Acer Nitro 5 AN515-58 (2022) Çok Isınıyor

Servisi aradığımda Windows 11 Pro yüklediğim için böyle olabileceğini, Home yüklersem sorunun çözüleceği söylendi.

İşletim sistemiyle alakası yok.
Tavsiyem oyun oynarken Turbo Boost'u kapatmayı deneyebilirsiniz, işlemci sıcaklığın 70 derecelere kadar inebilir.
Ayrıca kim ne derse desin 80-90 derece dizüstü bilgisayarlar için normal kabul edilir.

Laptop şarjda değilken hiç ısınma olmuyor. Performans kısıklığından mıdır bilmiyorum.

Pilde çalışırken donanımlar kendini güç tasarufuna alır. Mesela benim dizüstü bilgisayarım pilde internette gezerken 30-35 derece oluyor ama prize takılı olarak kullandığımda direkt olarak 40-55 derecelere çıkıyor.

hocam aynı cihazın 3050ti olanı var benimde seninki gibi boşta 40 ama bazı oyunlara girince direkt 90 veriyodu. turboboostu kapadım max 5 10 fps az alıp 60 derecede oynuyorum oyunları.
bu işlemci güçlü olduğu için böyle normalde acerin soğutması iyidir zaten.ama bende forumlarda sordum genellikle normaldir işlemci güçlü dediler. fanları maxa alıp dene birde
Turboboostu nasıl kapatabilirim hocam? İşlemci performansını güç ayarlarından düşürmüştüm ama ile yaramadı.

İşletim sistemiyle alakası yok.
Tavsiyem oyun oynarken Turbo Boost'u kapatmayı deneyebilirsiniz, işlemci sıcaklığın 70 derecelere kadar inebilir.
Ayrıca kim ne derse desin 80-90 derece dizüstü bilgisayarlar için normal kabul edilir.

Pilde çalışırken donanımlar kendini güç tasarufuna alır. Mesela benim dizüstü bilgisayarım pilde internette gezerken 30-35 derece oluyor ama prize takılı olarak kullandığımda direkt olarak 40-55 derecelere çıkıyor.
Hocam turboboost işlemci performansının %100 olması durumu değil sanırım doğru mudur? Ryzen işlemcilerde BIOStan kapatabiliyorduk ama intelde bilmiyorum yardımcı olabilir misin?

Turboboostu nasıl kapatabilirim hocam? İşlemci performansını güç ayarlarından düşürmüştüm ama ile yaramadı.

Hocam turboboost işlemci performansının %100 olması durumu değil sanırım doğru mudur? Ryzen işlemcilerde BIOStan kapatabiliyorduk ama intelde bilmiyorum yardımcı olabilir misin?

Merhaba, geçen haftalarda Acer Nitro 5 AN515-58 2022 modelini aldım. Bilgisayar boştayken işlemci sıcaklığı 52 derece civarında geziyor. En ufak oyunda 90 derece civarını, mühendislik programlarında ise 80-90 aralığını görüyor. Oyunlarda 88-92 aralığından şaşmıyor diyebilirim. Düz bir masada oda sıcaklığında kullanıyorum. Cihaz 2022 çıkışlı olduğu için termal macununun eskimiş olabileceğini düşünmüyorum. Servisi aradığımda Windows 11 Pro yüklediğim için böyle olabileceğini, Home yüklersem sorunun çözüleceği söylendi ama çok aklıma yatmadığı için buraya danışmadan bu değişikliği yapmak istemedim. Bilgisayarı sıfır kapalı kutu aldım, sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

edit: laptop şarjda değilken hiç ısınma olmuyor. Performans kısıklığından mıdır bilmiyorum. Aynı oyun veya program açıkken sarja taktığım anda fanlar devreye giriyor, cihaz da ısınmaya başlıyor. İşlemci gücünü kısmayı denedim ama bir değişiklik göremedim.

işlemci: i7 12700H.
ekran kartı: RTX 3060.
RAM: 16 GB.
disk: 512 GB SSD.
BIOS: v1.09

Acer Nitro AN515-45 AMD Ryzen 5 -5600H islemci 8 GB DDR4 RAM 512 GB SSD GeForce NVIDIA 3050 harici 4 GB ekran karti 15.6" 144Hz​

Bu cihaz bu hafta elime ulaştı 1 haftalık deneyimimi söyleyebilirim size.
Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de her şey en yüksek ayarlarda. Aralıksız 2-3 saat oynadım her gün diyebilirim. Merak edecek olursa fps 75-100 arası gidip geldi. Nitro sense uygulamasından performans moduna çekip CPU ve GPU sıcaklıklarını sürekli kontrol ettim.
İşlemci Max. 86 dereceyi görmüş. GPU çok düşük olduğu için dikaktimi çekmedi.
Ben ne zaman baksam 77-80 derece arasında oluyordu. İsterseniz bir sistemi kontrol ettirin ya da bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız değişime yollayın. Benim ilk aldığım ürün arızalı çıktı değişime gönderdim bu 2. cihaz.

Acer Nitro AN515-45 AMD Ryzen 5 -5600H islemci 8 GB DDR4 RAM 512 GB SSD GeForce NVIDIA 3050 harici 4 GB ekran karti 15.6" 144Hz​

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de her şey en yüksek ayarlarda. Aralıksız 2-3 saat oynadım her gün diyebilirim. Merak edecek olursa fps 75-100 arası gidip geldi. Nitro sense uygulamasından performans moduna çekip CPU ve GPU sıcaklıklarını sürekli kontrol ettim.
Ben ne zaman baksam 77-80 derece arasında oluyordu. İsterseniz bir sistemi kontrol ettirin ya da bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız değişime yollayın. Benim ilk aldığım ürün arızalı çıktı değişime gönderdim bu 2. cihaz.
hocam bu i7 12700h baya güçlü işlemci rakiplerine göre çekirdek ve önbellek bakımından da yüksek yani baya hızlı o yüzden soğutmasıda zor oluyor arkadaşımda da nitro nun i5 i var oda çok ısınmıyor ama i7 yi soğutmak kolay değil o yüzden 90 derecelere normal diyebilirz

Hocam bu i7 12700H bayağı güçlü işlemci rakiplerine göre çekirdek ve önbellek bakımından da yüksek yani bayağı hızlı o yüzden soğutmasıda zor oluyor arkadaşımda da Nitro'nun i5'i var oda çok ısınmıyor ama i7'yi soğutmak kolay değil o yüzden 90 derecelere normal diyebilirz.

Laptoplarda 90 dereceler normal kabul ediliyor zaten. Dediğiniz gibi işlemci kuvvetli olduğu için soğutması zor olabilir bir bilgim yok. Teknolojik alet biraz da şans işi olduğu için bir sıkıntı görürse değişim yapabilir. Malum bu paraları hak etmeyen cihazlara neler neler ödüyoruz. Tek sıkımlık kurşunumuz var onu da insan doğru kullanmak istiyor.

Laptoplarda 90 dereceler normal kabul ediliyor zaten. Dediğiniz gibi işlemci kuvvetli olduğu için soğutması zor olabilir bir bilgim yok. Teknolojik alet biraz da şans işi olduğu için bir sıkıntı görürse değişim yapabilir. Malum bu paraları hak etmeyen cihazlara neler neler ödüyoruz. Tek sıkımlık kurşunumuz var onu da insan doğru kullanmak istiyor.
gerçekten öyle bilgisayar alırken 1 ay araştırma yaptım o bile az geldi tek bi hakkı iyi kullanmak gerekiyor
şu paralara bilgisayar alıp sıkıntılı çıkınca morali bozulyor insanın

Ben ne zaman baksam 77-80 derece arasında oluyordu. İsterseniz bir sistemi kontrol ettirin ya da bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız değişime yollayın. Benim ilk aldığım ürün arızalı çıktı değişime gönderdim bu 2. cihaz
Nasıl bir sıkıntı vardı hocam?

Öncelikle turbo boostu kapatmayın. Yük altında 89-92 derece normal çalışma sıcaklığı. Fakat boştayken 50 derece biraz fazla. Bunun nedeni soğutma problemi olsaydı yük altında da normal değerlerin üstünde olurdu. Muhtemelen boşta sandığınız durumda CPU'yu kullanan bir uygulama vb. var. Tüm açık pencereleri ve uygulamaları kapattıktan sonra görev yöneticisini açıp 15-20Sn bekleyin. CPU kullanımı % kaç ve sıcaklık kaç derece.

Nasıl bir sıkıntı vardı hocam?

İlk gelen cihaz bozuk çıktı sıkıntısı ürün şarjı %100 diyordu fakat kabloyu çektiğin an kapanıyordu. Şarj ışığı stabil olarak yanması gerekirken bende ki yanıp sönüyordu. Bu cihazı 1 haftadır kullanıyorum sadece Rainbow (R6) oynadım. Hem cihazdan hen oyun performansından şu an için memnunum. RAM ilavesi yapıp 16 GB yapmam gerekiyor. Servis illaki İstanbul'a gelmesi gerekiyor dediği için onu bekletiyorum.

Geri
Yukarı