Acer Nitro 5 fan cızırtı sesi

HHDilaver

Femtopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar yine ben ve yine bir sorun 😁 Sistemim:
  • Acer Nitro 5
  • i7 9750H
  • GTX 1650
  • 16 GB RAM
  • 512 GB SSD

Tahminni 6 ay kadar once aldım cihazı.

Bildiğiniz gibi cift fanlı GPU fanı sağlıklı calışıyor fakat CPU fanında aldıktan 2 ay kadar sonra en düsük devirde cok az bir cızırtı sesi gelmeye başladı. Cihaz yuksek devirde fan döndürduğu için normal sandım fakat bu sabah tuşa bastığımda CPU fanından kamyon sesi gibi bir ses çıktiğinı fark ettim. Fanları nazik bir sekilde yerinden sökmeden temizledim, uzerindeki tozları aldım fakat fan hızı yüksekken aynı sesi yapmıyor. Dusukken de neredeyse hiç belli olmuyor fakat 3000 ile 4000 devirler arasi bu sesi alıyorum. Programdan baktım. Manuel olarak her iki fanı ayrı ayrı en yuksek devire aldım, kapadım. Sorun CPU fanında. Son devire alıp kıstığım zaman fandan çok garip sesler geliyor. Sanki yavaşlarken yalpa yapıyor sonumuz bilgisayarcı mıdır acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Acer Nitro 5
  • i7 9750H
  • GTX 1650
  • 16 GB RAM
  • 512 GB SSD

Bildiğiniz gibi cift fanlı GPU fanı sağlıklı calışıyor fakat CPU fanında aldıktan 2 ay kadar sonra en düsük devirde cok az bir cızırtı sesi gelmeye başladı. Cihaz yuksek devirde fan döndürduğu için normal sandım fakat bu sabah tuşa bastığımda CPU fanından kamyon sesi gibi bir ses çıktiğinı fark ettim. Fanları nazik bir sekilde yerinden sökmeden temizledim, uzerindeki tozları aldım fakat fan hızı yüksekken aynı sesi yapmıyor. Dusukken de neredeyse hiç belli olmuyor fakat 3000 ile 4000 devirler arasi bu sesi alıyorum. Programdan baktım. Manuel olarak her iki fanı ayrı ayrı en yuksek devire aldım, kapadım. Sorun CPU fanında. Son devire alıp kıstığım zaman fandan çok garip sesler geliyor. Sanki yavaşlarken yalpa yapıyor sonumuz bilgisayarcı mıdır acaba?

Fanı yağlamak sorunu çözebilir.

• Acer Nitro 5
  • i7 9750H
  • GTX 1650
  • 16 GB RAM
  • 512 GB SSD

Fanın yağı bitmiş galiba.

Hocam elime yüzüme bulaştırma olanağîm yüksek bir uzmana göstersem daha iyi olur sanki sorun eger dediğin gibiyse ne mutlu bana teşekkür ederim 😊

Kendinize güvenmiyorsanız bir bilgisayarcıya yaptırmak daha mantıklı olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
kendiniz de yapabilirsiniz korkmayın.
Hocam elime yüzüme bulaştırma olanağîm yüksek bir uzmana göstersem daha iyi olur sanki sorun eger dediğin gibiyse ne mutlu bana teşekkür ederim 😊

@HHDilaver eğer sorununuz çözüldüyse mesajımı çözüm olarak işaretleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Fanı yağlamak sorunu çözebilir.

Hocam elime yüzüme bulaştırma olanağım yüksek bir uzmana göstersem daha iyi olur sanki sorun eger dediğin gibiyse ne mutlu bana teşekkür ederim 😁

Fanın yağı bitmiş galiba.

Anladım hocam teşekkür ederim.

Kendinize güvenmiyorsanız bir bilgsayarcıya yaptırmak daha mantıklı olabilir.

Hocam simdi detaylı bir arama yaptım sorun bana özel değilmiş birçok kullanicı aynı sorundan şikayetçi fakat bir sonuç bulamadım yarın bir uzmana götüreceğim eğer sorun dediğiniz gibi çıkarsa ki (yağlamak geçici bir çözum olabilir) o zaman sorunumu cozduğunuze dair mesajınızı işaretleyeceğime söz veriyorum anlayışınız için teşekkürler.
Arkadaşlar sorun çözüldü içini temizlettim bakımı yaptırdım yağ olayı bu seride yokmuş bilginiz olsun bunlar yağsız değişik bir fan modeliymiş ya garantiye yolayın ya da 6 ayda bir bakımını yaptırın :D

Son düzenleme:
Hocam elime yüzüme bulaştırma olanağım yüksek bir uzmana göstersem daha iyi olur sanki sorun eger dediğin gibiyse ne mutlu bana teşekkür ederim 😁

Anladım hocam teşekkür ederim.

Hocam simdi detaylı bir arama yaptım sorun bana özel değilmiş birçok kullanicı aynı sorundan şikayetçi fakat bir sonuç bulamadım yarın bir uzmana götüreceğim eğer sorun dediğiniz gibi çıkarsa ki (yağlamak geçici bir çözum olabilir) o zaman sorunumu cozduğunuze dair mesajınızı işaretleyeceğime söz veriyorum anlayışınız için teşekkürler.
Arkadaşlar sorun çözüldü içini temizlettim bakımı yaptırdım yağ olayı bu seride yokmuş bilginiz olsun bunlar yağsız değişik bir fan modeliymiş ya garantiye yolayın ya da 6 ayda bir bakımını yaptırın :D

Hocam aynı sorun benim bilgisayarda da başladı bakım olarak ne yapıldı acaba? Servise mi yolladınız?

Hocam aynı sorun benim bilgisayarda da başladı bakım olarak ne yapıldı acaba? Servise mi yolladınız?
hocam bu intel işlemciler amd ye göre cayır cayır yandığı içi ben 4 ayda bir pc temizletiyorum öğrenci evi olduğu için çok tozlanıyordu ben garantişye yollamaddım 3 4 ayda bir genel temizlik yaptırıyorum fakat size gaantiye yollanamızı tavsiye ederim bakım için benim yaptığım çok akıllıca değil siz garantiye yollayın ben pc den çalıştıgım için garantiyi bekleyemiyorum teziletin düzelir ufak bir cızırtı gelirse o fandan değil galiba ssd veya harddiskten kaynaklı dderd etmeyin

ben fanı kendim açıp temizliyordum ama tamamen sökmüyordum sadece kasayı açıp hallediyordum. Gene de cızırtı devam ediyordu. Geçenlerde bilgisayarcıya verdim. İçi pislik birikmiş benim ulaşamadığım yerler pislik kaynıyormuş. Onları temizlettirdim şuan eski ayarında.

Yeni konular

Geri
Yukarı