor olabilir bence. Daha net anlayabilmek için NVIDIA Denetim Masası programını açıp üstteki seçeneklerde bir yerlerde "bildirim alanında GPU etkinliğini göster" diye bir opsiyon var. Onu aktif edip oyuna girin. Daha sonra masaüstüne tekrar dönüp sağ alttaki NVIDIA etkinlik simgesini kontrol edin. Böylece NVIDIA 3050 Ti' yın devreye girip girmediğini netleştirmiş olursun.

Onu açmıştır herhalde.

Geri
Yukarı